اخبار ورزشیکشتـی آلیـــش گنبـد

مصاحبه با ملا اترک، ارجان کم، یوسف رحیمی و . . . در مسابقات آسیایی آلیش

مارقوش به نقل از اولکامیز- لطیف ایزدی:

در روز اختتامیه مسابقات آسیایی کشتی آلیش که در گنبد برگزار می شد به پیشنهاد و درخواست دوست خبرنگارمان آنامحمد بیات مسئول روابط عمومی ستاد برگزاری کشتی آلیش در گنبد با برخی از مربیان ، کشتی گیران، فعالان و علاقمندان به ورزش کشتی آلیش در ایران گفتگو کردم . گفتگویی که هر چند کوتاه و مختصر بود ولی تلاش ها و دغدغه های آنها را در ورزش کشتی آلیش نشان می داد :

اگر تمرین کنیم حرف اول را می زنیم
آدینه پهلوان زاده مربی تیم آلیش شورای شهر گنبد گفت: در مجموع یک طلا و سه بزنز گرفتیم . سطح بازیها خوب بود ولی تیم های شرکت کننده کم بودند. سطح تیم ترکمنستان بالا بود .
وی افزود: ترکمن صحرا مهد کشتی آلیش در ایران اما مشکل این است که کشتی گیران زیاد تمرین نمی کنند و به روش سنتی کشتی می گیرند. اگر تمرین کنیم در دنیا حرف اول را می زنیم.

برگزاری آلیش مطابق خواسته مردم بود
تحقق شاه ولی بازیار رئیس کشتی آلیش شهرستان گنبد گفت: در این دوره از مسابقات تیم شورای شهر گنبد کارنامه موفقی داشت . در وزن 60 ایوب بگنچ نژاد سوم شد در وزن 80 کیلو گرم یعقوب کر از تیم شورای شهر به مقام اول رسید . در 90 هم بای مراد منگلی زاده سوم شد در 100 کیلو گرم یعقوب پهلوان زاده چهارم شد .

وی افزود: میزبانی پنجمین دوره مسابقات کشتی آلیش را شهرداری و شورای شهر گنبد برعهده گرفت که خواسته و انتظار ورزش دوستان این منطقه بود و در واقع حرکتی برخاسته از دل مردم بود و موجی از شادی و نشاط را در جامعه به وجود آورد

از این مسابقات تجربه آموختیم
ملا اترک خوجه از زحمتکشان کشتی ترکمنی گورش و آلیش در استان گلستان گفت: استعداد کشتی در منطقه بسیار بالاست این مسابقات تجربه بسیار خوبی برای ما بود. امیدوارم که بار دیگر این چنین مسابقاتی در شهرمان برگزار شود.

وی افزود: امیدواریم که در گنبد مسابقات آلیش بصورت رسمی برگزار شود تا بتوانیم با حمایت شورای شهر و شهرداری و مسئولین با داشتن تیمی خوب در مسابقات لیگ کشور شرکت کنیم .

سطح مسابقات بالا بود
بگ دردی سوداگر داور مسابقات آلیش گفت: سطح بازیها بالا بود ایران و ترکمنستان و قرقیزستان تیم های قوی ای داشتند. از شواری شهر و شهرداری گنبد که میزبانی را برعهده گرفتند تشکر می کنم. در این مسابقات آقایان در 6 وزن و یک وزن آزاد و بانوان در 5 وزن شرکت کردند.گلستان و ترکمن صحرا مهد آلیش است مردم کشتی را دوست دارند. با حمایت مسئولین این رشته ورزشی رشد خواهد کرد

ترکمنها در آلیش استعداد ویژه ای دارند
هور سقر کارمند تربیت بدنی آق قلا که در روز اختتامیه حضور داشت گفت: سطح بازیها از نظر کیفی خوب بود ولی از نظر اجرایی و تدارکات ضعیف و در حد مسابقات آسیایی نبود. بهتر از این می شد برگزار کرد .ترکمنها استعداد ویژه ای در کشتی آلیش دارند اگر حمایت شوند می تواند در صحنه های جهانی بدرخشند .

سیمین شهر پایتخت کشتی آلیش
ارازقلی دهقان معروف به ارجان کم پهلوان نامی ترکمن گفت از سال 82 در مسابقات آلیش شرکت می کنم اگر مسابقات در گلستان برگزار شود بخاطر اینکه علاقمندان زیادی دارد کیفیت مسابقات بهتر می شود. ترکمن صحرا مهد کشتی است و سیمین شهر هم پایتخت کشتی آلیش می باشد .27 سال است که کشتی میگیرم در جهان دوم شدم در آسیا اول شدم .

تشویق تماشاگران موثر بود
یعقوب کر پهلوان جوان سیمین شهری گفت: در این دوره از مسابقات طلای وزن 80 را گرفتم ازبکستان و ترکمنستان و قرقیز تیم های خوبی داشتند حضور تماشاگران به ما کمک کرد آلیش همان گورش ترکمنهاست با این تفاوت که آلیش امتیازی و وزنی است اما گورش آزاد است . سیمین شهر خصوص قارقی استعداد زیادی دارد ولی تمرین ندارند. از مسئولین می خواهم که کشتی گیران را حمایت کنند . وی در آخر سخنانش با گلایه گفت فقط با مدال و حکم می رویم و دیگر هیچ.

تدارکات ضعیف بود
عظیم تراج کشتی گیر سنگین وزن بندرترکمن از وضعیت تدارکات و غذا گلایه کرد و گفت غذا را خودمان با هزینه شخصی از بیرون تهیه کردیم در حالیکه بازی آسیایی بود. در این دوره از مسابقات ناهماهنگی ها زیاد بود و هیچگونه حمایت نکردند . تدارکات تیم ملی ضعیف بود من عضو تیم ب بودم . از ایران سه تیم حضور داشت .

تماشاگران سنگ تمام گذاشتند
یوسف رحیمی لیدر تماشاگران گنبد گفت: واقعا بعنوان یک گنبدی دست همه تماشاگران عزیز را می بوسم .سنگ تمام گذاشتند و حتی کشتی گیران خوب تیم های دیگر کشورها را تشویق کردند چرا که میهمانان ما بودند. علاوه بر کشتی گیران کشورمان آنها را هم تشویق کردیم تا با خاطرات خوبی از شهر تاریخی ما بروند .

وی افزود: اگر روی جوانان غیور کار شود گنبد در ایران حرف اول را می زند اگر مسئولین روی این پروژه کار کنند قله ها را فتح خواهند کرد. آرزو دارم شهر گنبد همیشه سرافراز باشد. جا دارد که از زحمات شورای شهر و شهردار عزیز از طرف دوستداران ورزش تشکر کنم . من عاشق والیبال هستم البته ورزشهای دیگررا هم دوست دارم 35 سال است که والیبال گنبد را تشویق می کنم.

شورای شهر و شهرداری گنبد دستشان درد نکند
حاجی نظر کسلخه نژاد از علاقمندان کشتی آلیش و گورش گفت: آلیش مثل گورش است زیاد فرق ندارد .برگزاری اینگونه مسابقات در شهر مان بسیار خوب است هر سال دو بار از اینگونه مسابقات گذاشته شود چرا روحیه آدم را باز می کند. مردم خوب استقبال کردند . هر کس خوب بازی کرد او را تشویق کردند از یک تیم خاص طرفداری نکردند . بهترین کشتی گیر ارازمراد از ترکمنستان بود بعد ا از او یعقوب کر بود . پهلوانان ایرا ن را خوب می شناسم به شورای شهر و شهردار خداقوت میگویم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا