مشاهیر ترکمنموسیقی ترکمن

ابونصر فارابی دانشمند ترکمن

آیا می‌دانستید که ابونصر فارابی ترکمن است؟
محمد طرحان ابن اوزلئق معروف به ابونصر فارابی از جمله نادر عارفانی است که آثار ارزشمند و روایات زیادی از او باقی مانده است. او در سال ۸۷۰ میلادی در واسیج یکی از روستاهای فاراب واقع در بین مرز ترکمنستان و ازبکستان کنونی می‌باشد، متولّد شده است.
او تحصیلات خودرا در بغداد باتمام می‌رساند و تمام علوم ایّام خودرا فرا می‌گیرد. … روایتی از او باقیست که او در بغداد نوعی از آلت موسیقی را از روی دوتار ابداع می‌کند و با آن در یکی از مجالس خلیفه بغداد در حضور او مقامی از مقامات ترکمنی را می‌نوازد که همه مدعوینی که در مجلس حضور داشتند بخواب فرو می‌روند.
” او هیچ وقت دون ترکمنی (عبا) را از تن خود بیرون نیانداخته است. پوشش ترکمنی خود را همیشه حفظ نموده است.

 

نصر فارابی - ابونصر فارابی دانشمند ترکمن

فارابی دوتار را به دو نوع تقسیم بندی می‌کند که یکی دوتار خراسان نام دارد که همان دوتارهای کنونی ترکمنی است و دیگری دوتار بغداد می باشد که آنرا بدست خود در بغداد ابداع کرده است.
فارابی‌ تركمن‌ بود و در عراق‌ تحصیل‌ كرد و با آنكه‌ شهرتش‌ بیشتر در فلسفه‌ بود، به‌ عنوان‌ یك‌ نظریّه‌پرداز در موسیقی‌ نیز پیشوای‌ همگان‌ محسوب‌ می‌شد، و شهرتش‌ در این‌ باره‌ به‌ ویژه‌ ناشی‌ از اثرش‌ بود كه‌ كتاب‌ الموسیقی‌ الكبیر نام‌ داشت‌ و خود بزرگ‌ترین‌ اثر در باب‌ موسیقی‌ تا زمان‌ فارابی‌ بود. می‌گوید تقریباً تمام‌ آثار یونانی‌ در زمینه‌ی‌ موسیقی‌ را پیش‌ از او به‌ عربی‌ برگردانده‌ بودند، و او بیشتر آنها را مطالعه‌ كرد، گو آنكه‌ از هیچ‌ یك‌ نامی‌ نمی‌برد. مگر از اثر تمیستیوس‌ Themistius . فارابی‌ نوازنده‌ نیز بود، برخلاف‌ تمیستیوس‌ كه‌ موسیقی‌ نمی‌نواخت‌؛ و هر چند بیشتر مباحث‌ نظریش‌ مبتنی‌ بر آراء نویسندگان‌ یونانی‌ بود.
با این‌ همه‌ از جنبه‌ی‌ علمی‌ مطالب‌ اصیل‌ فراوانی‌ را فراهم‌ آورد كه‌ در هیچ‌ جای‌ دیگر یافت‌ نمی‌تواند شد، به‌ ویژه‌ در توصیفاتی‌ كه‌ از آلات‌ موسیقی‌ رایج‌ در میان‌ اعراب‌ به‌ دست‌ داده‌ است‌. فارابی‌ در علوم‌ ریاضی‌ فیزیك‌ احاطه‌ی‌ كامل‌ داشت‌،

و لذا برای‌ ورود به‌ علم‌ نظری‌ از هر لحاظ‌ مجهّز بود. گرچه‌ علم‌ خود را به‌ یونانیان‌ مدیون‌ بود، ولی‌ خطاهای‌ آنان‌ را تكرار نكرد، و نپذیرفت‌ كه‌ صدا در آب‌ به‌ درجه‌ای‌ كمتر از صدا در هوا شنیده‌ می‌شود؛ نیز این‌ قول‌ ارسطو را هم‌ نپذیرفت‌ كه‌ پشم‌ چون‌ بر آن‌ ضربه‌ وارد آورند صدا پدید نمی‌آورد؛ به‌ همین‌ منوال‌ این‌ لغزش‌ نیكوماخوس‌ را هم‌ تكرار نكرد كه‌ بگوید فیثاغورس‌ ملایمت‌ consonance را از رهگذر سنجش‌ سنگینی‌ چكّشهای‌ آهنگر كشف‌ كرد؛ و این‌ افسانه‌ای‌ بود كه‌ گودنتیوس‌ Gaudentius و بوئتیوس‌ Boethius هم‌ آن‌ را تكرار كرده‌ بودند. تحلیلی‌ كه‌ او از تأثیر موسیقی‌ به‌ دست‌ می‌دهد، هم‌ یونانیان‌ را وهم‌ كندی‌ را به‌ كلّی‌ پشت‌ سر می‌نهد، همان‌گونه‌ كه‌ از فیلسوفی‌ طبیعی‌ چون‌ او چنین‌ انتظاری‌ هم‌ می‌رود.
منبع : کانون ایرانی پژوهشگران فلسفه و حکمت
وبلاگ ترکمن مدیکال

*** *** ***

مارقوش / دايرة المعارف جامع ترکمن‌هاي جهان
www.margush.ir

نوشته های مشابه

7 دیدگاه

 1. بعد از ترکیه ای شدن مولوی وازبک یا عرب شدن ابن سینا اذری شدن نظامی گنجوی این هم یک مصادره دیگر مفاخر ملی کشورهای دیگر ابوسعید ابوالخیر را هم قبرش در انجاست از قلم نیندازید

  1. مولوی از بلخ ، ابن سینا از بخارا ، فارابی از فاراب ، ابن میثم از بصره.
   نمی‌دونم ترکیه اینا جعل می‌کنه یا ایران .
   اصلا داروسازی فارابی و مدال فارابی در ایران نداریم
   اگه اعورانه به دنیا نگاه نکنی میفهمی که کی داره جعل میکنه
   فک نکنم فارابی ترکمن باشه ولی یقین دارم که مولوی و ابن سینا و فارابی و ابن هیثم ایرانی نیستن ایران فقط جعل …….

   1. الان چون متولد این جاها که گفتی هستند پس ایرانی نیستند؟، برای مثال مردم شهر شیروان کرمانج و ترک هستند، اگه آثاری بیش از ۱۰۰۰ سال اونجا پیدا بشه نه واسه کرمامجهاس و ترکها چون که از اقامت این دو قوم در این شهر حدود ۷ قرن میگذره، قضیه ترکمن و ازبک هم مثل کرمانج‌ها و ترکهای شیروانه.

   2. برو اطلاعات عمومیت رو بالا ببر همه این مکانها که نام برد دویست سال نمی‌رسه که از ایران بزرگ توسط روس و انگلیس خبیث جدا شدند .و همه ایرانی هستند چونکه هزاران سال جز فلات بزرگ ایران هستند

 2. خنده دار است که این منطقه را در هزاروسیصد سال پیش ترکمن نشین بخوانیم!

  1. با آثار مکتوب به جا مانده مردم ترکمن ۷۵۰۰ سال تاریخ دارند و سرزمینشان از کوههای آرارات آناتولی تا بخشی از چین و اقیانوس گسترده شده است.
   اما با آثار ناملموس و اثار باستانی به جای مانده ۱۳ هزار سال به ثبت رسیده است.

   بخش تاریخ ترکمن نیوز را مطالعه فرمایید
   https://turkmensnews.com/category/%d9%81%d8%b1%d9%87%d9%86%da%af%db%8c/%d8%aa%d8%a7%d8%b1%db%8c%d8%ae/

 3. فارابی قطعا ترکمن بوده و از ترکمن های متعصب هم بوده ،از پدر و مادر ترکمن بدنیا اومده ،ولی در جوانی رفته دنبال پیشرفت و تحصیل به بغداد و .. ،مهم زادگاه و والدین اش هس که ترکمن بودن .پس اینقدر بحث نژادپرستی نکنین و هر چیزی رو هر طوری که بوده قبول کنین نه اینکه هر چیزی رو باب میل خودتون قبول کنین ،هیچ عیبی هم نداره که ترکمن هس طرف ،چون ترکمن ها هم یک قوم قدیمی و ریشه دار هس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
احسان تولز