فرشگـردشگــری Tourism

موزه فرش گنبدکاووس همزمان با هفته میراث فرهنگی افتتاح می‌شود

فرش گنبد1 - موزه فرش گنبدکاووس همزمان با هفته میراث فرهنگی افتتاح می‌شودمدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان گفت:

همزمان با هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه(28اردیبهشت)، موزه‌هایˈفرش گنبدکاووس، مردم شناسی آزادشهر و فاز دوم موزه مینودشتˈ افتتاح می‌شود.

ˈقربان عباسیˈ در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به اجرای برنامه‌های متنوع در راستای گرامیداشت هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه، اظهارکرد: افتتاح کارگاه مرمت آثار فرهنگی- تاریخی موزه‌های استان گلستان نیز در این ایام انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: سیستم حفاظت الکترونیکی موزه فرش گنبد کاووس، سیستم حفاطت الکترونیکی موزه گرگان و سیستم حفاظت الکترونیکی موزه آزادشهر از دیگر مواردی است که در این هفته به بهره برداری می رسد.

عباسی در خصوص اعتبارات هزینه شده در این زمینه یادآور شد: موزه فرش گنبد کاووس با اعتبار450 میلیون ریالی، موزه مردم شناسی آزادشهر با 450 میلیون ریال هزینه و فاز دوم موزه مینودشت با اعتبار 500 میلیون ریالی مرمت و آماده افتتاح شده است.

 وی همچنین ادامه داد: کارگاه مرمت آثار فرهنگی – تاریخی موزه‌های استان گلستان با اعتبار 500 میلیون ریال و سیستم حفاظت الکترونیکی موزه فرش گنبدکاووس با250 میلیون ریال هزینه، سیستم حفاظت الکترونیکی موزه گرگان با اعتبار250 میلیون ریالی و سیستم حفاظت الکترونیکی موزه آزادشهر با 300 میلیون ریال اعتبار، مرمت شده و در این ایام راه اندازی می شود.

عباسی، اجرای این برنامه‌ها را در راستای معرفی موزه‌ها و آثار تاریخی و میراثی این استان بیان کرد.

تاکنون هشت موزه فعال استان گلستان در زمینه‌های مختلف، فرهنگ و تاریخ این سرزمین را به نمایش گذاشته بودند.

موزه صنایع دستی گرگان، کاخ موزه گرگان، موزه باستان شناسی گرگان، موزه مردم شناسی علی آباد کتول، موزه تاریخ طبیعی علی آبادکتول، موزه مردم شناسی گمیشان، موزه مردم شناسی مینودشت و موزه آزادشهر، هشت موزه فعال استان هستند.

با توجه به آماده سازی موزه فرش گنبدکاووس یادآور می شود که در استان گلستان حدود 70 هزار بافنده فرش وجود دارد که بیشتر آنها در زمینه بافت فرش ترکمن فعال هستند.

گلستان از دیرباز مهد تولید فرش‌های دستباف از جمله فرش ترکمن بوده، اما در سال‌های اخیر به دلایل مختلف، این هنر صنعت ارزشمند در معرض نابودی قرار گرفته است.

تار و پود فرش‌های ترکمن و دستباف استان را اغلب زنان و دخترانی گره می‌زنند که از کودکی، یکی زیر دو تا رو، لالایی دلنواز مادران آنها بوده و امروز هنر آنها شهره جهان شده و بازارهای دنیا خریدار دست بافته های آنان است و راه اندازی موزه فرش، زمینه ساز توجه بیشتر یه این هنر صنعت خواهد شد.

ˈآینا گل، ماری گل، قابسا گل، دیرناق گل، ارساری گل، جوال گلˈ از جمله نقوش فرش‌های ترکمن استان گلستان هستند.

استان گلستان با حدود یک میلیون و 800هزار نفر در شمال کشور واقع شده و با توجه به جاذبه‌های طبیعی و تاریخی از مناطق گردشگر پذیر کشور است.

اجرای برنامه‌های هفته میراث فرهنگی از 28 اردیبهشت ماه در استان گلستان آغاز می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا