اخبار فرهنگیاخبار ویژهگـردشگــری Tourism

مصاحبه با شاکری رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گنبد در جشن اقوام

تورکمن نیوز – یاشار نیازی: امروز دومین روز بهاری، سال 1394 در پارک ملی قابوس گنبد (باغ ملی) با قدرت شاکری، رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گنبد کاووس در خصوص اجرای جشن اقوام مصاحبه‌ای داشتیم که همراه با گزارش تصویری در ادامه به نظرتان می‌رسانم.

Bagh Melly Gonbad 64 Copy - مصاحبه با شاکری رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گنبد در جشن اقوام

رئیس میراث فرهنگی و گردشگری اذعان داشت: گنبد شهری تاریخی با فرهنگی عظیم و باستانی است بدلیل وجود اقوام مختلف و اقلیت‌های گوناگون به مانند کشوری با فرهنگ‌ها و سنت‌ها و عقاید متنوع هست که قسمت اعظم جمعیت آنرا ترکمن‌ها تشکیل می‌دهد و دومین شهر بزرگ استان گلستان و مرکز ترکمن‌صحرا محسوب می‌شود.

وجود بلندترین برج آجری دنیا در گنبد و بازمانده‌های شهر کهن (هیرکان یا جرجان) در غرب گنبد بلحاظ میراث فرهنگی و تاریخی نیز گنبد کاووس را یکی از باستانی‌ترین شهرهای ایران نموده است.

قدرت شاکری افزود: گنبد کاووس با وجود بی‌نظیرترین آثار هنری و باستانی از دوره‌ی اسلامی و دارا بودن پتانسیل ویژه میراث فرهنگی و گردشگری اما همواره از طرف مسئولین و مدیران استانی و کشوری مورد بی‌مهری و کم‌توجهی قرار گرفته است و فضای کافی فرهنگی برای معرفی صنایع دستی، موسیقی سنتی و آداب و رسوم بومی این منطقه که ریشه در تاریخی کهن دارد وجود ندارد.

شاکری در خصوص برگزاری جشن اقوام در پارک قابوس گفت: امروز در محوطه پارک قابوس با ایجاد فضای فرهنگی و گردشگری با نام جشن اقوام سعی داریم با جذب گردشگران داخلی و خارجی در این مرکز برخی آداب و رسوم مانند غذاهای محلی و صنایع دستی اقوام گنبد را معرفی نماییم. جمعا 50 غرفه با شکل سنتی و آلاچیق (قارا اؤی) ترکمنی ایجاد کردیم و با خرید 70 متر کابل برق فشار قوی به تمامی محوطه برق‌رسانی کردیم تا کمبود فشار برق نداشته باشیم.

15 غرفه از آلاچیق‌ها را برای عکاسی کاربری دادیم و بقیه به صورت نمایشگاهی و فروشگاهی هنرهای دستی و قالی و قالیچه ترکمنی هستند، همچنین در چند غرفه غذاهای محلی مانند: چکدرمه، بؤرک، پیشمه، قاتلاما، تاتار چؤرک، نان ترکمنی و غیره به صورت تازه پخت از بازدیدکنندگان، گردشگران محلی و  مهمانان پذیرایی و ارائه می‌گردد.

 Bagh Melly Gonbad 67 Copy - مصاحبه با شاکری رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گنبد در جشن اقوام

شاکری گفت: امسال تعداد غرفه‌ها را محدود کردیم تا مدیریت آنها راحت‌تر و بهتر باشد و شکل سازه و اسکلت نباشد و بصورت کاملا سنتی و بومی در‌آوریم، ضمن اینکه امسال برای غرفه‌ها و آلاچیق‌ها بیمه حوادث درنظر گرفتیم.
برای امنیت محوطه جشن اقوام روزانه 1 نگهبان و 2 ناظر به صورت کشیک و شب‌ها 2 نگهبان با مدارک سوء پیشینه قرارداد بستیم.

در پایان مصاحبه، بعنوان حسن کلام ؛  قدرت شاکری رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گنبدکاووس گفت: از مسئولین دستگاه‌ها و ادارات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی می‌طلبیم تا دست به دست هم بدهند و برای ایجاد یک فضای مناسب در این شهر بزرگ و تاریخی تلاش کنند تا علاوه بر معرفی فرهنگ اقوام بومی و غیر بومی این شهر در استان زیبای گلستان و کشوری بتوانیم، بلحاظ توسعه تجاری و اقتصادی، صنایع دستی نیز موفق باشیم.

Bagh Melly Gonbad 5 Copy - مصاحبه با شاکری رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گنبد در جشن اقوام

Bagh Melly Gonbad 18 Copy - مصاحبه با شاکری رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گنبد در جشن اقوام

Bagh Melly Gonbad 22 Copy - مصاحبه با شاکری رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گنبد در جشن اقوام

Bagh Melly Gonbad 27 Copy - مصاحبه با شاکری رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گنبد در جشن اقوام

Bagh Melly Gonbad 29 Copy - مصاحبه با شاکری رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گنبد در جشن اقوام

Bagh Melly Gonbad 34 Copy - مصاحبه با شاکری رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گنبد در جشن اقوام

Bagh Melly Gonbad 39 Copy - مصاحبه با شاکری رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گنبد در جشن اقوام

Bagh Melly Gonbad 43 Copy - مصاحبه با شاکری رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گنبد در جشن اقوام

Bagh Melly Gonbad 46 Copy - مصاحبه با شاکری رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گنبد در جشن اقوام

Bagh Melly Gonbad 48 Copy - مصاحبه با شاکری رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گنبد در جشن اقوام

Bagh Melly Gonbad 69 Copy - مصاحبه با شاکری رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گنبد در جشن اقوام

Bagh Melly Gonbad 72 Copy - مصاحبه با شاکری رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گنبد در جشن اقوام

Bagh Melly Gonbad 73 Copy - مصاحبه با شاکری رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گنبد در جشن اقوام

Bagh Melly Gonbad 76 Copy - مصاحبه با شاکری رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گنبد در جشن اقوام

Bagh Melly Gonbad 79 Copy - مصاحبه با شاکری رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گنبد در جشن اقوام

Bagh Melly Gonbad 81 Copy - مصاحبه با شاکری رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گنبد در جشن اقوام
حضور نیروی انتظامی سوار در پارک قابوس – جشن اقوام

Bagh Melly Gonbad 84 Copy - مصاحبه با شاکری رئیس میراث فرهنگی و گردشگری گنبد در جشن اقوام

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. امسال نمایشگاه صنایع دستی در شهر ساری به خوبی پیش نرفت هر چند کز تلاش بانیان نمایشگاه به نیکی یاد می کنیم اما یادبودی یادگار از آنجا به یاد نداریم و آنچه بر خاطر خویش داریم نقش غمی ست کز رخسار به غم نشسته ی خویش به یاد داریم.وقتی که تلاش به تمامی به بار ننشیند و یا دسته گلی زیبا را به جریان آب سپارند ثمری جز بی برگ و بری بهره ی ما نخواهد بود.
    به دنیایی که تلاش برای معاش به منتهی الیه خود می رسد نمی توان انتهایی برای معاش یافت و هر که افتان و خیزان،لنگ لنگان دانه ی شکری می کارد و امید بری می دارد. امسال این نمایشگاه علیرغم کمی ها و کاستی ها آنچه ارزانی داشت کوه صبری بود که جز بر دامنه ی نومیدی نتوان بدان دست یافت.
    این بنده بالشخصه ده روز از نیمه ی نخست فروردین ماه را در ساری در حالی به پایان رساندم که پنداشتم این اولین و آخرین اقامتم درین شهر شهیر خواهد بود اما که امید باطل بر سعی عاطل خویش داشتم چرا که اگر امیدی جز این می داشتم و سعی دیگر را مساعدت می کردم قطعا سر از نمایشگاهی دیگرگونه در می آوردم و بر بساط بسیط روزی به روزگارم دلخوش بودم و خدای را به هر طریق ممکن می خواندم تا که مگر این خوشی به ناخوشی از برم بیرون نرود.
    بی سر و سامانی و حدیث حیرانی بشری غالبا از قلت قوت لایموت و یا شدت شکم سیری ست و هر که جز این گوید گوینده ای به جز این بنده ست که به زعم خویش پندارد و به رغم خود سخن سر دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا