اخبار اجتماعیمقالات

دیالوگی در مورد توسعه شهرستان گنبد

قلی آق - دیالوگی در مورد توسعه شهرستان گنبدمارقوش به نقل از اولکامیز- حاج قوجق قلی آق*: توسعه در معنای جامعه شناسی: یعنی پیشرفت و ترقی در زندگی آحاد جامعه و رفاه زندگانی عمومی است نه عده ی خاصی؛ البته طبق ایسم‌ها و ایده‌های علمی و فلسفی ممکنست؛ شکلهای مختلف پیدا بکند مثلاً:

امپریالیست‌ها: تکنوکرات‌ها و بوروکرات‌ها را در تجارت آزاد و کسب درآمد موثر می دانند یا سوسیالیست‌ها: پرولتاریای کارگری را که بیشتر منافع اش را سران احزاب می برند؛ یا اپیکوریستها، بی برنامگی را، چون به همه چیز مشکوکند مثل آقای احمدی نژاد که به کارشناسان اعتماد نکرد و مانند سلاطین قاجار پول‌ها را در شهرها پخش کرد و وقتی خورجین‌ها خالی شد با کسری بودجه مواجه شد، ندانست بیت المال کجا رفت؟

در رژیم گذشته هم مظاهر غرب را تمدن و توسعه می دانستند از قبیل: کروات زدن – انگلیسی صحبت کردن – مدلهای مختلف خودرو سوار شدن!!
حال ببینیم در شهر ما گنبد چگونه است؟!!

1- توسعه در ورزش و تربیت بدنی:
خوبست چون عنوانهای قهرمانی در آسیا و جهان چه در رشته های تیمی در رشته های انفرادی به همّت مدیران و متخصصان و مردم بدست می آوریم اما اسپانسری نداریم برای
همین هم بعلت حرفه ای شدن بازیکنها جذب نمی شوند یا یک سالن ده هزار نفری نداریم در حالیکه در والیبال – فوتبال و تکواندو – بازیهای ساحلی – بازیهای جدید نام آوری می کنیم
حتی اسب دوانی هم در جهان مشهور شده به کوشش آقای خراسانی جدیداً پیست مدرن ماسه ای و استاندارد هم احداث شد. گرچه شرط بندیهای خانمانسوز شایع است و مسابقات را زیر سوال می برد؟!

2-توسعه امنیتی و انتظامی :
خوبست زیرا در شهرما برادران شیعه و سنی و قومیّت های مختلف در تفاهم و انسجام در مراسمات ملی و دینی و غیره مشترکاً همکاری دارند و درگیری و مشکلاتی مانند تروریسم در بطن خفه شده، گرچه دزد وسایل ماشین – زورگیر و کیف قاپ ها دم در جرایمی مرتکب می شوند، اعتیاد و قاچاق هم دیده می شود ولی قابل کنترل است. ولی با این همه مردم از نظر تعاون و همیاری ضعیف می باشند چون روزهای عید کالا و اجناس را گران می فروشند حتی گوسفند قربانی. در حالیکه در کشورهای اسلامی دیگر مانند عربستان و ترکیه روزهای عطیلی عید زیاد است و گوسفند و کالا و اجناس هم به نصف قیمت فروخته می شود!!!

3-توسعه علم ودانش:
از نظر کمی بهینه است چرا که در هر کوی و برزن دانش آموزان و دانشجویان می توانند تحصیل کنند چرا که دانشگاه آزاد و غیر انتفاعی زیاد شده که فقط مدرک صادر می کند ولی از نظر کیفی کاربرد ندارد چون فارغ التحصیلان بیکار می گردند یا با لیسانس تاکسی رانی می کنند یا در کارخانه ها قراردادی ماهی سیصدهزارتومان می گیرند و بیشتر عمرشانبیکارند حتی در استخدام آبدارچی ثبت نام می کنند و آنهایی هم که بضاعت مالی دارند راهی کشورهای خارجی می شوند و بعداً هم مقیم شده بر نمی گردند!!

و فرزندان طبقات پایین هم بعلت نداشتن حمایت مادی ترک تحصیل می کند و به آمار بی سوادان افزوده می شوند چرا که شهریه های کلانی اخذ می شود بعضی از خانواده ها هم خانه یا خودوری خود را می فروشند تا فرزندشان مدرک بگیرند!!!

4- توسعه توریسم و گردشگری:
عقب مانده است اگر نام برج قابوس نبود حتی شناخته نمی شد زیرا برای یک نمونه یک هتل شیک و مدرن ندارد با اینکه منطقه عبور مسافران به آسیای میانه و دور است ؟ اما خیری از داشتن گمرک پل ندیدیم زیرا ترکمنستانیها در همه جای ایران مانور می دهند ولی ما به نوار مرزی ویزا نداریم و آنها با فروش کالای ما سود زیادی می برند، در حالیکه باید نصیب ما می شد! با این وصف که تمام مرز ها به شهروندان خود با تسهیلات ویزا می دهند یا حتی پولی نمیگیرند یا حتی دریافت کنند هم در حد (30-20) دلار است؟! در صورتیکه بهانه های بنی اسرائیلی را آنها هم می توانند بگیرند!!!

5- توسعه سیاسی:
خوبست چون مردم با فرمانداری تفاهم دارد، بدون جنجال در امور اجتماعی همکاری می کنند و در انتخابات بیشترین رای را به صندوق می ریزند ولی بعد از پیروزی کاندیدا زد و بندها شروع می شود و مسئولین دلخواه روی کار نمی آیند چون بومی گرایی و شایسته سالاری فراموش می شود فقط این دوره آقای روحانی بود که ، آقای صادقلو استاندارمحترم، گروه های سیاسی شرکت کننده در انتخابات را دخالت دادند و 4 فرماندار ترکمن در شهرهای کوچک گذاشته ولی هنوز طلسم گنبد نشکسته، چرا که یکبار هم فرماندار با رئیس آموزش و پرورش یا رئیس شبکه بهداشت و سلامت ترکمن نشد. (در 35 سال) ارتباط با ترکمنستان هم خوبست هم رابطه حسنه برقرار است و هم تبادل فرهنگی و اقتصادی هم صورت می گیرد وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی هم همکاری خوبی دارد.

6- توسعه رسانه ای:
خوبست چون نشریات بومی و غیر بومی چاپ می شود و جراید برقرار است و سایتها هم فعالند اما حمایت مادی مانند دادن آگهی تبلیغاتی و تجاری و کاغذ رایگان دیده نمی شود آنهم در این برهه از گرانی و تورم ولی صدا و سیما هم کم لطفی می کنند ساعات برنامه های ترکمنی را افزایش نمی دهند.اگر چه به نسبت رادیو خوبست خلاصه قطره چکانی نباشد بهتر است. تئاتر و نمایش و سینماگری در حال رشد می باشد.

7- توسعه عوارض و مالیات و جرائم مختلف:
خیلی عالی ، حتی خانه های مخروبه باید نوسازی و اعیانی و حق انشعاب آب و برق و گاز چندین سال پیش را باید بپردازد حتی زمین خود را باید از بنیاد علوی و املاک بخرند و برای مصرف اضافی انرژی تصاعدی پول باید بدهد که از نظر شرعی گمان نکنم درست باشد چون مزد در ازای کار است نه فرضی محال! در صورتیکه در کشور خارج جایزه می هند چون به صنایع کمک کرده با خریدن کالا.

8- توسعه اقتصادی:
عالی است چون درآمد کلان از کشاورزی مکانیزه و تجارت با کشورهای آسیایه میانه و دور به دست می آید برای همین بانکها مثل قارچ در شهر از دولتی گرفته تا خصوصی و قرض الحسنه در هر کوی و برزن رشد کرده اند در عرض یکسال که با اجاره بالا شروع کرده اند صاحب ساختمان بزرگ می شوند چرا که درصد بالای سود از وامهای مشارکتی و مضاربه ای و غیره میگیرند که بیشتر وام ها نصیب سرمایه داران بزرگ می شود آنها هم در تولید بکار نمی گیرند بلکه بورس باز شده گاهی ارز و طلا می فروشند.

گاهی آپارتمان سازی می کنند برای همین کارخانه کم است مگر چند مرغداری که توسط پزشکان احداث می شود در صورتیکه قبل از انقلاب (40 -30 ) کارخانه پنبه بود که کارگران استان های خراسان – آذربایجان – سیستان – سمنان را جذب میکرد الان مردم خود ، بیکار است خرد مالکان بعلت گرانی کود و سم و وسایل کاشت و برداشت، دست از دهقانی کشیده با خریدن یک خودرو و برای تاکسیرانی راهی شهر می شوند و فرزندانش در کارگاه ها مشغول کار میشوند.و دخترانش در فروشگاهها با 120هزار تومان حقوق فروشنده می شوند چرا که صنایع دستی (قالیبافی) هم بیشتر از آن درآمد ندارند.

چون مرتع ترکمن صحرا نابود شده دامداری هم با گرانی علوفه صرف نمی کند در حالی که قبلاً درآمد دامداری چند برابر کشاورزی بود به همه جای ایران دام زنده صادر می شد.ولی حالا بیشتر وارد کننده هستیم در صورت بخش 7 خاک خوب دارد می شود مراتع را احیا کرد نه زراعت و کشاورزی را مثلا سالهای (64-63) جهاد کشاورزی در روستای اگری بوغاز و چاپار قویمه مرتع کاشت که جواب مثبت داد که هنوز هم سبز است چرا سازمان مراتع و جنگلبانی به فکرش نیست؟ تا درآمد شهر زیاد شود ؟!!

9- توسعه درمان و بهداشت:
عالی است چون تعداد داروخانه و درمانگاه ها و بیمارستانها زیاد شده دوا چند بار اتیکت می خورد با نرخ های مختلف و دکتر ها کیسه کیسه دارو می دهند در صورتی که در کشور خارج هر نسخه (2- 1) قرص بیشتر ندارد.
جراحان چون تعرفه معینی ندارند پول پارو می کنند حالا بگذریم از زیر میزی ها *** برای همین یک پایشان در کشورخارج است و آپارتمان سازی و ُملک بازی و ارز بازی و طلا بازی می کنند و برخی پزشکان عمومی هم مگس می پرانند !!حالا اضافه کنید بیماران ترکمنستانی و باکویی و قزاق و غیره را !! که دلار می دهند!!
*کارشناس علوم اجتماعی

مارقوش ترکمن صحرا / www.margush.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا