اخبار فرهنگیاخبار ویژهمراسم مختومقلی فراغی

مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی اردیبهشت ماه 1394 / برنامه زمانبندی

Magtymguly Pyragy002 Copy - مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی اردیبهشت ماه 1394 / برنامه زمانبندیمارقوش تورکمن صحرا – محمد قجقی دبیر ستاد مردمی بزرگداشت مختومقلی فراغی گفت: مراسم بزرگداشت این شاعر بزرگ و مشهور از پنج شنبه هفدهم تا بیست و ششم اردیبهشت در شهرهای مختلف ترکمن صحرا برگزار می‌شود.
 زمان برگزاری مراسم مختومقلی را به ترتیب زیر اعلام کرد:

1) پنج شنبه 17 اردیبهشت 94 در آجی قوشان + شهر فراغی

2) جمعه 18 اردیبهشت در کلاله

3) شنبه 19 اردیبهشت در آق قلا

4) یکشنبه 20 اردیبهشت در بندرترکمن

5) دوشنبه 21 اردیبهشت در گنبد

6) سه شنبه 22 اردیبهشت در کوموش دپه

7) چهارشنبه 23 اردیبهشت در مراوه تپه

8) پنج شنبه 24 اردیبهشت در آق توقای ( شب در چادرها ) مراسم مردمی

9) جمعه 25 اردیبهشت در آق توقای ( مراسم رسمی با حضور مسئولین )

Magtymguly01 - مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی اردیبهشت ماه 1394 / برنامه زمانبندی

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. در حال حاضر ادبیات ترکمن را بیشتر با مختومقلی فراغی می شناسند و هرچه کنگره و همایش و بزرگداشت،در پاسداشت این شاعر شهیر است حال آنکه نیم نگاهی به دریای شعر و شاعری و نویسندگی ترکمن می تواند ما را از یکه تازی و تکنوازی فردی خاص برهاند گرچه در عظمت مختومقلی فراغی شکی نیست ولی او نیز یکی از عظماء شعر و سخن است و جز خدای هیچ احدی را توان تکتازی و احد و واحدی بر هیچ چیزی نیست.
    خدای یکی ست و مانندی ندارد، ولی بر زمین خدای می توان به همانندی ها و همگونی ها در کنار همدیگر دست یافت و شاید که غافل ماندن از دیگری به حاکم بودن دیگری بر وی بینجامد.بیایید ناشناخته ها و ناگفته ها را بشناسیم و به انتظار مکرر و توقع مسجل از چیزی خاص پایان دهیم.
    جاپای صدها و هزاران شاعر و نویسنده در ادبیات ترکمن است که هیچگاه نخواستیم ردپای ایشان را بکاویم و مهر قبول بر پیشانی شعر و سخن آنان زنیم.بنده عنادی با هیچ بنی بشری و صاحبان شعر و سخنی ندارم ولی از قداست صرفی که مصروف فردی خاص باشد گریزانم چرا که بنی بشر و مخلوقات خدای همه محترمند و آنچه نامحترم است خود از احترامش کاسته ست و نباید که ما از احتراماتی که لازم و ملزوم آدمی و حرمت آنند بکاهیم و یا بیفزاییم، و باید بدانیم که هرچیزی به اندازه نکوست.اگر که مختومقلی بزرگی ست عظیم،ولی بزرگانی نیز بوده اند که شاید مختومقلی شعر را از ایشان آموخته ست و بالعکس.
    با اینهمه و از سر جان،شعر و سخن و صاحبان درربار کلام را می ستایم و امیدوارم که روزی شاهد تاریخ ادبیاتی قطور و در خور ادبیات گرانسنگ ترکمن باشیم و شاهد مجالس مشاعره و محافل داستان نویسی و نقد آثار ترکمن باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا