اخبار اقتصادی

خریدافزون بریک میلیون و 200 هزارتن گندم درگلستان/ پرداخت بهای 60درصد

Gandom - خریدافزون بریک میلیون و 200 هزارتن گندم درگلستان/ پرداخت بهای 60درصدمارقوش تورکمن صحرا- اخبار اقتصادی:  مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی گلستان گفت: تاکنون یک میلیون و 200 هزار و 500 تن گندم مازاد برنیاز کشاورزان این استان خرید تضمینی و ذخیره سازی شده است.
به گزارش پایگاه خبری اخبار ترکمن؛ حمیدرضا علی محمدی با یادآوری آغاز برداشت گندم از اوایل خرداد امسال ،افزود: برداشت و تحویل گندم مازاد بر نیاز کشاورزان بیشتر در مناطق کوهستانی استان هنوز ادامه دارد.
وی در خصوص پرداخت مطالبات کشاورزان نیز گفت: تاکنون حدود 60 درصد معادل هشت هزار و 950 میلیارد ریال بهای گندم تحویل شده به مراکز خرید تضمینی از سوی بانک مربوطه به حساب کشاورزان واریز شده است.
به گفته وی، اعتبار لازم برای پرداخت بهای گندم توسط شرکت خدمات بازرگانی مرکز تامین و با مشارکت بانک مربوطه به مرور به حساب کشاورزان واریز می شود.
شورای اقتصاد قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم معمولی را 12 هزار و 705 ریال و گندم دوروم را 13 هزار و 68 ریال برای سال زراعی 95 – 94 تعیین کرده که از افزایش 10 درصدی نسبت به نرخ سال زراعی قبل برخوردار است.
به گفته وی امسال برای خرید گندم مازاد برنیاز کشاورزان گلستان حدود 100 مرکز خرید تضمینی با ظرفیت ذخیره سازی یک میلیون و 400 هزار تن از سوی شرکت غله و خدمات بازرگانی استان دایر شده است.

* خرید 51 هزار تن گندم جوانه زده از کشاورزان گلستان
علی محمدی گفت: تاکنون 51 هزار تن گندم جوانه زده در شرق استان به ویژه از کشاورزان شهرستان کلاله تحویل گرفته شده است.
وی افزود: برای خرید گندم جوانه زده از کشاورزان استان، این شرکت سه مرکز در شهرستان کلاله و یک مرکز هم در مسیر مینودشت – گنبدکاووس دایر کرده است.
به گفته وی، شرایط آب و هوایی و بارندگی های اواخر خرداد ماه سال جاری باعث جوانه زدن گندم در خوشه در برخی از گندمزارهای شرق استان شد.
وی در خصوص نحوه پرداخت بهای گندم جوانه زده تحویلی به کشاورزان استان یادآور شد که شرکت غله و خدمات بازرگانی استان فقط دریافت گندم های جوانه زده از کشاورزان را بر عهده دارد و قیمت نهایی این نوع گندم از سوی دستگاه های مرتبط تعیین و بهای آن به کشاورزان پرداخت خواهد شد.
طبق گزارش سازمان جهادکشاورزی گلستان، در سال زراعی جاری 381 هزار و 946 هکتار از اراضی استان به کشت گندم اختصاص دارد که 220 هزار و 721 هکتار آن به صورت دیم است.
گلستان با داشتن 650 هزار هکتار اراضی کشاورزی از قطب های مهم تولید گندم در کشور به شمار می رود، سال زراعی قبل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان مقدار 900هزار تن گندم مازاد برنیاز از کشاورزان این منطقه خریداری کرد./ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا