تورهای استان گلستانسیمین شهرگلستان شناسی

سیمین شهر

سیمین‌شَهر یکی از شهرهای نوبنیاد در استان گلستان در شمال شرقی ایران است. این شهر در میانهٔ راه فرعی شهر آق‌قلا به گمیشان قرار دارد.

سیمین‌شهر در بخش گمیشان شهرستان ترکمن واقع شده و جمعیت آن ۶۹۶۴ نفر می‌باشد. اومچلی، قارقی و کتوک سه روستایی هستند که مجموعاً و در کنار هم شهر جدید سیمین‌شهر را تشکیل داده اند. مرکز این شهر در روستای اومچلی واقع است که از نقاط قدیمی و مهم در تاریخ مردم ترکمن می‌باشد.[نیازمند منبع] کلمه سیمین که در زبان فارسی به معنی نقره‌ای است به جای معادل کومش یا گومش که در زبان ترکمنی به معنی نقره است و در نام شهر گمیشان (یا گمش دفه یا کمش تپه) نیز به کار رفته، به عنوان نامی مرتبط با تاریخ و جغرافیای منطقه برای این شهر جدید انتخاب و بکار گرفته شده است. رودخانه بزرگ گرگان‌رود از میان این شهر می گذرد.

شغل عمده مردمان این شهر کشاورزی و دامپروری می‌باشد و اندکی از مردم به کار صیادی در دریا مشغول هستند. این شهر گازکشی شده و کتابخانه‌ای دارد به نام کتابخانه مختوم‌قلی فراغی.[۱] این شهر دارای یک میدان می‌باشد که بدلیل بی توجهی همچنان نیمه کاره مانده است واین شهر زادگاه بخشی(نوازنده موسیقی سنتی ترکمن)بزرگ، شهیرونامدار جهان مرحوم قزاق پنق می باشد.یکی ازجاذبه‌های زیبای این شهر پل چوبی بود که بدلیل احداث پل جدیداین پل تخریب شد تا تنها جاذبه قشنگ این شهر درخاطره‌های مردم این شهر فقط بماند.و مذهب مردم این شهر اهل سنت(حنفی)است.

siminshahr - سیمین شهر
پل چوبی و قدیمی سیمین‌شهر

فضای سبز

فضای سبز این شهر که در محله ی قارقی کنار رود گرگان و پل قارقی ایست قرار دارد این فضای سبز در سال 1382 شمسی به عنوان پارک توسط شهرداری و زمین وقف شده توسط آقای شیر محمدی احداث شد که پس از چند هفته به دلیل شکایات و گله مندی از کودکان و شلوغی و مزاحمت شهرداری مجبور به جمع اوری وسایل پارک شد به این موجب محوطه مذکوره به مدت یک الی دو سال خالی ماند شهردار دوره بعد تصمیم به تبدیل این محوطه به فضای سبز شد وبه همت شهردار محترم و ماموران شهرداری، با کاشتن درخت و آبیاری درختان در مدت کمی این محوطه تبدیل به فضای سبز شد و به دلیل زیبایی خوش منظره بودن این فضای سبز اهالی سیمین شهر و روستاهای حومه در عروسی ها، عروس و داماد را قبل از بردن به خانه بخت به این پارک میاورند و فیلمبرداری و عکسبرداری می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا