اخبار فرهنگی

زمین خوردن رئیس جمهور ترکمنستان در مسابقه سوارکاری

مسابقات سوار‌کاری در ترکمنستان

اسب ترکمن یکی از معروفترین و زیباترین اسب‌های دنیاست که دو نژاد آخال تکه و یموت شاخص‌ترین نژاد اسب ترکمن‌محسوب می‌شوند. اسب در زندگی ترکمن‌ها از دیرباز جایگاه خاصی داشته و ضرب‌المثل قدیمی هست که میگه: ترکمن روی اسب به دنیا می‌آید و روی اسب می‌میرد. و از سه نشانه رسمی ترکمن یعنی؛ فرش ترکمن، دوتار ترکمن این اسب ترکمن‌ است که جایگاه بالاتر و بارزتری در تاریخ ترکمن‌ها دارد.

همچنین می‌توان به این نقل قول از بزرگان ترکمن اشاره کرد :

(صبح که بیدار شدی اول به پدرت سلام کن بعد به اسبت)

اسب همواره عضوی از خانواده ترکمن محسوب می‌شود و حتی گاها بالاتر از آن و در مسافات طولانی در صحرا بدون آب و غذا تنها یار و یاور سوارکار ترکمن بوده و چه بسا بارها زندگی‌ها را نجات داده..

Berdi02 - زمین خوردن رئیس جمهور ترکمنستان در مسابقه سوارکاری
بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان

در جنگ‌ها مهم‌ترین و بارزترین عامل پیروزی ترکمن‌ها اسب‌های تیزتک بوده و در هنگام یورش باعث غافلگیری دشمن شده و در هنگام عقب نشینی و جنگ و گریز دشمن  به گرد سوارکاران ترکمن نمی‌رسیده‌اند.

در حال حاضر رئیس جمهور ترکمنستان نیز از این خصلت ذاتی برخوردار بوده و در اسطبل ویژه خود حدود 132 اسب نمونه در آخور دارد. حتی رئیس جمهور ترکمنستان بردی محمدوف کتابی نیز در خصوص دستورالعمل سوارکار و نگهداری اسب ترکمن به چاپ رسانده و در زبان‌های مختلف روسی و انگلیسی ترجمه و منتشر شده است. در این کتاب بیشتر به نحوه نگهداری و پرورش اسب ترکمن به خصوص آخال تکه پرداخته شده است.

قابل ذکر است با توجه به تحصیلات بردی محمدوف قبل از ریاست جمهوری که دندانپزشکی بوده کتابی نیز در این خصوص بچاپ رسانده است.

tmhorse - زمین خوردن رئیس جمهور ترکمنستان در مسابقه سوارکاری

اعلام مسابقات انتخاب بهترین اسب در ترکمنستان:

هر سال در 22 – 24 آوریل به مناسبت اسب ترکمن مسابقات برگزار می‌شود. ترکمن‌ها آخرین روز یکشنبه آوریل هر سال جشن اسب (آت بایرامی) مراسم بزرگی برپا می‌کنند که از زمان رئیس جمهور اسبق ترکمنستان از دهه‌ی 90 میلادی مرسوم گردید.

قربانقلی بردی محمدوف، رئیس جمهور ترکمنستان برای انتخاب برترین و بهترین اسب در ترکمنستان مسابقات سالانه سوارکاری برگزار می‌کند.

رئیس جمهور اعلام کرد: سوارکاری ورزشی است که تاریخی دیرینه در میان ترکمن‌ها داشته و مورد علاقه تمام اقشار می‌باشد. همواره ترکمن‌ها به اسبان چالاک و تیزتک خود می‌بالیده‌اند و بخصوص برای حفظ نژاد معروف اسب ترکمن آخال تکه تلاش بسیاری کرده و حتی جان‌ها فدا کرده‌اند.

لازم بذکر است بردی محمدوف اولین رهبر سیاسی جهان نیست که با توجه به شخصیت کیش‌گرایی و الگوی شخصی خود از یک ورزش حمایت می‌کند. و خیلی از دولت‌مردان سیاسی در طول تاریخ قدرت خود از ورزش‌های مورد علاقه خود پشتیبانی کرده و کتاب‌هایی به چاپ رسانده‌اند.

competition 218 172 - زمین خوردن رئیس جمهور ترکمنستان در مسابقه سوارکاری

زمین خوردن رئیس جمهور در مسابقه سوارکاری

بسیاری از جراید و رسانه‌ها به زمین خوردن بردی محمدوف در مسابقات سوارکاری به صورت مغرضانه‌ای پرداخته‌اند؛ حال اینکه با کمی تعمل می‌توان اذعان داشت که در طی دوران سوارکاری هر کس که باشد بارها از اسب افتاده و حتی به این ضرب‌المثل ترکمن می‌توان اشاره کرد که مفهوم فارسی آن این است: کسی که از اسب نیافتاده سوارکار ماهری نمیشه.

ضمنا بردی محمدوف از اسب افتاده از اصل که نیافتاده، این مسابقه برای امور خیر و کمک به بالا بردن کیفیت پرورش اسب‌ها برگزار شده. البته اینکه در فرودگاه عشق آباد موبایل و لپتاپ شخصی مسافران بررسی شود و فیلم افتادن رئیس جمهور از اسب حذف گردد باز جای بازنگری و تعمق دارد اما مورد غیر عادی نیست و اینکار نیز برای پیشگیری سوء استفاده  مخالفان ریاست جمهوری ترکمنستان صورت گرفته و همانطور که مشاهده شد زیاد مثمر ثمر واقع نگردیده …

حال اینکه برخی از خبرگزارای‌های فرانسوی و روسی و دیگر خبرنگاران مخالف و مغرض افتادن بردی محمدوف را که سوارکار ماهری نیز می‌باشد مانند سرنگونی … جلوه داده‌اند و آنرا بسیار پررنگ‌تر از نکات مثبتی که این مسابقه بهمراه دارد نشان داده‌اند. اما می‌توان با جلوه دادن نکات مثبت هر کس بخصوص اگر آن شخص مرد اول یک دولت یا کشور باشد و دارای مقام می‌توان برای بهبود روابط و بالا بردن سطح کیفیت مراودات دو کشور استفاده درست کرد. کشور اسلامی و قدرت‌مند ما نیز با تبعیت از معرفت و رهنومن‌های اسلامی در اکثر جراید و رسانه‌های خود بیشتر به نکات مثبت و خوب این مسابقه پرداخته‌اند و در نتیجه در دیدگاه دولتمردان ترکمنستان نیز کشورمان ایران در این خصوص نیز مانند دیگر موارد یک مملکت دوست و همسایه محسوب می‌گردد.

اصل ماجرا : در تاریخ 28 آوریل سال جاری در طی مسابقه ؛ قربانگلدی بردی محمدوف سوار بر اسب زیبا و نیرومند خود ؛ برکاتار (قدرتمند) در هیبت لباس مخصوص و ملی ترکمن‌ها با فاصله زیاد از دیگر سوارکاران از خط مسابقه گذشت و نفر اول مسابقه شد… اما بعد از چند ثانیه بعد از عبور از خط پایان ناگهان اسب سکندری خورد و سرنگون گردید. بردی محمدوف لحظاتی بی‌حرکت روی زمین افتاد (که هر سوارکاری با این شدت زمین بخورد بلافاصله نمی‌تواند از زمین برخیزد) افراد دولتی و دوست‌داران رئیس جمهور بلافاصله به سوی او دویدند و آمبولانس هم سریعا به محل حادثه رسید… 

2بردی محمدوف سوار کاری - زمین خوردن رئیس جمهور ترکمنستان در مسابقه سوارکاری

بعد از چند لحظه در میان جمعیت رئیس جمهور با لباس فرم مخصوص ترکمنی (دُون) و کلاه مخصوص (تلپک) سرپا مشاهده شد… پس از آن به سمت جایگاه آمد و برای طرفداران و ملتش دست تکان داد و با شادی و غرور جایزه‌ی یازده (11) میلیون دلاری را با افتخار به صندوق بنیاد محافظت و پرورش اسب‌های ترکمن اهداء نمود.

یاشار نیازی / مارقوش ترکمن صحرا

 

 *** *** ***
منبع:

مارقوش / دايرة المعارف جامع ترکمن‌هاي جهان
www.margush.ir

استفاده از مطالب سايت با قيد منبع مانعي ندارد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا