اخـبــــــــاراخبار خاورمیانهبین‌الملل

« نظربایف» حدود مرزی قزاقستان و ترکمنستان را تائید کرد

اخبار ترکمنستان-مارقوش- رئیس جمهور قزاقستان قانون تصویب موافقتنامه تعیین حدود مرزی این کشور با ترکمنستان را امضاء کرد.

Nazarbauf 1 24D 300x200 - « نظربایف» حدود مرزی قزاقستان و ترکمنستان را تائید کرد

به گزارش پایگاه خبری مارقوش، «نورسلطان نظربایوف» رئیس جمهور قزاقستان قانون تصویب موافقت نامه تعیین حدود مرزی با کشور ترکمنستان که پیشتر توسط مقامات و مراجع 2 کشور تائید شده بود را امضاء کرد.

براساس این گزارش به موجب قانون رئیس جمهور قزاقستان، طول مرز مشترک بین ترکمنستان و قزاقستان 458.3 کیلومتر تعیین شده و در طول خط مرزی 330 علامت مرزی نصب شده‌ است.

رئیس جمهور قزاقستان همچنین قانون درباره همکاری‌های راهبردی با کشور ترکمنستان را نیز امضاء کرد.

گفتنی است که موافقتنامه تعیین حدود مرزی و نیز پیمان همکاری‌های راهبردی بین قزاقستان و ترکمنستان پیشتر توسط سران و مقامات مربوطه دو کشور همسایه امضاء و از سوی پارلمان دو کشور تصویب شده بود.

«پیمان همکاری استراتژیک میان قزاقستان و ترکمنستان» در جریان سفر رسمی «قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان به آستانه در ماه آوریل سال گذشته میلادی(2017) توسط سران دو کشور امضاء شده‌‌ بود.

براساس این گزارش، «پیمان همکاری استراتژیک میان قزاقستان و ترکمنستان» باعث افزایش همکاری در حوزه‌های تجاری، اقتصادی، فرهنگی، انسانی و فنی، نظامی، هوا و فضا، مهاجرت، انرژی، کشاورزی، حمل و نقل، ارتباطات و گردشگری بین 2 کشور خواهد شد.

علاوه بر این در سند راهبردی مذکور همکاری و تلاش‌های مشترک قزاقستان و ترکمنستان در زمینه حفاظت از محیط زیست دریاچه «آرال»، دریای خزر و حفاظت از رود فرامرزی، توسعه و پیاده سازی برنامه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای، ایجاد و توسعه حمل و نقل بین‌المللی، راه‌های مخابراتی و غیره را در بر می‌گیرد.

مدت زمان و اعتبار «پیمان همکاری استراتژیک میان قزاقستان و ترکمنستان» بلندمدت و نامحدود بوده و 30 روز بعد از تصویب آن از سوی مراجع قانون‌گذاری 2کشور معتبر می‌باشد.

پارلمان ترکمنستان پیشتر در سپتامبر سال جاری میلادی «پیمان همکاری استراتژیک میان قزاقستان و ترکمنستان» و موافقتنامه تعیین حدود مرزی ترکمنستان و قزاقستان را تصویب کرده بود.

قزاقستان همسایه شمالی ترکمنستان و 2 کشور دارای مرزهای طولانی در خشکی و دریای خزر دارند.

قزاقستان در سال 1996 میلادی و ترکمنستان نیز در سال 1999 میلادی سفارت خود را در پایتخت 2 کشور راه‌‏اندازی کردند. بنا به آمار رسمی بیش از 20 هزار نفر اقلیت قزاق در خاک ترکمنستان و بیش از 3 هزار نفر اقلیت ترکمنی در خاک قزاقستان زندگی می‌کنند.

حجم مبادلات بازرگانی بین «عشق‌آباد» و «آستانه» در سال 2016 میلادی بالغ بر 283 میلیون دلار برآورد شده‌‌‌ است.

خط راه‌آهن 3 جانبه قزاقستان-ترکمنستان-ایران که در اواخر سال 2014 میلادی با حضور سران 3 کشور مذکور راه‌اندازی شد، از مهمترین طرح‌های مشترک 2 کشور محسوب می‌شود.

منبع: فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا