اخبار ویژهترکمنستان

مذاکرات بین رؤسای جمهوری قربانقلی بردی‌محمدوف و محمد اشرف‌غنی

01 - مذاکرات بین رؤسای جمهوری قربانقلی بردی‌محمدوف و محمد اشرف‌غنی

مارقوش- اخبار ترکمنستان: در تاریخ 2015/01/21 میلادی در شهر عشق‌آباد مذاکرات بین رئیس جمهوری ترکمنستان قربانقلی بردی‌محمدوف و ریئس جمهوری اسلامی افغانستان محمد اشرف‌غنی که با سفر دولتی دو روزه وارده ترکمنستان شده است بعمل آمد.

 در هنگام عبور از خیابان مرکزی پایتخت به طرف مجتمع کاخی “اوغوزخان” کاروان خودروهای لیدر افغانستان را اسب سواران ترکمن اسکورت می کنند که نشانه نهایت احترام به مهمانان عالی رتبه است.
در نزد ورودی مرکزی مجتمع کاخی عظیم رئیس جمهوری قربانقلی بردی محمدوف با گشاده‌رویی فراوان از رئیس جمهوری اسلامی افغانستان استقبال می‌کند.
پس از خوش آمدگویی گرم به همدیگر سران دو کشور وارد ساختمان شده به داخل سالن “اوغوزخان”می‌روند که در آنجا مراسم رسمی استقبال از مهمان عالی رتبه بعمل آمد.
پس از مراسم سنتی عکس‌برداری رسمی جلو پرچم‌های دولتی ترکمنستان و افغانستان رئیس جمهوری قربانقالی بردی محمدوف همتای خود را به سالن ویژه ملاقات‌ها دو طرفه دعوت می‌کند که در آنجا مذاکرات بصورت رو در رو بعمل آمد.
رئیس جمهوری قربانقلی بردی محمدوف اظهار اطمینان کرد که دیدار در عشق‌آباد یک گام فوق‌العاده مهم در راه توسعه و تعمیق روابط بین دولتی‌ای که طی سال‌های اخیر بطور چشم‌گیر فعال تر شده است و جنبه خصوصی و سازنده آن‌ها ناشی از سنن چندین قرنی دوستی، برادری و حسن همجواری بین دو ملت است خواهد بود.
رئیس جمهوری قربانقلی بردی محمدوف گفت: ترکمنستان بعنوان کشور بی‌طرف بطور فعالانه سیاست صلح و درب‌های باز را اجراء می‌کند و ضمنا” این سیاست را ما نه تنها نسبت به کشورهای همسایه بلکه به نفع کشورهای منطقه و عموم بشریت اجراء می کنیم. در ضمن تأکید می‌شد که ترکمنستان با پیش راندن ابتکار حل و فصل فقط صلح‌آمیز مشکلات موجود در کشور همسایه و خواستار بودن اعمال بطور فعالانه روش‌های سیاسی و دیپلوماتیک جدید پیش‌بینی شده برای چشم انداز درازمدت بعنوان طرفدار تأمین صلح، امنیت و توسعه پایدار در افغانستان ایفای نقش می‌کند.
لیدر ملت ادامه داد: ما می‌خواهیم که افغانستان کشور صلح آمیز و رشد یافته از لحاظ اقتصادی باشد و تأکید کرد که ترکمنستان از جانب خود قصد دارد از این به بعد هم برای پشتیبانی از ملت برادر افغانستان نهایت تلاش نموده و بطور فعالانه در زمینه این مسائل در چارچوب بزرگ‌ترین سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحده با جوامع بین‌المللی تعامل و همکاری داشته باشد.
همانطور که خاطر نشان شد برای تقویت تلاش‌های مشترک مرکز منطقه‌ای سازمان ملل متحده در امور دیپلوماسی پیش‌گیرانه برای کشورهای آسیای مرکزی در عشق‌آباد دایر شده است. به منظور توسعه و رونق اقتصادی پایدار کشورهای منطقه ترکمنستان همچنین مبتکر پروژه‌های کلان در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی بوده و بر پیگیر به آن‌ها تحقق می‌بخشد.
بعنوان مثال مثبت از فعالیت مشترک روی پروژه احداث خط لوله گاز ترکمنستان – افغانستان – پاکستان – هندوستان ذکر شده است که اجرای آن روی رشد و توسعه اجتماعی و اقتصادی نه تنها کشورهای شرکت‌کننده پروژه بلکه کل منطقه تأثیر مثبت خواهد گذاشت. طبق پیش‌بینی‌ها با اجرای بطور موفقیت‌آمیز این پروژه که صرفه اقتصادی هنگفتی را در حد تقریبا” 1 میلیارد دلار آمریکا برای افغانستان نوید می‌دهد بیش از 12 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد خواهد شد.
همکاری در بخش حمل و نقل و ارتباطات از جمله در زمینه ایجاد کریدور های حمل و نقل جدید که کلیه شرایط لازم برای این کار و بنوبه اول موقعیت و وضعیت جغرافیائی، ژئوپلیتیک و ژئواقتصادی مساعد ترکمنستان و افغانستان موجود است بعنوان یک جهت مهم دیگر همکاری و تعامل ترکمنستان و افغانستان اعلام شده است.
بعنوان یک نمونه مشخص همکاری و تعامل مثبت از پروژه احداث خط راه آهن ترکمنستان – افغانستان – تاجیکستان ذکر نام شد که اجرای آن روی تبادل تجاری و اقتصادی کالاها و توسعه کل قاره اروپا و آسیا تأثیر مثبت خواهد گذاشت.
همانطور که لیدر ملت خاطر نشان کرد طرف افغانی هم برای توسعه شبکه کریدورهای حمل و نقل و ترانزیت پیشنهادات خوبی دارد از جمله ابتکار ایجاد کریدور افغانستان – ترکمنستان – آذربایجان – گرجستان – ترکیه.
همکاری سازنده در بخش آموزش هم دایر شده است که در چارچوب آن جوانان افغانی در مؤسسات آموزشی متوسطه و عالی کشور ما مشغول تحصیل بوده و سطح آموزشی و حرفه‌ای خود را ارتقاء می‌دهند.
ترکمنستان و افغانستان در زمینه بهداشت (حفظ الصحه) نیز همکاری می‌کنند از جمله کمک‌های پزشکی به اهالی روستاهای افغانی مرزی ارائه می‌شود.
لیدر ملت ضمن اشاره به اینکه درسال 2017 در کشور ترکمنستان که در آن به تکامل جسمی نسل جوان اهمیت زیاد داده می‌شود پنجمین بازی‌های آسیائی در ساختمان‌های سرپوشیده و در زمینه ورزش‌های رزمی برگزار خواهد شد اطمینان داد که تدابیر مربوطه در جهت هماهنگی مسائل مربوط به شرکت ورزشکاران افغانی در بازی‌های مذکور اتخاذ خواهد شد.
رئیس جمهوری محمد اشرف‌غنی مراتب نهایت قدردانی را برای سیاست در دست اجرای صلح دوستی و حسن همجواری که روی جو سیاسی عمومی در منطقه آسیای مرکزی تأثیر مساعت می‌گذارد و همچنین برای کمک و پشتی بانی مؤثر مورد ارائه به افغانستان طی سال‌های اخیر در زمینه استقرار زندگی صلح‌آمیز و مساعد از جمله از طریق تحقق پیوسته یک سری ابتکارات و طرح‌های مهم جدید در زمینه دارای اهمیت استراتژیکی از قبیل انتقال سوخت و انرژی و برق، کشیدن کریدورهای حمل و نقلی جدید و متصل کردن آن‌ها به شبکه منطقه‌ای و غیره برای همتای خود و عموم مردم ترکمن ابراز کرد.
مهمان ضمن پرداختن به مجموعه مسائل اقتصادی تأکید کرد که طرف افغانی بی‌صبرانه منتظر تحقق بطور موفقیت‌آمیز پروژه‌های متقابلا” سودمند مشترکی است از جمله خط لوله گاز ترکمنستان – افغانستان – پاکستان – هندوستان، خط راه‌آهن ترکمنستان – افغانستان – تاجیکستان، افزایش مقادیر برق ترکمنستان که در آینده امکان تحویل آن نه تنها به افغانستان همسایه بلکه بطور ترانزیتی به کشور های آسیای جنوبی و جنوب شرقی وجود دارد.
رؤسای جمهوری ترکمنستان و جمهوری اسلامی افغانستان همچنین در خصوص یک سری مسائل مبرم سیاست منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه و توجه متقابل تبادل نظر نموده و مراتب جانب داری و پشتیبانی بی‌قید و شرط خود را از تلاش‌های جوامع بین‌المللی در جهت حل و فصل مسائل مبرم عصر حاضر اعلام داشتند.
سپس مذاکرات بطور گسترده با حضور اعضای هیات دولتی دو کشور در سالن “سلطان سنجر” ادامه یافت.
رئیس جمهوری قربانقلی بردی‌محمدوف اعلام کرد: ترکمنستان همواره طرفدار زندگی یکپارچه و صلح‌آمیز مردم افغانستان بوده و حتی‌المقدور به افغانستان کمک می‌کند. ما از این به بعد هم چنین حمایت را به کشور همسایه ارائه خواهیم کرد.
لیدر ترکمنستان ضمن بیان این مطلب خاطر نشان کرد که برنامه‌ریزی می‌شود در آینده نزدیک در استان‌های مرزی افغانستان چند واحد اجتماعی احداث و بطور کامل تجهیز شود. از جمله زایشگاه 20 نفره در روستای ترغندی ولایت هرات و یتیمخانه 300 نفره در شهر شبرگان ولایت جوزجان. علاوه بر این در نقطه مسکونی آقینه بخش آندخوئی ولایت فاریاب مسجد 1000 نفره احداث خواهد شد. در شهر مزار شریف ولایت بلخ قرار است فروشگاه اختصاصی “ترکمنستان” افتتاح شود که به فروش محصولات تولیدی کشور ما خواهد پرداخت.
همچنین قصد طرف ترکمن برای اعزام یک محموله بشر دوستانه دیگر شامل لوازم مدرسه، شیرینی و غیره به افغانستان همسایه اعلام شده است.
رئیس دولت ترکمنستان از رئیس جمهوری محمد اشرف غنی دعوت کرد تا در کنفرانس بین المللی که در ماه دسامبر سال جاری در چارچوب مراسم با شکوه آتی به مناسبت بیستمین سالگرد بی طرفی دایمی ترکمنستان در عشق آباد برگزار خواهد شد شرکت نماید.
رئیس جمهوری اسلامی افغانستان ضمن تحسین موفقیات و دست آورد های ترکمنستان امروزی که مایه خوشحالی صمیمانه برادران در منطقه می باشد قصد طرف افغانی برای شرکت فعالانه در مراسم مورد برگزاری به مناسبت بیستمین سالگرد بی طرفی دایمی مثبت ترکمنستان را اعلام کرد.
محمد اشرف غنی ضمن ابراز مراتب سپاسگذاری از طرف ترکمنی برای حمایت و پشتبیانی از پروژه کریدور حمل و نقل افغانستان – ترکمنستان – آذربایجان – گرجستان – ترکیه بر وجود منافع در احداث نه تنها خط لوله گاز بلکه شبکه راه آهن و خطوط انتقال برق تا مرز پاکستان تأکید و اظهار آمادگی برای انجام مذاکرات مربوطه کرد.
پس از مذاکرات بطور گسترده در سالن “سلجوق خان” مجتمع کاخی “اغوض خان” مراسم رسمی امضای مدارک در جهت ایجاد مبنای مطمئن برای افزایش بیش از پیش همکاری های سنتی ثمربخش بعمل آمد.
در حضور سران ترکمنستان و افغانستان موافقت نامه در خصوص همکاری بین کمیته المپیک ملی ترکمنستان و کمیته المپیک ملی جمهوری اسلامی افغانستان، یادداشت تفاهم بین دولت ترکمنستان و دولت جمهوری اسلامی افغانستان در زمینه مسائل مربوط به توسعه بیش از پیش همکاری ها در زمینه انرژی برق، یادداشت تفاهم بین انستیتوی روابط بین المللی وزارت امور خارجه ترکمنستان و انستیتوی دیپلوماسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و همچنین برنامه همکاری بین وزارت امور خارجه ترکمنستان و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان برای سال های 2016 الی 2017 میلادی.
با کف زدن های شور انگیز حاضرین رئیس جمهوری ترکمنستان قربانقلی بردی محمدوف و رئیس جمهوری اسلامی افغانستان محمد اشرف غنی امضای خود را زیر بیانیه مشترک می گذارند. همچنین متمم قرارداد تحویل برق به مقصد امام نظر اندخوئی و متمم قرارداد تحویل برق به مقصد سرحد آباد – هرات – ترغندی امضاء شد.

02 - مذاکرات بین رؤسای جمهوری قربانقلی بردی‌محمدوف و محمد اشرف‌غنی
پس از خاتمه مراسم امضای مدارک رؤسای جمهوری قربانقلی بردیمحمدوف و محمد اشرف غنی راهی سالن “مختومقلی” شده و در آنجا در مقابل نمایندگان رسانه های گروهی نطق ایراد نمودند.
رئیس جمهوری قربانقلی بردیمحمدوف با اعلام اینکه سفر دولتی به اهداف تعیین شده رسیده است یک بار دیگر مراتب قدردانی عمیق را برای گفتگوی سازنده به عمل آمده به رئیس جمهوری محمد اشرف غنی ابراز کرده و سعادت، بهزیستی، صلح و رونق را برای مردم افغانستان آرزو کرده و بر معنی عمیق ضرب المثل افغانی که قدرت خردمندی بر هر ناملایمات چیرگی خواهد یافت! تأکید کرد.
رئیس جمهوری اسلامی افغانستان محمد اشرف غنی اعلام داشت که از رئیس جمهوری ترکمنستان قربانقلی بردی محمدوف برای تشریف فرمائی به افغانستان در هر زمان مناسب برای ایشان دعوت کرد.
در نیمه دوم روز رئیس جمهوری افغانستان از قپچک بازدید و در آنجا ضمن گرامی داشت یاد اولین رئیس جمهوری ترکمنستان به پای آرامگاه وی گل گذاشته و همچنین از مسجد روحیت ترکمنباشی بازدید کرد. سپس رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به پای مجسمه یادبود استقلال ترکمنستان تاج گل گذاشته و در خیابان باغ مهمانان افتخاری به پاس دوستی جاودانه بین دو ملت درخت نهال کاشته.
در همان روز رئیس جمهوری محمد اشرف غنی از انستیتوی دولتی اقتصاد و مدیریت ترکمنستان بازدید کرده که در آنجا مراسم با شکوه اعطای عنوان پروفسور افتخاری آن دانشگاه به رئیس جمهوری افغانستان بعمل آمده است.
شب آن روز ضیافت شام رسمی به افتخار رئیس جمهوری افغانستان از طرف رئیس جمهوری ترکمنستان برگزار شده بود که سران دو کشور سر آن تبادل نطق نموده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا