گـردشگــری Tourism

(خانه مشروطه) واقع در بافت قدیم گرگان، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید

khane meli gorgan 01 - (خانه مشروطه) واقع در بافت قدیم گرگان، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیدمارقوش- اخبار گردشگری: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت: مجموعه حاج قاسم استرابادی (خانه مشروطه) واقع دربافت قدیم گرگان، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. ابراهیم کریمی اظهار داشت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته جهت ثبت آثار تاریخی و بناهای ارزشمند بافت قدیم گرگان، نسبت به ثبت خانه مشروطه گرگان نیز اقدام شد و این اثر به ثبت ملی رسید.
وی در ادامه افزود: این بنا که یک خانه مسکونی است در محله دربنوی بافت قدیم واقع شده و در دوره مشروطه برخی از جلسات انجمن مشروطه استراباد در آن برگزار می شده، در دهه 30 مکان تاسیس مدرسه ملی جعفری بوده و شاهد یکی از ارزشمندترین رویدادهای مذهبی کشور (مراسم مذهبی پامنبری در شب عاشورا) در 150 سال گذشته نیز بوده است و هم‌اکنون بدون کاربری است.
وی تصریح کرد: این مجموعه در دوره قاجار ساخته شده و هم‌اکنون این اثر به دو بخش خصوصی حاج قاسمی و وزیری تقسیم شده و معماری سازگار با اقلیم شهر گرگان، استفاده از ساختمان بوم آورد، پرهیز از بیهودگی، مردم واری ازجمله اصولی است که در ساخت این بنای متعلق به دوره قاجار قابل بررسی است.
کریمی اظهار کرد: ارتفاع گرفتن بنا از سطح زمین و اجرای آن بر روی کرسی چینی آجری، 2 طبقه بودن بنا و برون‌گرایی با ایجاد بازشوهای متعدد و ایجاد فضای نیمه باز ایوان ومهتابی و بهره گیری از پیمودن و رعایت تناسبات انسانی وتبلور آن درشکل گیری اتاق های سه دری و دودری از جمله ویژگی‌های معماری ارزشمند به کار رفته در خانه حاجی قاسمی است که در گونه‌شناسی معماری مسکونی شهر گرگان نقش به سزایی دارد.
وی افزود: این اثر به عنوان 138 امین اثر درشهرستان گرگان و 654 امین اثر درسطح استان است که به ثبت ملی رسیده است.
مدیرکل میراث فرهنگی گلستان درپایان اظهار امیدواری کرد: با ثبت آثار فرهنگی، تاریخی و طبیعی و معرفی هر چه بهتر این آثار، گام‌های ارزنده‌ای برای حفظ و احیای این مواریث ارزشمند استان برداشته شود./سایت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا