اخبار اجتماعی

سارسماز / تقدیر و تشکر منصور طبری

mansoor tabari - سارسماز / تقدیر و تشکر منصور طبریتقدیر و تشکر منصور طبری،

شاعر و نویسنده و مسئول انجمن شعر و ادب ترکمنی میراث گنبد کاووس
سارسماز طبری بالاخره بعد از 53 روز از تولد خود با تلاش فراوان  تعداد کثیری از فرهنگ دوستان و با همکاری تعدادی از مسئولان محترم شهری, استانی و کشوری سازمان ثبت احوال, شناسنامه اش را در تاریخ 22 مهر 1393 از اداره ثبت احوال شهرستان گنبد کاووس دریافت نمود.

تورکمن نیوز: ایران سرزمین پهناوریست که در آن ملل و اقوام مختلف زندگی میکنند و هر یک از این اقوام با اتحاد و همدلی خود با یکدیگر این سرزمین بزرگ را تشکیل می‌دهند.

ترک‌ها, فارس‌ها, کردها, بلوچ‌ها, سیستانی‌ها, لرها, عرب‌ها, ترکمن‌ها و سایرین در یک همزیستی مسالمت آمیز برای  بهروزی و سر افرازی کشور عزیزشان تلاش می‌نمایند.
هر یک از این اقوام هویت, فرهنگ و زبان خاص خود را دارند و هر کدام در گوشه‌ای از این دیار سکنی گزیده‌اند. ترکمن‌ها نیز با جمعیت بیش از دو میلیون نفری در سه استان گلستان, خراسان شمالی و تعدادی هم در خراسان رضوی ساکن هستند که بخشی از جامعه 80 میلیونی ایرانی را با  آداب  و رسوم خاص خود تشکیل می‌دهند.
هنگامی که سخن از جمعیت 80 میلیونی ایران به میان می‌آید, مسلما ترکمن‌ها نیز جزو این آمار هستند که در کنار سایر اقوام این جمعیت بزرگ را تشکیل می‌دهند و به ایرانی بودن خود افتخار می‌نمایند.

چو عضوی به درد آورد روزگار                دگر عضوها را نماند قرار

بنابراین هر ایرانی وظیفه دارد برای سربلندی سرزمینش تلاش نموده و در صورت نیاز با نثار خون خود از آن دفاع نماید. همچنان که ترکمن‌ها نیز شهدای بسیاری را در دفاع از این سرزمین تقدیم نمودند. هچنین هر مسئولی وظیفه دارد از حقوق شهروندان خود دفاع نموده و در جهت رفع مشکلات افراد جامعه اقدام نماید, نه اینکه آنها را از حقوق اولیه شهروندی خود محروم سازد.

پس احترام به حقوق شهروندی تک تک افراد یک جامعه نه تنها وظیفه افراد آن جامعه, بلکه از وظایف بسیار مهم تک تک مسئولین محترم نیز می باشد و نشانه غنی بودن فرهنگ یک کشور احترامیست که به حقوق یکدیگر می‌گذاریم و ترازوی عدالت را گسترش می‌دهیم.
در هر صورت از مسئولین محترم شهری, استانی و کشوری درخواست می‌نمایم که ما ترکمن‌ها ر ا فقط در آمار خلاصه نکنند و هویت, فرهنگ و زبان ما را نیز در نظر داشته باشند. مشکلات ما یکی دو مورد نیست, علاوه بر مشکلات اقتصادی, مشکلات فرهنگی نیز گریبان‌گیر شده است. نونهالان,  نوجوانان و حتی جوانان ترکمن زبان مادری خود را آنطور که شایسته است صحبت نمی‌کنند و در گفتار روز مره خود آنرا به صورت  دست و پا شکسته و فقط احساس می‌کنی که ترکمنی صحبت می‌کنند ولی جملات ترکمنی کامل نیستند.
از مشکلات فرهنگی دیگر, نامگذاری بر روی فرزندانمان می‌باشد که این معضل باید از طرف اداره کل ثبت احوال استان و یا سازمان ثبت احوال کشور حل گردد.

قانون به صراحت اعلام می‌دارد که حق انتخاب نام فرزند بر عهده پدر و مادر است و این نام نباید ضد اسلامی و ضد میهنی باشد.

از آنجایی که بنده نام فرزند خود را سارسماز (به معنی پایدار و مقاوم) انتخاب نموده بودم, به دلیل نا آشنایی برخی از مسئولین  محترم اداره کل ثبت احوال استان گلستان با زبان, ادبیات و فرهنگ ترکمن با انتخاب این نام مخالفت کرده و حتی آن را به تهران ارسال نموده تا در لیست ممنوعه قرار دهند. باعث تعجب اینجانب بود که جناب آقای ابوترابی در طی 12 سال مدیریت خود در ثبت احوال استان گلستان فرموده بودند که 3500 نام ترکمنی را در کتاب فرهنگ نام و نام گزینی سازمان ثبت احوال کشور لحاظ کرده‌اند، اما تاکنون طبق آمار ما بیش از چند نام انگشت شمار در پرونده ایشان مشاهده نکرده‌ایم و حتی با نام سارسماز هم مخالفت نمودند و امیدوارم که جناب آقای ابوترابی در نظرات خود تجدید نظر فرمایند.
در هر صورت به یاری برخی از مسئولین محترم کشوری, استانی و شهری از جمله جناب آقای محسن اسماعیلی  (مدیر کل امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور), جناب آقای اسدالله پارسامهر (معاون مدیر کل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور), جناب آقای خلیل تقی‌پور (رئیس اداره بازنشستگی و رفاه سازمان ثبت احوال کشور), همچنین جناب آقای علی عادلی (مدیر کل جدید ثبت احوال استان گلستان ), جناب آقای عبدالناصر دولو (سرپرست جدید اداره ثبت احوال شهرستان گنبد کاووس), جناب آقای عبدالناصر برخزی (رئیس بازنشسته اداره ثبت احوال شهرستان رامیان) که همه این عزیزان تلاش فراوانی جهت صدور شناسنامه بنام فرزندم سارسماز نمودند، از آنان تشکر ویژه می‌نمایم و همچنین از همقطاران خود یعنی فعالان فرهنگی, شعرا و نویسندگان, هنرمندان, خبرنگاران و مسئولان سایت‌های مختلف فضای مجازی و فعالان پرتلاش اینترنتی بخصوص آقای لطیف ایزدی مسئول سایت اولکامیز, آقای امین قرنجیک مسئول سایت دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن, آقای آنه‌محمد بیات مدیر سایت ترکمن‌نیوز, آقای حاجی قربان طریک آقای عاشر محمد رئوفی و آقای یاشار نیازی مدیر سایت مارقوش ترکمن صحرا و بازارگنبد, آقای اوکتای قلیچ تاقانی مدیر سایت ترکمن سسی , طنز پردازان نشریات و سایت‌های مختلف و از نشریه‌ی گلشن مهر و سایر عزیزانی که مطالب مربوط به شناسنامه‌ی فرزندم را به نحو احسن در جامعه انعکاس دادند و همچنین عزیزانی که نظرات خود را به این رسانه‌ها ارسال نمودند تشکر فراوان دارم.
در پایان امیدوارم که مسئله نامگذاری بر روی فرزندانمان بصورت ریشه‌ای حل گردد و محدودیتی در زمینه اسامی ترکمنی وجود نداشته باشد. جناب آقای علی عادلی مدیر کل محترم ثبت احوال استان گلستان قول دادند که در این زمینه اقدام نمایند و با کارشناسان واقعی ترکمن که در تشکل‌های فرهنگی در ترکمن صحرا فعالیت می‌کنند و در زمینه زبان و ادبیات و فرهنگ ترکمن تخصص دارند مشورت نموده تا مشکلی برای هیچ کس ایجاد نگردد.
بار دیگر از کلیه ی هموطنان خود که در زمینه صدور شناسنامه فرزندم سارسماز بنده را یاری نمودند تشکر و قدردانی می‌نمایم.

با تشکر و تقدیم احترام:

                                                                                                             منصور طبری
26 مهرماه 1393

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. ضمن تبریک به آقای منصور طبری ، کسانی که در این راستا نقش داشتند تشکر میکنم و مردم و سایتهای ترکمن قدردان زحمات مسئولین محترم میباشند.

  2. آقای عادلی/ مدیر کل جدید ثبت احوال استان گلستان ، دست شما درد نکند. انشاالله قولهای بعدی شما نیز به همین صورت تسریع یابد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا