مشاهیر ترکمن

محمد (حسن مراد) آخوند طلایی

حسن مراد آخوند طلایی 228x300 - محمد (حسن مراد) آخوند طلاییمارقوش: یکی از روحانیون تاثیرگذار وحدت در منطقه مرحوم محمد آخوند طلایی بودند. وی در زهد و تقوا و نیز تحکیم وحدت و همدلی مردم به منطقه نقش انکارناپذیری داشتند. اولین استادش قره آخوند بوده و بعد از وی نزد سید نظر آخوند یلمه تعلیم دید.

مدتی از محضر استاد عبدالقادر آخوند داغستانی کسب فیض کرد. همچنین برای تکمیل علوم دینی به دانشگاه اسلامی الازهر مصر عزیمت و در آن جا نیز تحصیل و به عضویت مجمع درالتقریب مذاهب اسلامی درآمد.

حاج آخوند طلایی اهل سفر بوده و به کشورهای مختلفی از جمله سوریه، فلسطین اشغالی، افغانستان، پاکستان، ازبکستان و ترکمنستان و حدود ٤٠ بار به سرزمین وحی رهسپار شد.

خصوصیات اخلاقی مرحوم طلایی آخوند صداقت، سادگی، گشاده رویی و خوش اخلاقی با همه افراد بود. وی بیش

از نیم قرن به وعظ و ارشاد مردم پرداخت و به عنوان یکی از امامان جمعه گنبد و نماز اعیاد فعالیت مستمری داشت. سالها با تدریس علوم دینی به تربیت طلاب همت گمارد.

طلایی آخوند در روز پنج شنبه دوم شهریور سال ١٣ ٩١ در سن ٨٩ سالگی دعوت حق را لبیک گفته و با حضور پرشور ده ها هزار نفری مردم منطقه تششیع شد. نماز میت و تشییع جنازه با شکوه حاجمحمد آخوند طلایی حکایت از عزت و حرمتخاص ایشان در نزد مردم ترکمن داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا