دایرة‌المعارف

دختران ترکمن از سنت تا مدرنیته

عبدالمناف آق اركاكلی:
رفتار و سلایق هر قوم و ملتی نشات گرفته از باور های آن قوم است باورهایی كه با سنت‌های پدران و عقاید مذهبی آن قوم عجین شده است و برای حفظ ارزش‌های خویش گاه از جان خود می گذرند .

img52f93bf13bdf1 - دختران ترکمن از سنت تا مدرنیته

زنان و دختران هر ملتی وارثان اصلی آن قوم هستند و تباهی و فساد آنها برابر با فراموشی سنت ها و ارزش های یك قوم است چرا كه اگر مردان واضع قانون باشند زنان پایه ریزان اخلاق در اجتماع هستند و به گفته ی شهید مطهری زن آفریننده ی عشق است و عشق آفریننده ی مرد و مرد آفریننده ی تاریخ. توجه به جایگاه زنان از اهمیت بالایی برخوردار است تا جایی كه هر اندیشمندی در باب زنان لب به سخن گشاییده است و بیشتر از این اوصاف قرآن كریم و پیامبر (ص) در مورد زنان سخنان ارزشمندی به یادگار گذاشته اند كه از حوصله ی مطلب خارج است.

دختران تركمن از قدیم الایام به زیبایی شهره ی آفاق بوده اند و شاعران زیادی در مدح زیبایی و كرامت نفس وی اشعار زیبایی سروده اند و در تاریخ مشاهده كرده ایم كه پادشاهان نیز با دختران تركمن وصلت می كرده اند. دخترانی كه در عین زیبایی فوق العاده وفادار بوده اند.

آرمینوس وامبری سیاح مجارستانی در سفرش به تركمن صحرا تصویری از دختر تركمن در كتاب معروف خویش كه به نام سفرنامه ی درویش دروغین در ایران به چاپ رسید نقاشی كسیده است كه دختر تركمن با لباس زیبای خود در عكس دیده می شود

ولی هم اكنون شاهدیم عزت برخی از زنان و دختران تركمن كم و بیش دچار تزلزل می شود . گاها خود زنان با رفتارهایی نامتعارف خود را تحقیر می كنند.

برخی از زنان تركمن علیرغم اینكه در قرن بیست و یك زندگی می كنند به خرافات دلبسته و از آن جدا نمی شوند وی خود را در دامن واهی خرافات می بینند كه سودجویان با روش های دروغین حاصل چند ماه كار وی بر روی قالی را از دستانش به یغما می برند.

گاهی اوقات برخی از آنها در جامعه ی مدرنیته ی امروزی با لباس هایی بدن نما در جامعه ظاهر می شود و به خیال واهی خویش آراسته شده اند در حالیكه مدگرایی آنها را به گناه می كشاند و از سنت های نیكوی پدرانش دور می سازد.

چه بسا اینان با عشق های زودگذری مواجه هستند كه با شماره گرفتن در خیابان و تالار شروع می شود و با روابط نامشروع ادامه می یابد
دخترانی كه عفت وی شهره ی آفاق بود كافی است پا از مرز وطنش بیرون بگذارد تا حجاب خویش را به دست باد بسپارد

كافی است به تالارها نظری سطحی بیاندازیم فارغ از مسائل شرعی خواهیم دید كه دختر تركمن با لباس هایی كه وی را شبیه به مانكن می كند در حال رقص است و بدن خود را به معرض تماشا می گذارد این عمل آدمی را ناگاه به یاد غرب می اندازد جایی كه مردان با كت و شلوار در مجالس حاضر می شوند و زنان با بدن نماهای رنگارنگ!

جه بسا دختر تركمن از برنامه های رقص ماهواره و شبكه های خارجی لذت می برد و می كوشد خود را شبیه به آنان نماید و از رقص برنامه های رقص تقلید نماید.
دختر تركمن در اینترنت جست و جو می كند و مدهایی را بر می گزیند كه در فرهنگ وی جایی ندارد
دختر تركمن در گذار تاریخی است وی می كوشد شخصیت تو سری خور نداشته باشد و ترك ایمان باشد ولیكن در مناطق مرزی تركمن صحرا به شخصیت وی احترام نمی گذارند و پدر و مادر مالك وی هستند و جز مهر و محبت عقاید خود را نیز به وی تحمیل می كنند
در كج روی یك فرد از جامعه جز وی جامعه نیز مقصر می باشد ولیكن در كج روی دختران تركمن چه كسی بار تقصیرات را یدك خواهد كشید؟

به راستی چرا دختران محجوب دیروز با آرایش هایی در انظارعمومی ظاهر می شوند كه خیلی ها می گویند دختران زیبای تركمن را ببینید؟
انسان اصالت دارد چرا اصالت وارثان قوم تركمن زیر پا له شده است؟

جامعه بسته ی تركمن صحرا را می توان از دلایل اصلی این اوامر بر شمرد چرا كه اینترنت به تعبیر فرهنگ سازی در روستاهای ما نقشی ایفا نمی كند و مردم از مطبوعات فراری هستند كمتر كسی كتاب به دست در پارك ها نشسته است و پارك های تركمن صحرا صحنه ی ملاقات های دوست دختر و دوست پسرهایی شده است كه بهار عمر خود را تلف می كنند. البته عشق های حقیقی محترم و قابل دفاع است ولیكن عشق كوچه و بازاری خیر.

خانواده پناهگاه امن هر فرزندی است ولی در زمانه ی حاضر هر روز خبرهایی از فرار دختران و پسران به گوش می رسد، كافی است به آمار خودكشی مراجعه نمود تا فقر فرهنگی این قوم را با چشم دید و رنج فرهیختگان و درد آنان از بی توجهی عامه را لمس نمود.

دختر تركمن امروز رسالتی بزرگ دارد وی باید سنت های قوم خود را با علم روز تطبیق دهد و به نسل های آیندانتقال دهد تا وقتی از جوانی پرسیده شود الب ارسلان ها،سلجوق ها، فراغی ها و كمینه ها چه كسانی بودند، چه وقایعی در جنگ با روس ها رخ داد دیگر سر خود را به نشانه ی خجالت پایین نیاندازد

اما باید وی را از تحریف ها مصون داشت و فرهیختگان از هر قشری(روحانی، معلم ، نویسنده،خبرنگار و…) باید سنت ها و علم روز را به وی بیاموزند.

امروزه متاسفانه نام تركمن و ماهیت آن در حال افول است و یكی از دلایل بزرگ آن، افول ارزش ها در هر قومی بالاخص در تاریخ معاصر افول اخلاقی زنان آن قوم است.

منبع:
سایت : فرهنگی و اجتماعی ؛ عصر مدنیّت www.madanyat.ir

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. با عرض سلام با کانال تاریخ ترکمن در مورد عدم اصالت این مقاله و شبهه بالای کپی برداری ان از سلسله سمینارهای سخنرانی دکتر کوپایی صحبت نمودم اقایان می گویند چون این مطلب در سایت مارقوش درج شده ان را بازنشر کردیم. یاداوری می نماید علیرغم اینکه از ادمین محترم کانال یادشده درخواست شد که ارتباط با نویسنده ؟! مدعی را برقرار نمایند ولی تا کنون نتیجه ای نداشته است. با توجه به حساسیت موضوع عفاف و حجاب در کلیه جوامع بخصوص در جامعه ترکمنها ،انشاءاله ترتیبی اتخاذ فرمایید که راه سواستفاده بر این گونه افراد فرصت طلب بسته شود. ادرس ایمیل موقت و مربوط به بستگان من است.
    ضمنا ای دی من در اینستاگرام است aman@sapar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا