تماس با ما

[contact-form-7 id=”1013″ title=”تماس با ما_copy”]

8 دیدگاه

 1. بئیک شاهیرمئز مختوم قلی فراغینئگ یادگارلغی دا باش یاپراق دا بولسا گوزل بولوئر دی

 2. سلام دوست عزیز من یه کتاب اپلیکیشن درست کردم با عنوان /ترکمن مدنیتی/ اگه امکانش بود برای دانلود در سایتتون قرار دهید شامل موضوعات :
  شاعران ترکمن
  اندیشمندان ترکمن
  طوایف ترکمن
  ترکمن صحرا شناسی
  تاریخ ترکمن
  زبان ترکمنی
  داستانها و افسانه های ترکمنی
  اسب ترکمن
  ترکان جهان
  حجم ۱۷ مگ لینک دانلود : https://copy.com/a91osBUT2oIs
  برای دریافت ورژنهای بعدی این کتاب صفحه ما را در کلوب دنبال کنید http://www.cloob.com/turkmen_empire
  موفق باشید

 3. سلام! جهت اطلاع از انتشار یکی از دیوان های قدیمی تورکمن:
  صفحاتی از کتاب «دیوان جهانشاه حقیقی» در وبنشر مربوط به آن ارسال میگردد
  دکتر خانگلدی اونق: در وبنشر مربوط تصاویری از کتاب جدید با عنوان «دیوان جهانشاه حقیقی»، با الفبای کلاسیک ترکمنی (عربی-فارسی) از جانب انتشارات «بهجت» به چاپ رسیده است، درج می گردد:

  مرجع: – «دیوان حقیقی، جهانشاه»، نوشته و پژوهش: دکتر خانگلدی اونق، انتشارات: «بهجت»، چاپ: گلشن، تهران – سال ۱۳۹۲، صص. ۲۴۸

  این نسخه از مجموعه “دیوان شعر جهانشاه حقیقی” بر اساس دستنوشته موجود در کتابخانه نسخ خطی آکادمی علوم ارمنستان که با عنوان «فوند ماتناداران (Matenadaran)» شناخته میشود، جمع آوری شده است.

  در تاریخ ایران و جهان دوره ای داریم با عنوان «تاریخ دوره تورکمانی» که آن مربوط میشود به حضور «ترکمنان غزنوی، سلجوقی، خوارزمشاهیان، قره قویونلی و آق قویونلی» ( … این دوره، از تواریخ بیهقی تا خواندمیر به طول می انجامد.) که در بعداز سلسله اخیر با تغییر مذهب گروهی از ترکمنان در قرن XV، از قبیل صفویان، افشاریان، بیکدلی ها، اوستی تاچلی ها (استاچلو)، قاجاریان، ذواالقدر و … در دوره صفویان امَا، مسیر تاریخ تغییر می کند. این دوره از تاریخ در نزد مورَخین، محدثین و محققین جهانی به «تاریخ دوره تورکمانی» معروف شده است.

  این مبحث مربوط به اواخر همان دوره از تاریخ تورکمن است که آن مصادف می گردد با دوره رنسانس در اروپا که در حال گذار به قرون جدید می باشد. ما در این کتاب ضمن پرداختن به آثار و زندگینامه یکی از پادشاهان شجاع تورکمن جهانشاه قره قویونلی متخلص به “حقیقی” که در قرن چهاردهم میزیسته، اختصاص داده شده است. در آن به بررسی تاریخ و آثار مربوط به این پادشاه و همچنین در حول و حوش تاریخ و ادبیات ترکمن در ادوار مختلف و در مورد پیشکسوتان علوم که منتسب به اوغوزی می باشند، پرداخته میشود.
  نسخه ای از آن نیز از روی میکروفیلمی که از آنجا به جمهوری ترکمنستان آورده شده بود، از جانب انستیتو نسخ خطی آکادمی علوم ترکمنستان به همت دکتر رحمان رجب اف (دکترای علوم زبان شناسی از آکادمی علوم ترکمنستان) و با صفحه آرائی از جانب مدیر این انستیتو دکتر آنا قوربان آشیراف در سال ۱۹۹۹ – عشق آباد، به الفبای ترکمنی – روسی (سیریلیک یا کریل) برگردانده شده است، منتشر گردید. تصاویری از کتاب جدید که با الفبای کلاسیک ترکمنی (عربی-فارسی) چاپ شده است، درج می گردد:

  کلید واژه دیوان جهانشاه حقیقی
  Key Word HTML Generator Sample Page Hakyky’s Poems:

  دیوان حقیقی
  ☮ -مراکز فروش تکی و عمده ی
  «دیوان جهانشاه حقیقی»:

  ۱. فروشگاه انتشارات »بهجت»،
  تهران، خیابان ولی عصر٬ دوراهی یوسف آباد، شماره ۱۹۷۸ – تلفن: ۸۸۹۵۷۱۷۶ – فاکس: ۸۸۹۵۷۱۷۶
  ۲. دفتر توزیع و فروش «انتشارات بهجت»،
  تهران، خیابان میرزای شیرازی، شماره ۱۶۲ – تلفن: ۸۸۸۹۹۹۰۷ – فاکس: ۸۸۹۴۱۱۴۶

  ***************
  دیوان حقیقی

  مرجع: – «دیوان حقیقی، جهانشاه»، نوشته و پژوهش: دکتر خانگلدی اونق، انتشارات: «بهجت»، چاپ: گلشن، تهران – سال ۱۳۹۲، صص. ۲۴۸
  http://jahanshahakyky.blogspot.ca/2014/07/blog-post_14.html#more

 4. سلام علیکم
  دوستان عزیز چندی پیش فردی ادعا کردند ک عده از طایفه ها تورکمن اوغوز نیستند مانند یموت ها و تکه ها آریایی بودند
  متن این سخن :

  دوستان گرامی .
  در مورد اینکه گفتم بعضی از قبایل ترکمنهای امروزی . اوغوز نیستن از همون منابعی برداشت شده که خودتون هم قبول میکنین. کتیبه های اورخون ( ثبت شده در قرن هشتم میلادی ) . کتاب قوتاد قوبیلیک ( یوسف حاجب خاص ) . دیوان الغات ترک ( محمود کاشغری ) . جامع التواریخ ( خواجه رشید الدین فضل اله ) . راحه الصدور ( محمد بن علی بن سلیمان راوندی ) . و تعدادی منبع دیگه و حتی سفرنامه های سیاحان اروپائی . مقاله های کارشناسان مختلف درباره اقوام ترکمن مثل پروفسور محمت سارای . ایرون بورنز و …
  با توجه به این منابع بسیار مهم که هیچ کسی نمیتونه منابع اصلی ذکر شده در بالا رو رد کنه. چون کتیبه های اوخورخون. قوتاد قوبیلیک و دیوان الغات ترک اصلی ترین منبع تاریخ ترکمنها هستن . با تحقیق در این باره بنده و تنی چند از محققین تاریخ . با توجه به ذکر 24 قبیله اوغوز ثبت شده در قرن یازدهم میلادی که در قرن 14 هم این قبایل ذکر شدن . ولی اسامی قبایل 11 گانه ترکمنها در قرن 16 و هفده و بررسی اینکه بعضی از قبایل مثل بیات و بایندر و بیکدلی قایی و .. اتحادیه گوکلان رو تشکیل دادن . و زیر چتر ارساری رفتن قبیله قرقین و … هیچ وجه اشتراکی بین قبایل اوغوز و زیر شاخه های قبایل 24 گانه در مفایسه با قبایل 11 گانه ، با پرجمعیت ترین قبایل ترکمنهای امروزی یعنی تکه ها و یموتها نیافتیم.
  چگونه می شود که در طی 200 سال دو قبیله ای که اسمی از اونها نبوده و حتی زیر شاخه های این قبایل هم هیچ وجه تشابه و ارتباطی با قبایل اوغوز نداشته اند. این چنین در مدت کوتاهی پرجمعیت ترین قبایل ترکمن ها شده باشند.
  دوستان گرامی اگر هر گونه ارتباطی بین گفته های من یعنی قبایل تکه و یموت با اوغوزها دارین به من ارسال کنین.

  لطفا جواب ایشان را بدهید
  این موضوع برای همه تورکمن ها خیلی خیلی مهم است
  اگر ممکن است مقاله ای کلی و منطقی درست کرده و اگر ممکن نیست و حرف ایشان درست باشد شخصا برای بنده همین کامنت جواب دهید

 5. سلام ممنون از سایت خوبتون

  اگر یک مقاله ای که راجع به اداب و رسوم ترکمن ها و تاریخچه،معرفی کامل ترکمن صحرا و ترکمن دارید
  اگر امکانش هست بفرستین
  با تشکر از زحماتتان

 6. سلام! ضمن خسته نباشید امیدوارم صحت و سلامتی یرقرار باشد. باری جهت ارسال مقاله اگر مقدور است ایمیلتان را برایم ارسال دارید که مقالات جدیدی دارم که می توانید در سایتتان درج نمائید. ..
  محترما: خ. اونق – تورنتو
  https://hojanepes.wordpress.com/2017/05/16

  1. سلام – ضمن تشکر از همکاری شما – لطفا جهت ارسال مقالات و یا اخبار از جیمیل ترکمن‌نیوز استفاده نمایید . با تشکر – نیازی.
   turkmensnews@gmail.com

 7. مطابقت تُرکمنها با تورگیش های باستانی
  قبیلۀ بزرگی از ترک زبانان قدیم به نام تورگیش که کثیرالعده بوده و گاهی با ترکان (دارندگان توتم گرگ، اخلاف هونها) و تبتیان و چینیان علیه آن دیگری ائتلاف می کرده است، دست آخر در همسایگی قرقیزها اسکان گرفت. نام تورگیش را به صورت توروک-ایش در زبان ترکی می توان به معنی دارندگان کلاهخود مخروطی گرفت. کلاهخود فلزی و نوک تیز ترکان و مغولان بر روی کلاه پشمی استوار می شد که این کلاه پشمی بزرگ اکنون هم زنده است. نام ترکمن هم به صورت ترک (ترگ)- وَن (من) در زبانهای ایرانی به معنی دارندۀ کلاهخود است. بر این اساس ترکمن ها همان تورگیش های باستانی هستند که ترجمۀ ایرانی نام قدیمی خود را که مشابه آن نام قدیمی هم است، بر خود نگهداشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا