اخبار فرهنگیمراسم مختومقلی فراغی

مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی در مشهد

بزرگداشت تولد شاعر و عارف ترکمن عصر سه شنبه در هتل درویشی مشهد مقدس به همت سرکنسول ترکمنستان برگزار گردید. اعلام سال 2014 میلادی از سوی ترکمنستان: جشن‌ها، مراسم‌ها، همایش‌های علمی، فرهنگی و هنری مختومقلی فراغی در کشورهای مختلف از جمله ایران و ترکمنستان در سال جاری برگزار می‌شود.

007 - مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی در مشهد
مراسم بزرگداشت مختوقلی فراغی در مشهد

در ابتدای مراسم سرودهای دو کشور جمهوری اسلامی ایران و کشور دوست و همسایه ترکمنستان نواخته شد.

سپس سردار محمدقاراجایف سرکنسول ترکمنستان در مشهد ضمن خوش‌آمدگویی به حضار گفت: سال جهانی مختوم‌قلی فراغی را به همه دوستداران مختومقلی بخصوص اهل فرهنگ و ادب تبریک می‌گویم وی افزود:

ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران مشترکات فرهنگی و تاریخی گوناگونی دارند طی 23 سال بعد از استقلال ترکمنستان روابط دو کشور روبه رشد بوده و ارتباطات برادرانه است.

قرجایف در چهارچوب قوانین بین‌المللی در سطوح مختلف: علمی، هنری و فرهنگی همکاری بهینه‌ای داریم. جمهوری اسلامی ایران نخستین کشوری است که در تمامی جوانب در ارتباط فی‌مابین با ترکمنستان پیش‌قدم بوده است. 80 سند منطقه‌ای و بین‌المللی بین دو کشور امضاء شده است امروز ایران در تبادلات اقتصادی با ترکمنستان در بین کشورها مقام اول را دارد.

001 - مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی در مشهد
جمعی از هنرمندان و شرکت کنندگان در مراسم بزرگداشت مختوقلی فراغی در مشهد

جا دارد یادآوری نمایم؛ بخش خصوصی در ارتباط تجاری بین ایران و ترکمنستان سهم بسزایی دارد.

سرکنسول ترکمنستان به صنایع مشترک دو کشور اشاره کرد. از جمله سد مشترک دوستی در خراسان رضوی- راه‌آهن تجن- سرخس، انتقال گاز ترکمنستان از طریق کورپه‌جه- کردکوی به ایران- راه‌اندازی راه‌آهن قراقستان- ترکمنستان- ایران و از ارتباط و گفتمان عالی مقامات دو کشور در سطوح مختلف اظهار خوشحالی کرد. سردار محمد قاراجایف تاکید داشت؛ امیدورام رشد تجاری فرهنگی بین دو ملت بزرگ و همسایه رشد مضاعفی داشته باشد.

0004 - مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی در مشهد
هنرنمایی باغشی‌های ترکمن‌صحرا در مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی در مشهد

باغشی‌هایی از تربت جام: غلام سالاری، غفور سالور، هنرنمایی کردند.

آنگاه آنادردی عنصری مختومقلی شناس و استاد تاریخ طی سخنان کوتاه به حضار گفت: درباره‌ی مختومقلی بسیاری از اساتید و مختومقلی شناسان و استادان تاریخ قلم فرسایی کرده‌اند.

006 - مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی در مشهد

مختومقلی شناس گنبدی افزود: در خصوص تاریخ تولد و وفات مختومقلی بین صاحب نظران اختلاف نظر وجود دارد، آنان هنوز به نتیجه‌ی کامل نرسیده‌اند. اینکه مختومقلی در کدام منطقه متولد، زندگی و تحصیل کرده است به اتفاق‌نظر نرسیده‌اند. می‌گوید مختومقلی در مدرسه‌ی شیرقاضی خیوه تحصیل می‌کند ولی ابهاماتی در آن‌خصوص وجود دارد این ابهامات بایستی به نحوی حل شود که جواب علمی می‌خواهد. استاد تاریخ جهت آگاهی دوستداران مختومقلی سه منبع به علاقمندان معرفی کرد:

1- سفرنامه‌ی الکساندر خودسکو سرکنسول روسیه در رشت قدیمی‌ترین منبع منتشره به سال 1844 می‌باشد. سفرنامه مذکور تحقیق میدانی از رشت تا جنوب قوچان بوده است.

2- سفرنامه‌ی درویشی دروغین، اثر خاورشناس مجارستانی آرمینوس وامبری که به فارسی ترجمه گردید.

3- سفرنامه‌ی بخاری از تاجیکستان شروع و در ترکمن صحرا خاتمه می‌یابد نویسنده در این سفرنامه با خانواده آنا قربان آخوند نبیره‌ی مختوم‌قلی فراغی در گرکز قارری قالا (ترکمنستان) دیدار می‌کند.

004 - مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی در مشهد
آنادردی عنصری مختومقلی شناس و استاد تاریخ

عنصری در خاتمه جهت آگاهی بهتر از زندگی نامه‌ی مختومقلی به اساتید پیشنهاد کردند به دیوان واقعی مختومقلی رجوع نمایند که استاد سخن مختومقلی می‌گوید: اصل گرکز، یوردی اترک، آدی مختومقلی‌دیر.

009 - مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی در مشهد
جمعی از هنرمندان و شرکت کنندگان در مراسم بزرگداشت مختوقلی فراغی در مشهد

در ادامه‌ی مراسم گروه هنری قوشه‌تار به سرپرستی یارجان ماهرخ آهنگ‌ساز جوان ترکمن صحرا به همراهی باغشی پیشکسوت قربان روان و … 3 ترانه (آیدیم) گروهی از دیوان مختومقلی اجرا کردند که مورد تشویق بسیار حضار قرار گرفت.

0009 - مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی در مشهد
عبدالقهار صوفی‌راد کارشناس زبان ترکمنی و شاعر

در خاتمه عبدالقهار صوفی‌راد کارشناس زبان ترکمنی و شاعر خوش ذوق گنبدی و خانم طواق خدمت‌گذار از مشهد سروده‌های خود در خصوص مختومقلی را با کلام شیوایی قرائت کردند.

005 - مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی در مشهد
خلیل یزدانی – مستند ساز ترکمن صحرا

خلیل یزدانی مستندساز ترکمن شعر مختومقلی را دکلمه کرد.

عاشرمحمد رئوفی مجری مراسم ضمن قرائت اشعار مختومقلی فراغی از حضار به دو زبان ترکمنی و فارسی تقدیر و تشکر کرد.

حاشیه:

سرکنسول‌های؛ افغانستان، پاکستان، قزاقستان، قیرقیزستان، عربستان سعودی، عراق و مسئول امور پناهندگان سازمان ملل و جمعی از تاجران ایرانی حضور داشتند.

– علاقمندان به فرهنگ ترکمن و مختومقلی و جمعی از ترکمنان ساکن مشهد، تربت جام و شهرهای اطراف حضور پر رنگی داشتند.

– دکتر یوسف آزمون مختومقلی شناس برتر و صاحب مدال بین‌المللی مختومقلی در مراسم حضور داشت وی از گفتمان و سخنرانی خودداری کرد.

– در پایان مراسم قاراجایف سرکنسول ترکمنستان رسما از حضار و علاقمندان به شاعر و عارف بزرگ ترکمن مختومقلی جهت شرکت درمراسم قدردانی کرد.

خبرنگار اولکامیز

*** *** ***
منبع:

مارقوش / دايرة المعارف جامع ترکمن‌هاي جهان
www.margush.ir

استفاده از مطالب سايت با قيد منبع مانعي ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا