اخبار اجتماعی

نکات قوت و ضعف مراسم عید قربان در گنبد

Eyde Gorban1393 1 - نکات قوت و ضعف مراسم عید قربان در گنبد

مارقوش: نماز عید قربان در گنبد کاووس صبح روز یکشنبه 13 مهر ماه با حضور هزاران مسلمان نمازگزار برگزار شد. مراسم معنوی عید قربان مانند سایر مراسم‌ها از نقاط ضعف و قوت برخوردار بود که در ذیل به برخی از آن اشاره می‌شود. البته این مرقومه فقط به منظور نقد و یادآوری است. امید است در سال‌های آینده ضعف‌ها کاسته شود و قوت‌ها افزایش یابد.

Eyde Gorban1393 4 - نکات قوت و ضعف مراسم عید قربان در گنبد

نکات قوت:
حضور باشکوه هزاران نمازگزار مومن و اهل سنت ترکمن و . . .

حضور معاون وزیر راه ، استاندار گلستان و هیئت همراه

وقت شناسی در مراسم . هر چند نماز با 10 دقیقه تاخیر نسبت به وقت اعلام شده نماز اقامه شد ولی قابل اغماض بود.

متانت و صبوری نمازگزاران در شنیدن سخنان سخنرانان ستودنی بود.

کیفیت سیستم صوتی خوب بود

انجام خط کشی به منظور صف نمازگزاران با نظم خاص انجام پذیرفته.

حاج کریم آخوند جاور کوتاه سخن گفت و بخشی از وقت خود را به استاندار داد.

صدای رسا و بیان شیوا و کلام پرمحتوای استاندار در تبیین و ارائه مطلب از قدرت نطق و سخنوری وی خبر می‌داد.

نگاه دکتر صادقلو به فلسفه عید قربان نگاهی نو بود. هر چند در اینخصوص کمی بیشتر سخن گفتند.

خدمه عیدگاه اغلب لباس‌های متحد الشکلی داشتند که حاکی از نظم آنان بود.

سرویس دهی رایگان سازمان اتوبوسرانی شهرداری قابل تقدیر بود.

خدمات دهی برخی از شرکت‌ها و فروشندگان کالا به منظور تبلیغات در بیرون محوطه عیدگاه

Eyde Gorban1393 3 - نکات قوت و ضعف مراسم عید قربان در گنبد

و اما نکات ضعف:
بزرگترین ضعف این بود که مجری مراسم هیچ کدام از مشکلات و خواسته‌های مردم گنبد را به استاندار نگفت. گویی اینکه گنبد مشکلی ندارد.

زیبنده بود که حاج آخوند جاور در کنار بیان خوشامدگویی به دکتر صادقلو و هیئت همراه یکی دو مورد از خواسته های مهم شهرستان را به استاندار مثل کمک به عیدگاه اهل سنت گنبد و یا معظل بیکاری، خشکسالی، عدم استفاده از نیروهای بومی و ترکمن در پست‌های مدیریتی گنبد کاووس منعکس می‌کرد.

استاندار گلستان بخش اعظمی از سخنان خود را به مسائل مذهبی مخصوصا فلسفه عیدقربان اختصاص داد در حالیکه انتظار می رفت بخشی از سخنانش را به مسائل روز اختصاص دهد و از اقدامات انجام خواهد شد و آنچه که در آینده انجام می دهد و از مشکلات و موانع موجود، امیدها و قوت ها و نکات مثبت سخن بگوید. هر چند در این مورد سخن گفت ولی کم بود.

ضعف مجری مراسم کاملا مشهود بود. با وجود اینکه جمعی از فعالین عرصه‌ی فرهنگی از جمله مدیر اولکامیز قبل از مراسم به یکی از هیئت امنای عیدگاه پیشنهاد کرد که بخاطر حضور استاندار از مجریان قوی و مسلط به زبان فارسی و ترکمنی استفاده شود ولی متاسفانه این مهم انجام نشد. سخنان مجری نه تنها شور و شوقی ایجاد نـکرد بلکه از شور شوق‌ها کاست چرا که اشتباهاتش، نمود داشت. متاسفانه وی آشنا به فنون مجری‌گری نبود و مسلط به زبان ادبی فارسی نبود.

حاج آخوند عبدالباسط نوریزاد کمی سخنرانی طولانی داشتند، وی در قسمتی از سخنانش خودکشی و خودسوزی را یکی از معضلات اجتماعی شهرستان گنبد کاووس دانست و حدود 10 دقیقه در این‌باره سخن گفت. وی می توانست علاوه بر مسائل اجتماعی از مشکل بیکاری در جامعه . . . سخن بگوید. از دولت بخواهد که برای حل این معضل بزرگ تدبیری بینیدیشد و کاری بکند. بیکاری عامل عمده فساد و انحراف جوانان و خودکشی می‌باشد و به تبعیض مثبت اشاره می‌کرد.

Eyde Gorban1393 6 - نکات قوت و ضعف مراسم عید قربان در گنبد

پیشنهاد می شود که سخنرانان محترم به مقتضیات زمانی و مکانی بیشتر توجه کنند. فراموش نکنند که عید با جشن و شادی بیشتر قرابت دارد. به مردم امید و انرژی مثبت داده شود و بیشتر به بشارت ها و مژده ها و نکات مثبت مردم اشاره شود و در بطن جامعه امید دمیده شود نه اینکه خدای ناکرده با سخنانی تلخ و غم افزا به نوعی یاس و ناامیدی جامعه دامن زده شود و از حلاوت و شیرینی عید کاسته شود.

خدمه در جمع‌آوری کمک‌های نقدی مردم ناهماهنگ عمل کردند و این مسئله درست مدیریت نشد.

کثرت کمک به ساخت مساجد در محوطه مشهود بود. عزیزان توجه کنند در جامعه الحمد لله مسجد کم نداریم بلکه افرادی که اهل مسجد باشند کم داریم بقول تعبیر پرمعنای حجت الاسلام فضیلت، امروزه مسجد رو، ساختن مهم‌تر از مسجد ساختن است.

کثرت متکدیان زن و مرد مخصوصا برخی از متکدیان جوان در بیرون عیدگاه اتفاقی تلخ و گزنده بود و عمق فاجعه را نشان می‌داد و متاسفانه هر سال بر تعداد آنان افزوده می‌شود، البته اکثریت این گروه را غیر بومیان تشکیل می‌دهند.

برخی از نمازگزاران به خطبه ننشستند علیرغم اینکه علما تاکید کردند که نمازگزاران پس از خطبه عیدگاه را ترک نمایند.

 

Eyde Gorban93 126 - نکات قوت و ضعف مراسم عید قربان در گنبد

استاندار از انتصاب 4 فرماندار ترکمن بنابه توصیه‌ی رئیس جمهور اشاره کرد که به جا بود ولی قول استاندار در 29 بهمن 93 در حضور اعضای ترکمن ستاد حامیان روحانی یادمان نمی‌رود که قرار بود در خصوص مسئولیت شهرهای کلاله خصوصا گنبد کاووس را ترمیم نمائید که علیرغم ابقاء 5 مدیر هیچ کدام ترکمن نیستند، حتی تنها ترکمن مدیر در گنبد کاووس را عزل و به جای وی فرد غیر بومی، غیر ترکمن ابقاء گردید. بیش از 50 پست مدیریتی در گنبد کاووس وجود دارد که هیچ کدام ترکمن نیستند.

Eyde Gorban93 150 - نکات قوت و ضعف مراسم عید قربان در گنبد

منبع: با اقتباس از اولکأمیز با کمی ویرایش

تصاویر خبری: تورکمن نیوز – بیات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا