اخبار فرهنگیمراسم مختومقلی فراغی

برگزاری 291-مین مراسم گرامیداشت «مختوم‌قلی فراغی» در ترکمنستان

همایش علمی مشترک ایران و ترکمنستان پیرامون بررسی آثار شعری «مختومقلی فراغی»، یکی از مهمترین شخصیت‌های فرهنگی ایرانی‌تبار ترکمنستان، به همت رایزنی فرهنگی ایران در عشق‏ آباد و آکادمی علوم ترکمنستان در این کشور آغاز به کار کرد.

مارقوش به نقل از خبرگزاری فارس:

برگزاری مراسم گرامیداشت «مختوم‌قلی فراغی» در ترکمنستان

13930225000111 PhotoL - برگزاری 291-مین مراسم گرامیداشت «مختوم‌قلی فراغی» در ترکمنستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق ‏آباد، همایش علمی مشترک بررسی آثار ادبی «مختومقلی فراغی»، دقایقی پیش با حضور دانشمندان و محققان ایرانی و ترکمن، در محل ساختمان پژوهشکده زبان و ادبیات ترکمنی آکادمی علوم ترکمنستان آغاز به کار کرد.

13930225000113 PhotoL - برگزاری 291-مین مراسم گرامیداشت «مختوم‌قلی فراغی» در ترکمنستان

طبق برنامه‌های اعلام‌شده، در این همایش یک روزه ده‌ها مقاله علمی و تحقیقاتی درباره ابعاد مختلف آثار شعری مختوم‌قلی فراغی از سوی محققان و دانشمندان ایرانی و ترکمنی، ارائه خواهند گردید.

13930225000105 PhotoL - برگزاری 291-مین مراسم گرامیداشت «مختوم‌قلی فراغی» در ترکمنستان

«رسول اسماعیل زاده» رایزن فرهنگی سفارت ایران در عشق ‏آباد، طی سخنانی در مراسم افتتاحیه این همایش ضمن تأکید بر اشتراکات فراوان تاریخی و میراث فرهنگی مشترک مردم ایران و ترکمنستان، گرامیداشت میراث مشترک فرهنگی و گرامیداشت شخصیت‌های مختلف تاریخی و فرهنگی 2 کشور را، در واقع حرکتی بزرگ به سوی توسعه و گسترش روابط سنتی میان مردم ایران و ترکمنستان دانست.

    13930225000112 PhotoL - برگزاری 291-مین مراسم گرامیداشت «مختوم‌قلی فراغی» در ترکمنستان

وی همچنین تصریح کرد: امسال دولت ترکمنستان دویست و نودمین سال‌روز تولد مختوم‌قلی فراغی را گرامی می‌دارد که همایش امروز نیز به همت رایزنی فرهنگی ایران در عشق‏ آباد، آکادمی علوم ترکمنستان و همچنین انستیتوی زبان و ادبیان ترکمنی در ترکمنستان برگزار می‏شود.

وی در ادامه سخنان خود در این همایش که مسئولان و کارشناسان آکادمی علوم ترکمنستان نیز حضور داشتند، افزود: مختوم‌قلی فراغی یک شاعر شهیر و برجسته است که نه تنها الگویی برای شاعران نسل امروز است بلکه می‌تواند برای نسل‌های آینده نیز الگو باشد.

وی همچنین در بخش دیگر سخنان خود مقاله‌ای درباره «حکیم تیلیم‌خان» (1136-1209 خورشیدی)، که از شعرای ترک‌زبان بوده است، را برای حضار ارائه داد.

13930225000106 PhotoL - برگزاری 291-مین مراسم گرامیداشت «مختوم‌قلی فراغی» در ترکمنستان

به گفته رایزن فرهنگی کشورمان در  ترکمنستان، محل تولد این شاعر ترک زبان روستای مراغه ساوه در بخش نوبران است. تیلیم‌خان در اصل ترکمن بوده و خانوادهٔ وی در زمان نادرشاه مجبور به کوچ به منطقهٔ ساوه شده‌اند.

وی افزود: اشعار تیلیم خان شباهت زیادی با مختوم‌قلی فراغی دارد که گزارش‌های تاریخی حاکی از آن است که تیلیم‌خان 20 سال از مختوم‌قلی فراغی کوچکتر بوده و این 2 بارها با یمدیگر ملاقات نموده‌اند.

maghtomgholi1 - برگزاری 291-مین مراسم گرامیداشت «مختوم‌قلی فراغی» در ترکمنستان

مختوم‌قلی فراغی کیست؟

مختوم‌قلی فراغی یکی از بزرگ‌ترین سرایندگان و سخنوران ترکمن، ایرانی تبار است که در روستای «آقتوقای» شهرستان گنبدکاووس متولد شد.

درباره تاریخ تولد این شاعر ترکمن، نظر قطعی وجود ندارد، اما اکثر محققان و کارشناسان با استناد به شواهد و مدارک موجود، سال 1112 هجری شمسی را تاریخ ولادت وی می‌دانند. وی زبان‌های فارسی و عربی را نزد پدر خود «دولت‌محمد آزادی» که از شخصیت‌های برجسته عصر خود در علوم اسلامی بود، فرا گرفت.

فراغی بعدها سفرهای زیادی به خارج از ایران از جمله بخارا، خیوه، افغانستان و هندوستان کرد و به یکی از مهمترین شخصیت‌های فرهنگی ترکمن تبدیل شد و دیوان سروده‌های زیبای وی به فارسی و انگلیسی و چند زبان دیگر نیز ترجمه شده است.

کارشناسان معتقدند که بزرگداشت شخصیت‌های فرهنگی برجسته‌ای مانند مختوم‌قلی فراغی، می‌تواند نقش مؤثری در تقویت مناسبات فرهنگی، اجتماعی و به تبع آن تقویت همکاری‌های سیاسی و اقتصادی ایران و ترکمنستان داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
احسان تولز