اخبار ویژهگـردشگــری Tourism

ایران تنها کشوری که کمانچه را به یونسکو جهت ثبت جهانی ارسال کرد

Kamanche01 - ایران تنها کشوری که کمانچه را به یونسکو جهت ثبت جهانی ارسال کردمارقوش توركمن صحرا: معاونت میراث فرهنگی با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد تاکنون کشور دیگری به تدوین یا ارسال پرونده‌ای با موضوع ثبت ساز کمانچه در فهرست جهانی میراث فرهنگی ناملموس مبادرت نورزیده و کشور جمهوری اسلامی ایران در این خصوص در جهان پیشگام است.

 به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در اطلاعیه معاونت میراث فرهنگی آمده است:

“اخیراً اخباری مبنی بر اینکه کشورهای دیگر ساز کمانچه را برای ثبت در فهرست میراث فرهنگی ناملموس به یونسکو پیشنهاد کرده و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در انجام این مهم تعلل کرده منتشر شده است.
ضمن تشکر از جامعه فرهنگی ایران و حساسیت‌های به موقع و به منظور تنویر افکار عمومی و پاسخ به دغدغه‌های مشفقانه اعلام می‌دارد ، پروندۀ «کمانچه: هنر ساختن و نواختن یک ساز آرشه‌ای فولکلوریک» سال گذشته به درخواست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و توسط خانۀ موسیقی ایران، به مدیریت جناب آقای دکتر داریوش پیرنیاکان تدوین شد.
این پرونده در موعد مقرر به یونسکو ارسال و توسط آن مرجع اعلام وصول شد و تا کنون کشور دیگری به تدوین یا ارسال پرونده‌ای با موضوع کمانچه مبادرت نورزیده و کشور جمهوری اسلامی ایران در ثبت این میراث فرهنگی ناملموس ارزشمند در جهان پیشگام خواهد بود.
خبر ارسال پرونده و دریافت آن توسط یونسکو در اوایل فروردین ماه سال جاری در خبرگزاری کشور به سمع و نظر مردم شریف ایران رسید.
طی دو سال گذشته علی رغم محدودیت سهمیه جهانی کشورها، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تغییر نگاه و رویکرد نسبت به روند ثبت جهانی ناملموس و با تلاش بی وقفه و سازماندهی مناسب توسط کارشناسان مربوطه، پرونده های مشترک و در خطر را در اولویت قرار داده و در این ارتباط پرونده های ثبت ناملموس فن آوری سنتی ساخت بادگیر وکمانچه همچنین پرونده مشترک مهارت پخت لواش و فرهنگ آن را به اتفاق چهار کشور منطقه، تهیه و تدوین نموده و به موقع به یونسکو ارسال و تحویل شده است که به ترتیب زمانی در نوبت ارزیابی قرار خواهد گرفت. “

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا