اخبار فرهنگی

زمان‌بندی مراسم مختومقلی و بحث‌های پیرامون آن

مارقوش به نقل از اولکامیز:

محمد بیات1 - زمان‌بندی مراسم مختومقلی و بحث‌های پیرامون آن
آنه محمد بیات گزارشگر نمونه سال 92 در استان گلستان مارقوش ترکمن صحرا

آنا محمد بیات روزنامه نگار ترکمن با انتقاد از اعلام زمان بندی مراسم مختومقلی و بی‌توجهی به مراسم مردمی مختومقلی در آق توقای (پنج شنبه شب 93/2/25 ) به سایت اولکامیز گفت: از زمان سید ابراهیم دراز گیسو استاندار اسبق گلستان تا حالا هفته / دهه بزرگداشت مختومقلی در ترکمن صحرا و تهران – بجنورد و . . . برگزار می‌شود.

1471279 729576803737027 1741650634 n - زمان‌بندی مراسم مختومقلی و بحث‌های پیرامون آن
مراسم مردمی بزرگداشت مختومقلی همه ساله در آخرین پنجشنبه و جمعه اردیبهشت با حضور پر عظمت مردم فرهنگ دوست برگزار می‌گردد

که قدمتی 15 ساله دارد و به یک سنت حسنه تبدیل شده است که نشان از ظرفیت بالای فرهنگی کشور عزیزمان می‌باشد. هر سال آخرین پنج شنبه – جمعه اردیبهشت به مراسم مردمی و دولتی اختصاص می‌یافت ولی امسال در نهایت تعجب و حیرت مراسم مردمی مختومقلی ( پنج شنبه شب بیست و پنجم اردیبهشت ) در برنامه زمان‌بندی مراسم فراموش شده است که نیاز به اصلاح دارد.

خبرنگار صحرا تاکید کرد:

امسال برای اولین بار به علت تقارن مراسم بزرگداشت مختومقلی با مراسم آن شاعر بزرگ در کشور ترکمستان ، مراسم دولتی یک هفته زودتر (جمعه نوزدهم اردیبهشت) برگزار می‌شود که قابل توجیه و پسندیده است ولی سئوال مهم این است که چرا مراسم مردمی (پنج شنبه شب بیست و پنجم ) از برنامه حذف شده است؟!

عضو انجمن میراث گنبد اظهار داشت‌: هر ساله مراسم دولتی مختومقلی با صرف بودجه های فراوان برگزار می شود که نشان از اهمیت ویژه دولت به مشاهیر اقوام دارد ولی شایسته است که از مراسم های مردمی که توسط تشکل ها برگزار می‌شود حمایت شود و بودجه لازم به آنها تخصیص داده شود ولی متاسفانه بودجه‌ها را صرفا برای مراسم دولتی هزینه می کنند و برای مراسم مردمی بودجه‌ای تخصیص نمی‌یابد در حالیکه کیفیت و تاثیرگذاری مراسم مردمی در جامعه بسیار بیشتر از مراسم دولتی است.

2آرامگاه مختومقلی فراغی - زمان‌بندی مراسم مختومقلی و بحث‌های پیرامون آن

عضو مجمع حامیان روحانی در ترکمن صحرا اعلام کرد:

مسئولین سیاسی نباید در مسائل فرهنگی دخالت کنند بلکه برگزاری مراسم های فرهنگی را به مسئولین فرهنگی و تشکلها و انجمن ها واگذار کنند زیرا بقول بزرگان هر کاری را باید به اهلش سپرد.

آنا بیات گفت: اخیرا در استانداری گلستان بصورت ضربتی بدون هماهنگی با تشکل‌های فرهنگی ادبی و فعالان ترکمن صحرا جلسه ای برگزار شده است و در آن جلسه تصمیمی گرفته اند که خروجی آن نادیده گرفتن مراسم مردمی مختومقلی در آق توقای ( 25 اردیبهشت ) بود. گویا فراموش کرده بودند که چنین مراسم بزرگ و باشکوه مردمی را در برنامه بگنجانند و این مسئله تعجب همگان را برنگیخت و باعث دوگانگی شده و سردرگمی را ایجاد کرده است. عامه مردم ترکمن . علاقمندان به مسائل فرهنگی از این مسئله گلایه دارند.

این فعال فرهنگی افزود: در آن جلسه مذکور از فعالان فرهنگی ترکمن صحرا تنها دکتر سارلی حضور داشتند در حالیکه می بایست نمایندگان تمام تشکلها حضور می یافتند.

بیات افزود: مردم همیشه در صحنه و مشارکت پذیر ترکمن به دولت تدبیر و امید دل بسته‌اند و از آن حمایت می کنند اما انتظار دارند که مسئولین استانی با درایت و پختگی بیشتری عمل نمایند و به خواسته های منطقی مردم توجه نمایند .

وی افزود: در پایان از مسئولین درخواست می کنم که مراسم مردمی مختومقلی در آق توقای

(پنج شنبه 25 اردیبهشت) را به برنامه زمان بندی مراسم بزرگداشت مختومقلی اضافه کنند و رضایت و خشنودی علاقمندان را به دست آورند.

Agh Tohay - زمان‌بندی مراسم مختومقلی و بحث‌های پیرامون آن
مراسم مردمی بزرگداشت مختومقلی همه ساله در آخرین پنجشنبه و جمعه اردیبهشت با حضور پر عظمت مردم فرهنگ دوست برگزار می‌گردد

منبع:
مارقوش / دايرة المعارف ترکمن صحرا
www.margush.ir
telfax: 0172-2221228
tel: 0172-2291449
mob:+98 9392291449

استفاده از مطالب سايت با قيد منبع مانعي ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا