اخبار فرهنگیمقالات

مهمترين اولويت جامعه تركمن چيست؟

مارقوش به نقل از وبلاگ حكيم قارقي: علی‌رغم اختلافات بنیادی با عوامل وب‌ سایت «ترکمن‌سسی»، با مطلب زیر که از سوی «احمد هـ.» یکی از نویسندگان پُر کار و ناشناس! آن نوشته شده، هم‌عقیده‌ام و برای تسری آن در جامعه به بازنشر آن می‌پردازم:

جامعه ترکمن و اولویت‌های پیش‌روی

حرکت در مسیر پیشرفت و توسعه یکی از اهداف اساسی جوامع مختلف می‌باشد. در این زمینه انتخاب مسیرهای مناسب برای پیشرفت یک جامعه از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد. در کنار این موضوع تشخیص اولویت‌های اساسی جوامع در جهت تسریع روند حرکتی آنها از جایگاه خاصی برخوردار است. در چارچوب مباحث فوق سوال اساسی در رابطه با جامعه ترکمن‌های ساکن استان گلستان این است که اولویت اساسی جامعه ما چیست؟ آیا اولویت ما پیگیری مسائل و حقوق سیاسی است؟ آیا اولویت ما تقویت زیرساختارهای اقتصادی منطقه ماست؟ آیا اولویت ما آسیب‌های فرهنگی موجود در جامعه ما می‌باشد؟ و آیا…

تصور من این است که در پاسخ به این سوال هر تحلیل‌گری از زاویه خاص خود به موضوع توجه می‌کند. اما بنظر می‌رسد سوای اینکه بر روی صحت یا سقم این رویکردها نظر بدهیم، می‌توانیم بر روی این اعتقاد پافشاری کنیم که یکی از مشکلات اساسی جامعه ترکمن‌ها عدم شناخت اولویت‌های واقعی (نیازهای ضروری) جامعه ماست. شاید برخی از دوستان سوال کنند شناخت اولویت‌های توسعه چه ربطی به مردم دارد و دولت باید مجری این پروسه باشد؟
در پاسخ به این سوال باید بگویم که وقتی در این نوشتار در رابطه با ضرورت شناخت اولویت‌ها و نیازهای واقعی جامعه ترکمن بحث می‌شود، هدف من این است که شناخت نیازهای واقعی جامعه ما، به ما به‌عنوان یک فعال فرهنگی و علمی کمک می‌کند که انرژی خود را مصروف این نیازها بکنیم. این شناخت یک امر حیاتی است.

اعتقاد من این است که در برخی موارد موضوعاتی در محافل خبری و تحلیلی متعلق به ترکمن‌ها برجسته می‌گردد که نیاز اولیه ما ترکمن‌ها نیست. هدف از این عبارت این نیست که نباید بر روی این موضوعات بحث کرد، بلکه هدف و مقصود این است که اگر به شکل منطقی اولویت‌گذاری گردد، این موضوعات جزو اولویت‌های درجه چندم ماست نه اولویت اول. در این زمینه از همه صاحب‌نظران جامعه ترکمن دعوت می‌کنم در این موضوع وارد بحث شوند و نقطه‌نظرات خودشان در رابطه با این موضوع را بیان کنند. باشد که فتح‌بابی گردد برای شناخت مشکلات اساسی جامعه ما. ان شاا…

**********
پی‌نوشت:

1ـ هر فرد یا گروهی با توجه به توانایی‌ها و ظرفیت‌های خود می‌تواند اولویت‌بندی خاص خود را داشته باشد و بر اساس آن نقطه عزیمت خود را مشخص کند.

2ـ به نظر بنده، با توجه به موقعیت بغرنج کنونی و نیز تأثیر غیرقابل اغماض مسائل اقتصادی بر دیگر حوزه‌ها، اقتصاد و مسائل مرتبط با آن می‌تواند اولویت اساسی ما در مقطع کنونی باشد. در واقع، می‌توان نقطه عزیمت خود را «اقتصاد» انتخاب کرد، هرچند غفلت از دیگر حوزه‌ها و توجه صرف به «اقتصاد» صحیح نیست.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. اگر اضطرابی دارم متأسفانه باعث آن را نمی دانم و اگر عزم جایی دارم جایگهی ندارم و تمام درد من از ندانستن است و به خواب زده ای مانم که بیداری نمی خواهم.افسوس که بنای امیدم به ناامیدی فرو ریخت و شمارش نفسم به شماره افتاد و زجرم چه ضجه ها که سر داد.هنوز معلومم نشد که چه شد و چه نشد.دلم از نیک و بد زمانه،ریش ریش شد.نمی دانم تا به کی ز پیچ و خم زمانه،پیچان مانم.خط عمرم مخدوش شده و دلم به دریوزه گی می رود و هنوزه یک خیمه ی خندان ندارم. بر در دلم نوشتند خاطر شادت مبارک،ولی دلم خندید و گفت:هنوز عروس بختم راضی نیست و ناشادم.گفتید اولویت،ولی من به نقطه ی سیاه مانم که همان بهتر در سیاهه ی خویش مانم چرا که به وفای اولویت درمانم و نمی توانم خشت خام دلم را نگه دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا