اخبار فرهنگیمراسم مختومقلی فراغی

مراسم رسمی 281-مین سالگرد تولد مختومقلی فراغی با حضور مسئولین دولتی در آق‌توقای برگزار گردید

مارقوش به نقل از آنه‌محمد بیات(خبرنگار صحرا):

مراسم رسمی دولتی 281 مین سالگرد مختومقلی فراغی شاعر و فیلسوف نامی ترکمن ایرانی در آق‌توقای در آرامگاه ابدی آن شاعر گرانمایه به همت استانداری، اداره‌ی کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و … با شکوه خاص برگزار گردید.

IMG 0502 - مراسم رسمی 281-مین سالگرد تولد مختومقلی فراغی با حضور مسئولین دولتی در آق‌توقای برگزار گردید
مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی 19 اردیبهشت آق توقای

ابتدا اسماعیل تاجی قاراجا فرماندار مراوه‌تپه به حضار مسئولین خوش‌آمد گفت، سپس دکتر منتظری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان از نحوه‌ی برگزاری مراسم مختومقلی در گلستان سخنان کوتاهی ایراد کرد.

سرود ای ایران، به زبان‌های ترکمنی و فارسی با همت گروه هنری «اوغلان باغشی» به سرپرستی هنرمند پیش کسوت غبارگلدی‌نژاد با زیبایی خاصی اجرا گردید که مورد تشویق بسیار حضار قرار گرفت.

توقای 19 اردیبهشت 7 - مراسم رسمی 281-مین سالگرد تولد مختومقلی فراغی با حضور مسئولین دولتی در آق‌توقای برگزار گردید
آیت الله شاهرودی در بزرگداشت مختومقلی 19 اردیبهشت

آیت‌اله شاهرودی نماینده مجلس خبرگان از گلستان طی سخنان اظهار داشت: قوم ترکمن بهترین شهروندان ایران هستند، ترکمن‌های ایران ملی‌گرا نیستند، آنان به نسل‌های خلفای راشدین که بین ترکمن‌ها زندگی می‌کنند تحت عنوان شیخ، مختوم، آتا، سید و دودمان پیامبر اسلام را خوجه خطاب می‌کنند و اعتقاد عمیق به آنان دارند و نام فرزندان خود را به نام آنان مزین می‌کنند، در اشعار مختومقلی شاعر توانمند و عارف ترکمن احترام راسخ به امامان و خلفای راشدین موج می‌زند. نماینده‌ی مجلس خبرگان در خاتمه خطاب به استاندار گفت: پیام مرا به مرکز برسانید و بگویید «ترکمن‌ها بهترن شهروندان ایرانی» هستند.

– دکتر رجبی نماینده‌ی مینودشت، کلاله و … در مجلس شورای اسلامی ضمن خیرمقدم به حضار و مهمانان خصوصا به وزیر راه و ترابری و …

توقای 19 اردیبهشت 14 - مراسم رسمی 281-مین سالگرد تولد مختومقلی فراغی با حضور مسئولین دولتی در آق‌توقای برگزار گردید
گروه موسیقی اوغلان باغشی در آق توقای اردیبهشت 93 مارقوش ترکمن صحرا

ملل و ملت‌های گوناگون به مختومقلی ارج می‌نهند و به نام آن بزرگوار همایش‌های مختلف برگزار می‌گردد، مختومقلی شهرت جهانی پیدا کرده است، در اشعار آن عارف وحدت و همدلی بسیار مشاهده می‌شود غیرت دینی و حمایت از مظلومان در اشعار فراغی زبانزد عام و خاص است.

نماینده مجلس در خاتمه اذعان داشت برای احیاء و آبادانی جوار آرامگاه مختومقلی و دولت محمد آزادی برنامه‌هایی تدارک دیده شده است. دکتر رجبی از وزیر راه و شهرسازی خواست به منطقه‌ی محرومه مراوه‌تپه خصوصا آق‌توقای عنایت ویژه داشته باشد که هر ساله در این مکانم مراسم باشکوهی برگزار می‌گردد با توجه به اینکه قبلا هم در استان بودید به مشکلات منطقه اشراف دارید.

آنگاه محمد آتابای شاعر خوش ذوق عضو انجمن شعر و ادب میراث گنبدکاووس سروده‌ی خود درباره‌ی برادر گم شده مختومقلی (محمدصفا) قرائت کرد؛

«شول قاپینگ اونگینده گؤزلاپ اوتیردی گلرمی حکمان محمدصفا …»

IMG 4161 - مراسم رسمی 281-مین سالگرد تولد مختومقلی فراغی با حضور مسئولین دولتی در آق‌توقای برگزار گردید
وزیر راه و شهرسازی

سپس وزیر راه و شهرسازی دکتر آخوندی مهمان ویژه مراسم مختومقلی خطاب به حضار اظهار داشت: من خوشحالم در چنین مراسم‌های فرهنگی در ترکمن صحرا شرکت می‌کنم در خصوص راه آهن ایران و ترکمنستان به گلستان آمدم که دکتر رجبی به من تاریخ مراسم را گفتند علی رغم مشغله کاری استقبال کردم.

توقای 19 اردیبهشت 8 - مراسم رسمی 281-مین سالگرد تولد مختومقلی فراغی با حضور مسئولین دولتی در آق‌توقای برگزار گردید
مجریان پرتلاش صدا و سیمای گلستان – مارقوش ترکمن صحرا

طی سه روز از اقوام مختلف ایلام، کردها و ترکمن‌ها دیدار داشتم، حس وطن دوستی و احترام به بزرگان، اقوام مختلف ایرانی به حکومت جمهوری اسلامی را به عینه مشاهده کردم.

دکتر آخوندی افزود: اجرای سرود ای ایران به زبان‌های فارسی و ترکمن توسط هنرمندان ترکمن به من تاثیر ویژه داشت ما برای توسعه کشورمان نیاز به آرامش و همبستگی داریم، بی ثباتی بزرگترین مانع توسعه است.

IMG 4074 - مراسم رسمی 281-مین سالگرد تولد مختومقلی فراغی با حضور مسئولین دولتی در آق‌توقای برگزار گردید
جمشید آقچلی – هنرمند و مجری صدا و سیمای ترکمن‌صحرا (مارقوش ترکمن صحرا)

هدف از بازدید مرزها بحث توسعه‌ی تجارت مرزی با کشورهای هم جوار می‌باشد وی تاکید کرد راه‌آهن گرگان، مشهد از طریق گنبد کاووس و مسیر گنبد کاووس به ترکمنستان (مرزپل) عملیاتی خواهد شد و شاهراهها و مسیرهای پرطردد روکشی اسفالت خواهد شد. دکتر آخوندی خاطر نشان کرد: یاد حکیم فرزانه مختومقلی را گرامی میدارم.

توقای 19 اردیبهشت 10 - مراسم رسمی 281-مین سالگرد تولد مختومقلی فراغی با حضور مسئولین دولتی در آق‌توقای برگزار گردید

دکتر صادقلو در مراسم پاسداشت مختومقلی با دو معاون و چندین مدیر کل به همراه مهمان ویژه حضور پررنگی داشت وی ابتدا به قرائت شعر مختومقلی به زبان ترکمنی این روز فرخنده را تبریک گفت و استاندار گلستان به حضار توصیه کرد به عمق اشعار فراغی پی ببریم، مختومقلی متفکر مشرق زمین است.

صادقلو - مراسم رسمی 281-مین سالگرد تولد مختومقلی فراغی با حضور مسئولین دولتی در آق‌توقای برگزار گردید
استاندار گلستان

استاندار گلستان به نقل از دکتر روحانی گفت: ملت شریف ترکمن ملت با منزلتی است سعی شود منزلت آنان را حفظ کنید. اگر مسئولیتی به ترکمن‌ها تعلق گرفته جهت حفظ منزلت شماست ما فرماندار زن در کشور کم داریم، انتخاب فرماندار زن از نسل شما شروع گردید ، قدر این شرایط را بدانیم.

توقای 19 اردیبهشت 5 - مراسم رسمی 281-مین سالگرد تولد مختومقلی فراغی با حضور مسئولین دولتی در آق‌توقای برگزار گردید

ملت ترکمن عاشق ایران است. از اجرای سرود ای ایران توسط هنرمندان این مرز بوم بسیار خوشحال شدم دکتر صادقلو اضافه کرد، همنوایی با روح جمعی در کنار نظام اسلامی در سایه‌ی رهنمودهای مقام معظم رهبری طی طریق کنیم، هم اکنون یکی از اعضای دولت تدبیر امید در جمع شماست و قطعا هدف دولت‌مردان رفع محرومیت است. دکتر صادقلو گلستان اذعان داشت در اشعار متفکر بزرگ ترکمن، ایرانیت، روح هم نوایی، خداگرایی، توجه به عرفان و معنویت بسیار مشاهده می‌شود.

IMG 4179 - مراسم رسمی 281-مین سالگرد تولد مختومقلی فراغی با حضور مسئولین دولتی در آق‌توقای برگزار گردید
رو نمایی کتاب مختومقلی فراغی ترجمه فارسی توسط گنبد دردی اعظمی راد

مختومقلی از عرفان فردی به عرفان اجتماعی عدول کرده است، تفکر مختومقلی متعلق به قوم خاص نیست افکار فراغی تفکر ایده‌هاست.

در پایان مراسم رسمی از ترجمه‌ی بخشی از دیوان مختومقلی به زبان فارسی که توسط استاد «گنبددردی اعظمی‌راد» ترجمه‌ی سلیس فارسی شده است رونمایی گردید. در رونمایی دیوان مختومقلی: دکتر آخوندی- دکتر صادقلو- دکتر رجبی- دکتر منتظری و … رسما در جایگاه حضور یافتند.

توقای 19 اردیبهشت 3 - مراسم رسمی 281-مین سالگرد تولد مختومقلی فراغی با حضور مسئولین دولتی در آق‌توقای برگزار گردید

حاشیه‌های مراسم

– نمایندگان NGO فرهنگی ترکمن صحرا به همراه مجلس از خبرنگاران حضور داشتند.

موسیقی اوغلان باغشی - مراسم رسمی 281-مین سالگرد تولد مختومقلی فراغی با حضور مسئولین دولتی در آق‌توقای برگزار گردید
گروه موسیقی اوغلان باغشی

– اجرای سورد ای ایران توسط گروه اوغلان باغشی تاثیر شکوفی بر حضار و مسئولین گذاشت.

– وزیر راه و شهرسازی در سوال خبرنگار صحرا در خصوص کلنگ زنی‌های متوالی راه آهن گنبدکاووس و… گفت، ما بدون کلنگ زنی کار را شروع می‌کنیم، راه آهن گنبدکاووس به ترکمنستان (گمرک پل ) و مشهد گرگان عملیاتی می‌شود.

– حضور و فعالیت فرماندار مراوه‌تپه اسماعیل تاجی و معاون سیاسی استانداری مهندس طهماسبی بسیار پررنگ بود.

جناب آقای آمانگلدی ضمیر

انتصاب شایسته‌ی جنابعالی را به فرمانداری شهرستان تاریخی کوموش دپه (گمیشان) را از صمیم قلب تبریک عرض می‌نمائیم و آروزی توفیق داریم.

آنه‌محمد بیات- آمان محمد بیات

*** *** ***
منبع:
مارقوش / دايرة المعارف جامع ترکمن‌هاي جهان
www.margush.ir

 

استفاده از مطالب سايت با قيد منبع مانعي ندارد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا