اخـبــــــــار

آنه قره جه و گرگانی ها چه شدند؟

آنه قره جه و گرگانی ها چه شدند؟
پاییز در ورزش ترکمن صحرا

img52e4089d7f1b7 - آنه قره جه و گرگانی ها چه شدند؟

مارقوش به خبرگزاری رادنیوز : چند سالی می شود که پاییز بر ورزش منطقه ترکمن صحرا سایه افکنده و دیگر شاهد ظهور دوندگان و ورزشکاران مستعد ترکمن نیستیم.
به گزارش رادنیوز، ترکمن صحرا در گذشته های نه چندان دور یکی از قطب های ورزش ایران به شمار می رفت که در رشته های دوومیدانی، والیبال و حتی فوتبال ورزشکارانی در خور و شایسته را به جامعه ورزش کشورمان معرفی کرد، اما سال هاست جوانان این خطه از شرکت در مسابقات معظم محروم شده اند. مدت هاست رقابت های ورزشی در بین ترکمن نشینان به رقابت های کورس اسب سواری محدود شده و دیگر از «نورمحمد آنه قره جه» و «عبدالصادق گرگانی» و حتی «اردشیر قاندولی» خبری نیست.
هنوز خاطرمان هست که آنه قرجه ها و گرگانی ها چگونه رکورد دوهای 100 و 200 متر کشور را جابه جا می کردند و افتخار می آفریدند.
دیروز که با یکی از کارشناسان و پیشکسوتان قدیمی منطقه ترکمن صحرا صحبت می کردیم، به نکته جالبی اشاره کرد و گفت: «از زمانی که این منطقه و شهر گنبد کاووس از استان مازندران جدا و تبدیل به استان گلستان شده، دیگر توجه کافی به ورزش نشد.»
این حرف پربیراه هم نیست، زمانی وزشکاران و دوندگان خوب ترکمن در سایه رقابت با سایر ورزشکاران استان مازندران سطح خود را ارتقا داده و به مسابقات کشوری و آسیایی راه می یافتند، ولی حالا حسرت شرکت در یک مسابقه مهم داخلی را در دل کاشته اند.
در گذشته مربیان دلسوز و بی ادعایی همچون قربان گلدی، نوری همتی و… مراقب گل های صحرایی خودروی ترکمن صحرا بودند، اما این روزها ناملایمات زندگی و مشکلات مالی باعث دلسردی معلمان زحمتکش و پژمرده شدن گل های مستعد این منطقه شده است.
البته هنوز هم در این منطقه امثال آنه قره جه و گرگانی فراوان است، اما صد افسوس که دلسوزی نیست.
به عنوان مثال سردار آزمون، فرزند برومند خلیل آزمون، ستاره سابق والیبال گنبد و کشور نمونه ای از استعدادهای ورزش این دیار است که توانسته به تیم ملی جوانان برسد و روبین کازان روسیه را خواهان خود ببیند، اما او هم خوش شانس بود که از سوی اکبر محمدی دیده شد.
شاید خیلی از استعدادهای ترکن صحرا چنین شانسی نداشته باشند و… به هر حال باید ما را ببخشید که ناپرهیزی کردیم و یک بار هم به جای ستاره های معروف ورزش، از جوانان محروم ترکمن نوشتیم!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا