اخبار فرهنگیاخبار ویژه

رونمایی ثبت مراسم آق آش (آق‌قویون) در آثار ملی و معنوی ایران+عکس

مارقوش – اخبار فرهنگی ترکمن‌صحرا: مدیرکل میراث فرهنگی گلستان در این مراسم گفت: آیین آق قوین نشانه عشق و ارادت قوم ترکمن به پیامبر اکرم (ص) است که در ایام ربیع الاول در مناطق ترکمن نشین اجرا می‌شود.
به گزارش سایت فرهنگی مارقوش ترکمن صحرا، ابراهیم کریمی افزود: آیین آق آش و یا آق قوین از بهترین و متداول‌ترین آیین‌های سورانی رایج در بین ترکمن‌هاست و در واقع جشن 63 سالگی و جشن هم سن شدن با طول عمر مبارک حضرت محمد (ص) است و شاید در بین هیچ یک از فرقه‌های اسلامی وجود نداشته باشد.

agh Ash05 - رونمایی ثبت مراسم آق آش (آق‌قویون) در آثار ملی و معنوی ایران+عکس

وی اظهار کرد: این آیین دینی سال‌های سال است که در بین تمامی ترکمن‌های جهان مرسوم و متداول است و در بین برخی از افراد طایفه‌های ترکمن، مثل جعفربای و ساحل نشینان دریای خزر، با نام آق آش و در بین برخی دیگر مثل آتابای و گوگلان با نام آق قوین، معروف و مرسوم است.


کریمی خاطرنشان کرد: با توجه به این مهم و ثبت ملی این مراسم در فهرست آثار ملی و معنوی کشور، از ثبت ملی مراسم آق قوین (آق آش) به نام شهرستان آق قلا رونمایی شد.

در این مراسم برنامه‌های متنوعی همچون مولودی خوانی، شعرخوانی توسط شاعر ترکمن، موسیقی سنتی توسط بخشی‌های ترکمن اجرا شد و پس از آن به قید قرعه به 9 نفر از سالمندان هر کدام به رسم یادبود جوایزی اهدا و در پایان از لوح ثبت آق قوین رونمایی شد.

‌به گزارش ایسنا، مراسم آق قوین (روز آق قلا) در سالن امام خمینی(ره) آق قلا با حضور جمعی از مدیران این شهرستان برگزار شد.

این جشن که نمادی از رفتار شایسته و فاصله گرفتن از تیرگی‌ها و بدی‌هاست در گذشته همراه با مراسم ‌خاصی اجرا می‌شد و مردان ترکمن که به آق آش نائل می‌شدند با ذبح گوسفندی سفید ولیمه می‌دادند و غذاهایی به رنگ سفید طبخ می‌کردند.

جشن آق آش یا آق قوین از جشن‌هایی است که بین اقوام ترکمن از دیرباز تاکنون رایج بوده است.

آق قوین به معنی گوسفند سفید بوده و بدان معناست که برای قربانی کردن و ذبح از گوسفند سفید استفاده می‌شد. گرفتن این جشن نوعی خوش یمنی محسوب می‌شد و علت برگزاری این جشن را باید در فرهنگ ترکمن جستجو کرد.

محتوا و شکل برگزاری آیین در همه جا یکی است، بنابر‌این این آیین اسلامی در نزد همه ترکمن‌ها با قداست و احترام خاص همراه است.

بر‌اساس این مراسم هر فرد ترکمن اعم از مرد و یا زن، در طول عمر خود همیشه آرزو و دعا می‌کند که طول عمرش با طول عمر مبارک رسول‌الله(ص) برابر شود، یعنی سنش به 63 سالگی برسد و آن وقت او بتواند آیین آق قوین را برگزار کند.

این مسئله نشان دهنده ارادت خاص ترکمن ها به دین محمدی (ص) و شخص رسول الله(ص) است که به عنوان پیامبر بر حق الهی مورد ستایش قرار می‌گیرد.

آیین آق آش یا جشن 63 سالگی یکی از مراسم مربوط با پیامبر (ص) است و هر ترکمن وقتی 63 ساله می‌شود به افتخار 63 سال زندگی پر ارج و با عزت پیامبر اکرم (ص) جشن بر پا می‌کند.

در این مراسم ریش سفیدها، آخوندها، طلبه‌ها و اقوام دور و نزدیک دعوت می‌شوند.

ترکمن‌ها‌ با ذبح گوسفندی سفید ولیمه می‌دهند و غذاهایی به رنگ سفید طبخ شده و فردی که روز تولدش جشن گرفته می‌شود به دست روحانی محل دُون می‌پوشد.

دُون پیراهنی با دامن بلند است که تا زیر زانو می‌رسد و نشانه‌ای از پوشش حضرت رسول اکرم (ص) است. اگر ولیمه دهنده زن باشد چارقدی سفید بر سر او می‌اندازند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

شبکه خبری گلستان و ترکمن صحرا:

telegram.me/TurkmensNews

برای دیدن تصاویر بیشتر از این مراسم اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا