اخبار فرهنگیمراسم مختومقلی فراغی

بزرگداشت 290-مین سال مختومقلی 18 می 2014 در ترکمنستان برگزار می‌گردد

مارقوش به نقل از سرکنسولگری ترکمنستان در مشهد:

مراحل آماده سازی به مناسبت برگزاری جشن 290 سالگی متفکر بزرگ و شاعر کلاسیک ملت ترکمن و تمام مشرق زمین مختوم قلی فراغی آغاز گردید. ریاست محترم جمهوری ترکمنستان قربان قلی بردی محمدوف در سخنرانی خود سهم بزرگ مختوم قلی فراغی در گنجینه ارزش های معنوی بشریت را تاکید کرد و همچنین متذکر شد که این واقعه مهم در تاریخ 18 ماه میسال 2014 در سطح بین المللی و بسیار وسیع جشن گرفته خواهد شد که شایسته میراث ارزشمند فرزند بزرگ ترکمن باشد.

AghAbad 1 may 1 - بزرگداشت 290-مین سال مختومقلی  18 می 2014 در ترکمنستان برگزار می‌گردد
آرامگاه مختومقلی فراغی در آق توقای

روز جشنواره مختوم قلی فراغی در کشور همسایه ما نیز دارای ارزش بالایی می باشد. محل مقبره آن بزرگوار در استان گلستان قرار دارد که از قدیم الایام محل اسکان ترکمن ها می باشد. در نتیجه ی برقراری مناسبت دوستانه بین دو کشور از آغاز اولین سال های استقلال ترکمنستان امکان زیارت سنتی هیئت های ترکمنستان در محل آق توکای استان گلستان بوجود آمد.

در دانشگاه تهران هر سال روز آثار مختوم قلی فراغی برگزار می شود که این مورد به یک سنت دوستانه تبدیل شده است. این جشنواره ها را نمایندگان ترکمن های مقیم ایران برگزار می کنند که در این دانشگاه به تحصیل مشغول اند. در برگزاری این مراسم دانشمندان ایرانی نیز با لذت و ابتکار خاصی شراکت دارند.

در ایران در سطح کشوری میراث آثار مختوم قلی فراغی در طیف وسیعی ترویج شده است. سخنان سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان آقای غلامرضا باقری را به یاد می آوریم: “ما می خواهیم بسیار عمیق زندگی و آثار مختوم قلی فراغی را بیاموزیم. این آثار متعلق به تمام بشریت است. در این رابطه او نه تنها یک شاعر ترکمن که او برای ما و سایر ملت های تمام دنیا ارزشمند است. مختوم قلی فراغی همچنین شاعر ما نیز می باشد. آثار او چندین بار در تهران و گنبد کاووس منتشر شده است. در این موضوع مقدار زیادی مقالات و آثار علمی نوشته شده است”.

در روبروی مقبره بر روی محل دفن شاعر کشور ایران احترام خود به متفکر ترکمن را تایید کرد. (مراسم گشایش روز 17 ماه می سال 1999برگزار شد). ایده ساخت و ساز این آرامگاه را هموطن ایرانی ما مراد دوردی قاضی مطرح کرد. در پیشگفتار او در کتاب “آثار کامل مختوم قلی فراغی” که در سال 1965 در نشریات قابوس منتشر شده است، سطور زیر به چشم می خورد: “بدون هیچ گونه شک و شبهه ای مختوم قلی فراغی هم ردیف شاعران مشهوری مانند سعدی، حافظ، عمرخیام و نظامی می باشد”

علاوه بر این، سازمان بین المللی فرهنگ ترک (ت.یو.ر.ک.س.او.ای.) نام هر سال را به افتخار فردی که سهم بسزایی در ادبیات جهان دارد، اعلام می نماید. بدین ترتیب سال 2014 به نام سال مختوم قلی فراغی اعلام شده است که این امر اهمیت بین المللی آثار او را تاکید می کند.

به مناسبت سال 2014 که سال مختوم قلی فراغی اعلام شده است در موضع آثار هنری شهر آنکارا (ترکیه) چندین مراسم ویژه برگزار گردید. دانشمندان و ادبیات شناسان در سخنرانی های خود در مورد صفحات ارزشمند آثار و زندگی این شعر سخنرانی کرده اند که قبلا گفته نشده بود.

مختوم قلی فراغی در قلب ما زنده است. با مطالعه آثار او ما ابتدا خودمان را تربیت می کنیم و سپس گذشتگانمان را به یاد می آوریم. با آثار شاعر، یا به عبارتی دیگر، با ایده های مختوم قلی فراغی ما به قرن 21 وارد می شویم. این ایده ها برای ملت های دیگر نیز بسیار جالب است. آن ها ابتکار اصلی و پیشنهادهایی می باشند که از زبان رییس جمهور محترم مان قربان قلی بردی محمدوف در تریبون بلند سازمان ملل متحد گفته شد. با تکیه بر اساس ملیت و اندیشمندی ملت ما این ابتکارات قطعا ملحوظ می گردد. در نتیجه جامعه جهانی به دنبال راههای اجرای مواردی می باشد که لیدر ملی ما بوسیله سازماندهی کنفرانس های بین المللی اظهار می دارد.

مختوم قلی فراغی شاعر ترکمن‌ها در گذشته، در حال و در آینده خواهد بود. بدون توجه به این مورد که با تلاش رییس جمهور محترم مان قربان قلی بردی محمدوف، ما مراسم 290 سالگی تولد شاعر تمام ملت ها را برگزار می کنیم. به نظر ملت ما مختوم قلی فراغی همیشه زنده و جاودان خواهد بود و علاوه بر این آثار او با اندیشمندی عمیقش ملیت و واقعیت را تغذیه می کند.

مختوم قلی فراغی- شاعر قلب های ماست.

سرکنسولگری ترکمنستان در مشهد

ارسال مطلب: از خلیل یزدانی / خبرنگار مارقوش ترکمن صحرا 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا