اخبار ویژهترکمنستان

رئیس جمهور ترکمنستان قربان‌قلی بردی‌محمدف در نشست سازمان ملل متحد

berdi M02 - رئیس جمهور ترکمنستان قربان‌قلی بردی‌محمدف در نشست سازمان ملل متحدمارقوش تورکمن صحرا: رئیس جمهور قربان قلی بردی محمدف در نشست سازمان ملل متحد  در مورد مسائل توسعه بعد از سال 2015 سخن راند.قربان قلی بردی محمدف رئیس جمهور ترکمنستان در نشست در مورد مسائل توسعه بعد از سال 2015 که در چارچوب 70-مین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد، سخن راند.
رهبردولت ترکمنستان  از دستور کاری جلسه در مورد توسعه برای مدت بعد از سال 2015 بطور کامل استقبال کرد و در مورد پذیرش این سند  سخن باز گشود.
رهبر دولت ترکمنستان افزود: “دستوری کاری جدید که در 17 هدف عمومی و 916 وظیفه تشکیل یافت، راهکارهای اساسی حل و فصل مسائل توسعه را منعکس می نماید که امروز عموم بشریت مواجه آن می شود”.  تعیین جامعه بین المللی   در عرصه های اقتصادی، اجتماعی و اکولوژیکی بعنوان منشی نمایی اساسی آن خدمت می کند.
رئیس جمهور ترکمنستان اظهار داشت که بحث و بررسی مسئله ایجاد مکانیسم جدید جهانی هماهنگی اجرای اهداف توسعه پایدار  در یکی از نشست‌های آتی شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد مطابق اهداف خواهد بود و ترکمنستان آماده است در این زمینه پیشنهادات مربوطه به را ارائه دهد.
رئیس دولت ترکمن راهنمایی اجتماعی دستور کاری برای مدت بعد از سال 2015 را که کارهای موضوع و آدرسی دول  عضو سازمان ملل متحد و سازمانهای بین المللی را می طلبد، مورد تاکید خاصی قرار داده،  دیدگاه ها  و موقعیتهای ترکمنستان در مورد زمینه های اساسی همکاریها را بیان کرد و مجموعه پیشنهاداتی را مطرح کرد.
بویژه، بررسی امکانات  مجلس سطح عالی انجمن مواد غذایی در چارچوب 70-مین نشست مجمع عمومی  پیشنهاد گردید، آمادگی کشور ما جهت اقدام در مورد این  زمینه اعلام شد.
رئیس جمهور ترکمنستان اظهار داشت که در رده وظایف اجتماعی مسئله راه و روشهای زندگی سالم جایگاه بس مهم دارد. در این رابطه گسترش همکاریهای تنگاتنگ   دول عضو سازمان ملل متحد  با سازمان بهداشت جهانی و سایر سازمانهای بین المللی ضامن دستیابی ننتایج عالی در امر اجرای اهداف توسعه پایدار خواهد بود.
رئیس جمهور قربان قلی بردی محمدف مسائل تامین آموزش عمومی، عادل  با کیفی را در رده  زمینه های اولویت دار  دستور کاری جدید بین المللی  نشان داده ، ابراز اطمینان کرد که  سازمان ملل متحد از پروسه های اجرای این اهداف از طریق برقراری روابط وسیع بین المللی، بکارگیری برنامه های جدید کشوری، منطقه ای و جهانی در این عرصه بصورت فعال تشویق خواهد کرد.
بنابه تاکید رهبر دولت ترکمن، ترکمنستان در همکاری  با ادارات سازمان ملل متحد  جهت هماری فعال و مثمر ثمر در عرصه های آموزش آماده است و در این عرصه  سازمانهای برنامه توسعه  سازمان ملل، یونسکو و یونسف را بعنوان همکاران اساسی محسوب می کند.
رئیس جمهور قربان قلی بردی محمدف اضافه کرد: برابری ژنی  عنصر اساسی استراتژی جهانی توسعه می باشد. رئیس جمهور ترکمنستان گفت: “ما در مقابل خود  هدف عالی – دستیابی به برابری ژنی و گسترش حقوق و امکانات همه بانوان و دختران را قرار می دهیم. اجرای این اهداف وظیفه عمومی  و مسئولیت مشترک ما می باشد. ” در این رابطه طرف ترکمنی از ابتکار دبیر کل سازمان ملل متحد مبنی بر برگزاری دیدار رهبران جهانی در مورد این مسئله در 27 سپتامبر سال جاری در نیو یورک استقبال می کند.
رئیس جمهور قربان قلی بردی محمدف با خطاب به شرکت کنندگان همایش جهانی اظهار داشت که امروز با پذیرش اهداف توسعه پایدار بعنوان برنامه اقدامهای مشترک ما برای 15 سال آتی  ما پی می بریم که توسعه اجتماعی – اقتصادی دول و ملل کره زمین  بدون حل و فصل مسئله تغییر هوا و اکولوژی امکان پذیر نیست. رهبر دولت ترکمن ابراز داشت: “در این رابطه  از تلاشهای سازمان ملل متحد، دبیر کل آن اختصاص یافته به جستجوی راهکارهای موثر در زمینه کاهش ریسکهای اکولوژیکی جهانی استقبال می کنیم”. رئیس دولت افزود، نشستها و همایشات بین المللی سازمان ملل متحد صورت گرفته طی سالهای اخیر  در حل و فصل مسائل حفظ محیط زیست در جهان سهم ارزنده ای ایفا کرد.
رئیس جمهور ترکمنستان ادامه داد، در دهه اول دسامبر سال جاری در پاریس کنفرانس طرفین کنوانسیون چارچوبی در مورد تغییر هوا در مقابل ما وظیفه  پذیرش تصمیم مهم قراردارد که برای تمام جهان اهمیت سرنوشت ساز دارد. کشور ما  در جهت استقبال از امضاء تفاهم بین المللی در مورد مسائل هوا اقدام می کند و در جهت استقبال فعال از این ایده طی مدت باقی مانده به کنفرانس یاری خواهد رسانید.
همگام با این، رهبر دولت ترکمن یادآور شد که ترکمنستان در کنفرانسهای مختلف نظریه خود در زمینه تحکیم همکاریهای بین المللی اکولوژیکی را بصورت رسمی اعلام کرد و پیشنهادات معیین را مطرح کرد.  در رده آنها – ابتکار در مورد همکاری با سازمان ملل متحد مرکز منطقه ای در امور تغییر هوا برای کشورهای آسیای میانه  وجود دارد. کشور ما به این ایده پایبند مانده و آماده است در سال 2016 مشترکاً با برنامه توسعه سازمان ملل متحد در زمینه ایجاد چنین مرکز در عشق اباد اقدامهای معیین را انجام دهد.
بنابه تاکید رئیس جمهور قربان قلی بردی محمدف  سال 2015  در حیات ترکمنستان و مردم آن  سال خودویژه است. در سال جاری 20 – مین سالگرد پذیرش قطعنامه مجمع عمومی سازمان مللم متحد در باره اعطای موضع بی طرفی دائم به ترکمنستان تجلیل می شود. رئیس جمهور قربان قلی بردی محمدف از تریبون بالای نشست بین المللی ابراز داشت که در تاریخ 12 دسامبر سال 2015  در عشق آباد همایش بین المللی اختصاص یافته به مسائل بی طرفی، صلح و توسعه برگزار خواهد شد و ایشان از سران دول و کشورهای عضو سازمان ملل متحد جهت بازدید از کشورما طی این مدت و اشتراک در تدابیر پرشکوه بمناسبت سنه شکوهمند دعوت کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا