اخبار فرهنگیاخبار ویژه

مصاحبه با دکتر نوکنده مدیر پایگاه میراث فرهنگی برج قابوس

Bazdid Ghabous 111 Copy - مصاحبه با دکتر نوکنده مدیر پایگاه میراث فرهنگی برج قابوستورکمن نیوز – یاشار نیازی:  با دکتر جبرئیل نوکنده مدیر پایگاه میراث جهانی برج قابوس مصاحبه‌ای داشتیم که اطلاعات خوبی در خصوص برج قابوس و جشن اقوام در پارک قابوس ارائه کردند در ذیل توجهتان را به آن جلب می‌کنم:

دکتر جبرئیل نوکنده گفت: امسال مدیریت خوبی در بخش جشن اقوام و غرفه‌های سنتی داریم و با پیشنهادی که داشتیم غرفه‌ها را از حالت داربست و سازه فلزی که در سال‌های قبلی انجام می‌شد خارج کردیم و تنها آلاچیق‌های ترکمنی (قارا اؤی) رو امسال قرار دادیم و برای معرفی صنایع دستی و هنری و در بخشهای مختلف غذاهای بومی و محلی را قراردادیم. چند غرفه هم برای عکاسی گذاشتیم تا در شکل‌های سنتی و ملبس به لباس‌های بومی ترکمنی مهمانان و گردشگران عکس‌های یادگاری بگیرند.

Bazdid Ghabous 37 Copy - مصاحبه با دکتر نوکنده مدیر پایگاه میراث فرهنگی برج قابوس

دکتر نوکنده اذعان داشت: من به عنوان مدیر پایگاه امیدوارم در اطراف برج قابوس و محوطه امسال نمایشگاه‌های سنتی و آلاچیق‌ها را به صورت پایدار داشته باشیم و خودم به فرمانداری، شهرداری و شورای شهر پیشنهاداتی داشتم و سعی کردیم امسال از تعدادی دانشجویان رشته‌های مختلف به عنوان راهنمای گردشگری به کار ببریم و تاکنون به شکل خوبی خدمات دهی شده و اکثر مهمانان در نظردهی‌هایی که داشتند اعلام رضایت کرده‌اند.

Bazdid Ghabous 81 Copy - مصاحبه با دکتر نوکنده مدیر پایگاه میراث فرهنگی برج قابوس

دکتر نوکنده در ادامه گفت: تعداد راهنمایان را از 2 نفر به 10 نفر افزایش دادیم و با تهیه بروشورهای مختلف جهت معرفی هرچه بهتر بنای برج به شکل تصویری 80 الی 90 ساله این شهر بزرگ و باستانی را برای گردشگران معرفی نمائیم.

نوکنده مدیر پایگاه میراث جهانی گفت: برج قابوس جزو محوطه‌های میراث جهانی است و ما برای حفظ و نگهداری از آن اعتبار ملی دریافت می‌کنیم. در ایران 17 اثر ملی ثبت شده هست که برج قابوس پانزدهمین اثر ثبت شده می‌باشد.
بدلیل اینکه این اثر تاریخی به تازگی به ثبت رسیده و دارای ردیف اعتباری است می‌توانیم با برنامه‌ریزی متناسب با اثر اعتبارات آن را بالا ببریم.

Bazdid Ghabous 47 Copy - مصاحبه با دکتر نوکنده مدیر پایگاه میراث فرهنگی برج قابوس

دکتر نوکنده گفت: یونسکو برای اثر اعتباری نمی‌دهند بلکه به عنوان کارشناس به ما کمک می‌کند. در خصوص راهنمایان هم اکثر تحصیلات عالیه دارند و فارغ التحصیلان میراث فرهنگی و گردشگری، حفاظت و مرمت، باستان شناسی، معماری بازاریابی و گردشگری هستند. از این راهنمایان دو نفر مسئول جمع آوری نظرسنجی هستند تا بتوانیم با سنجش نظرات علاقمندان و گردشگران برنامه‌ریزی‌های بهتری در جهت اطلاع رسانی و برنامه‌های معرفی اثر برج قابوس به جهانیان داشته‌ باشیم.

دکتر نوکنده در خصوص موزه فرش گفت: مدیریت و کارهای موزه هم با ما است و فرش ترکمن را به عنوان میراث ناملموس جهانی به اتفاق ترکمنستان، افغانستان و کشورهایی که فرش ترکمن در آنها بافت می‌شود می‌توانیم به صورت مشترک به ثبت برسانیم.

Bazdid Ghabous 67 Copy - مصاحبه با دکتر نوکنده مدیر پایگاه میراث فرهنگی برج قابوس
تصویری از دورنمای موزه فرش گنبد کاووس

موزه فرش به صورت یک ویترین بوده و حدود 17 فرش نفیس ترکمن در آن به نمایش گذاشته شدیم. دکتر نوکنده اشاره‌ای داشتند به خانواده استاد نیازی که همکاری کرده و در موزه نقش‌های قالی و  الگوهای فرش ترکمن (گؤل‌های طراحی شده با دست) و از آثار ارزنده پدر فرش ترکمن استاد نیازی در اختیار موزه گذاشته‌اند تشکر کرد.

دکتر جبرئیل نوکنده اذعان داشت: ما به عنوان کارشناس فرهنگی قابوس برای آیندگان باید برنامه‌ریزی شهری و کارهای بکنیم که این میراث تاریخی را به نحو احسنت برای آیندگانمان حفظ و انتقال بدهیم و پاسخ گو باشیم.

البته در این مسیر باید با مسئولین دستگاه‌ها و مدیران ادارات باید یک زبان مشترک و دغدغه مشترک داشته‌ باشیم. البته هر زمان ما به شورای شهر و دیگر مسئولین مراجعه کردیم کاملا هوای ما را داشته‌اند و کمک‌های خوبی به ما رسانده‌اند اما مسائل زیادی هست که باید حل بشه مانند خیابان‌های اطراف برج قابوس بسته بشوند و عبور و مرور خودروها باید متوقف بشه که این به یک برنامه‌ریزی بلند مدت و اطلاع رسانی و فرهنگ سازی نیاز دارد و تنها میراث فرهنگی و یا یک دستگاه دولتی نمی‌تواند به آن بپردازد، بلکه باید دغدغه همه مدیران باشد تا بتوانیم از این پتانسیل عظیم که شهر گنبد دارد به نحو احسنت در سطح جهانی مطرح کنیم و برنامه‌هایی در خور شأن و جایگاه برج قابوس بتوانیم ایجاد کنیم.

در پایان دکتر نوکنده گفت: مبالغ و هرگونه درآمدی که از برج قابوس مانند فروش بلیط به دست می‌آید به خزانه‌داری کشور واریز می‌شود و سالانه با برآورد و تعیین بودجه عین مبلغ حاصل برای حفظ و نگهداری خود برج قابوس بودجه می‌شود.

Bazdid Ghabous 1 Copy - مصاحبه با دکتر نوکنده مدیر پایگاه میراث فرهنگی برج قابوس

Bazdid Ghabous 3 Copy - مصاحبه با دکتر نوکنده مدیر پایگاه میراث فرهنگی برج قابوس

Bazdid Ghabous 32 Copy - مصاحبه با دکتر نوکنده مدیر پایگاه میراث فرهنگی برج قابوس

Bazdid Ghabous 36 Copy - مصاحبه با دکتر نوکنده مدیر پایگاه میراث فرهنگی برج قابوس

Bazdid Ghabous 50 Copy - مصاحبه با دکتر نوکنده مدیر پایگاه میراث فرهنگی برج قابوس

Bazdid Ghabous 54 Copy - مصاحبه با دکتر نوکنده مدیر پایگاه میراث فرهنگی برج قابوس Bazdid Ghabous 57 Copy - مصاحبه با دکتر نوکنده مدیر پایگاه میراث فرهنگی برج قابوس  Bazdid Ghabous 80 Copy - مصاحبه با دکتر نوکنده مدیر پایگاه میراث فرهنگی برج قابوس

Bazdid Ghabous 85 Copy - مصاحبه با دکتر نوکنده مدیر پایگاه میراث فرهنگی برج قابوس

Bazdid Ghabous 92 Copy - مصاحبه با دکتر نوکنده مدیر پایگاه میراث فرهنگی برج قابوس

Bazdid Ghabous 98 Copy - مصاحبه با دکتر نوکنده مدیر پایگاه میراث فرهنگی برج قابوس

Bazdid Ghabous 116 Copy - مصاحبه با دکتر نوکنده مدیر پایگاه میراث فرهنگی برج قابوس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا