اخبار اقتصادیاخبار ویژهترکمنستان

چشم‌‏انداز توسعه صنعت نساجی ترکمنستان

مارقوش تورکمن صحرا به نقل تورکمن نیوز: ترکمنستان کشوری است که صنعت نساجی آن در کنار صنایع نفت و گاز و غیر در اقتصاد ملی این کشور از جایگاهی بالای برخوردار است. صنعت نساجی در واقع دومین صنعت ارز آور کشور بعد از صنعت نفت و گاز و پتروشیمی است و به عنوان یکی از مهمترین منبع آرزآور به خزانه دولت محسوب می‏‌شود.

Turkmenistan nasaji 3 - چشم‌‏انداز توسعه صنعت نساجی ترکمنستان

صنعت نساجی ترکمنستان امروز به عنوان یکی از بخشهای اصلی است که تولیدات آن بیشتر تمرکز شده به صادرات و این صنعت در ترکمنستان ریشه در تاریخ دارد. این در حالی است که مردم ترکمن از دوران دیرباز  از ابریشم و پشم بهترین لباس و پوشاک مختلف را تهیه کرده‌‏اند.
 از پشم گوسفند و شتر؛  پارچه ، فرش و موکت تولید کرده‌اند.

1 Copy - چشم‌‏انداز توسعه صنعت نساجی ترکمنستان

«قربانقلی بردی‏‌محمداف» رئیس جمهور محترم ترکمنستان به توسعه صنعت نساجی این کشور و نیز افزایش میزان صادرات منسوجات تولید محلی به بازارهای جهانی اهمیت ویژه قائل است. با توجه به حمایت های مستمر ریاست جمهور ترکمنستان به صنعت نساجی، برند منسوجات با علامت «ساخت ترکمنستان» در کنار سایر برندهای مطرح جهانی رقابت کرده و در بازار جهانی منسوجات کالاهای صنعت نساجی ترکمنستان از مرغوبیت خیلی بالا برخوردار بوده و ترکمنستان را به عنوان یکی کشور پیشرفته از نظر صنعت نساجی در عرصه جهانی معارفی کرده ‏‌است.

Turkmenistan nasaji 5 - چشم‌‏انداز توسعه صنعت نساجی ترکمنستان

هم اکنون  دهها هزار نفر از اتباع ترکمنستان در کارخانجات و واحدهای تولیدی صنعت نساجی این کشور اعم از تولید انواع مختلف منسوجات فعالیت می‌‏کنند و محصولاتی را تولید می کنند که در بازار جهانی از طرفداران زیادی برخوردار هستند. صنعت نساجی و محصولات آن در رده بندی محصولاتی صادراتی ترکمنستان در یکی از جایگاه‏های بالای را به خود اختصاص داده‏است و از صنعتی است که قادر است با سایر عرصه های اقتصادی و صنعتی کشور و نیز در بازار جهانی به صورت موفقیت آمیز رقابت بکند.

ترکمنستان کشوری است که از نظر تولید مواد خام صنعت نساجی به خصوص پنبه به پیشرفت های زیادی دست یافته است. وجود بنیه مستحکم مواد خام ،بهترین شرایط برای توسعه صنعت نساجی ترکمنستان فراهم کرده است.

2 Copy - چشم‌‏انداز توسعه صنعت نساجی ترکمنستان

در حال حاضر در صنعت نساجی ترکمنستان 70 کارخانه مجهز و مدرن فعال هستند و نیاز روز افزون بازار داخلی و جهانی تآمین می‏کند و بخش عمده از تولیدات این صنعت به کشورهای خارجی صادر می‏‌گردد و صنعت پیشتاز صادراتی ترکمنستان تلقی می‏‌شود.
در کشور ترکمنستان پس از کسب استقلال این کشور، دهها مجتمع و کارخانجات جدید نساجی به ارزش بیش از 1.7 میلیارد دلار احداث شده است و این اقدامات باعث شده است که  بیش از 51 درصد از تولید کل پنبه در داخل کشور کار و تبدیل به محصولات آماده نساجی شود.

کلیه کارخانجات و مجتمع های صنعت نساجی ترکمنستان با پیشرفته ترین تجهیزات جهان امروز تولید کشورهای اروپایی و ژاپنی تجهیز شده و در این کارخانه جات پنبه به محصول نهایی و آماده برای عرضه تولید می‏‌شوند.

این در حالی است که با توجه به افزایش نیاز و مصرف منسوجات، تنها در سال گذشته میلادی(2014)  سه مجتمع بزرگ نساجی در شهر «عشق‏آباد»، «سیدی» و «کهنه اورگنج» ترکمنستان  به بهره‏‌برداری رسیده‌‏اند.

3 Copy - چشم‌‏انداز توسعه صنعت نساجی ترکمنستان

ایجاد زیر ساختهای پیشرفته صنعت نساجی ترکمنستان و سهم و شاخص‏های مثبت در اقتصاد کلان کشور ، توجه مستمر دولت ترکمنستان به توسعه و تجهیز صنعت نساجی، تنوع در تولیدات و نیز افزایش روز افزون میزان صادرات منسوجات تولید ترکمنستان، صنعت نساجی این کشور را برای همکاری‏های بین‏المللی و سرمایه‌‏گذرای خارجی جذابتر نموده‏‌ است.

نخ پنبه و الیاف ابریشم، پنبه و جین پارچه، پارچه کشباف و تریکو، انواع پوشاک آماده ساخته شده به صورت منحصر به فرد از ابریشم، پارچه های ابریشمی و پارچه ظریفی شبیه مخمل براق «keteni » ، شال، پانسمان های  پزشکی و پنبه ویژه مصرف آرایشی از جمله محصولات صنعت نساجی می باشد که از مرغوبیت بالا برخوردار هستند.

تنوع در تولیدات و امکان انتخاب مشتری به خصوص در زمینه لباس‌های کودکان  که  رنگارنگ و ورزشی هستند، پیراهن مردانه، ملافه و انواع دیگر لباس ساخته شده با توجه به سلایق و خواسته های مشتریان و نیز بازار جهانی منسوجات و کاربری طرح های پیشرفته دیزائن و طراحی لباس کارخانه جات منسوجات  «عشق‏‌آباد» استان «آخال» و  کارخانه دوخت ماری “ینیش»،کارخانه دوزندگی «ترکمن‌‏آباد»، واحد تولیدی جوراب  شرکت Yoloten  و «”Bezeg” و دیگران از پیشتازان صنعت نساجی ترکمنستان به ویژه در زمینه دوخت لباس و جوراب محسوب می‏‌شود.

9 Copy - چشم‌‏انداز توسعه صنعت نساجی ترکمنستان

در حال حاضر در کلیه کارخانجات و مجتمع های صنعت نساجی ترکمنستان تجهیزات و دستگاه های شرکت های مطرح دنیا به خصوص تجهیزات و دستگاه های مانند “Xorella»، «Rieter» سوئیس، «Trutzschler»، «Schlafhorst»، «Zinser»، «Terrot» آلمان، «MURATEC »،« Tsudakoma »، ژاپن،« Marzoli » ،« Somet »،« Vamatex »، ایتالیا،« Picanol » بلژیک و غیر نصب شده و مورد استفاده قرار می‌‏گیرند و به‌کارگیری از این دسنگاه ها موجب شده است که سطح کیفیت منسوجات ترکمنستان به سطح بالا ارتقا یابد.

10 Copy - چشم‌‏انداز توسعه صنعت نساجی ترکمنستان

لازم به ذکر است که همزمان با استفاده از تجهیزات و دستگاه‏های پیشرفته در خطوط تولیدی در صنعت نساجی ترکمنستان و افزایش کیفیت محصولات، مقوله حفاظت از محیط زیست و نیز امنیت اکولوژیکی از دیگر محورو نکاتی است که در ترکمنستان مورد توجه خاص قرار می‏گیرد. از سوی دیگر این در حالی است که مجتمع نساجی «ترکمنباشی جینس توپلومی» و کارخانه ریسندگی «سردار» در منطقه «کاخکا» در استان آخال گواهی نامه بین‏المللی کیفیت و مدیریت ایزو 9001 و نیز ایزو 14001 که در زمینه مدیریت تولید و کیفیت و نیز حفاظت از محیط زیست است، دریافت کرده‏اند.
علاوه بر این در صنعت نساجی ترکمنستان استاندارد جهانی WRAP و OHSAS 18001 که در زمینه مسوولیت در قبال تولید پوشاک آماده  و نیز مدیریت موارد ایمنی کار هستند، نیز رعایت می‏شود.
علاوه بر این از سوی شرکت «Oerlikon Schlafhorst»  به مجتمع ریسندگی و بافتند «آبادان» گواهینامه بین‏المللی «Belcoro» به پاس خدمات و پیشرفت‏های در صنعت نساجی اعطا شده ‏است.

Turkmenistan nasaji 1 - چشم‌‏انداز توسعه صنعت نساجی ترکمنستان

این پیشرفتها بار دیگر تآیید بر این حقیقت می‏باشد که علاقه‏مندی به محسولات نساجی ترکمنستان در عرصه جهانی در حال افازیش است و صنعت نساجی این کشور برای محافل اقتصادی و صنعتی جهانی جذابیت ایجاد می‏کند تا همکاری‏های موفقیت‏آمیز با کشور ترکمنستان در این زمینه داشته باشند.
با توجه به اقداماتی که در راستای توسعه صنعت نساجی ترکمنستان انجام شده‏است، میزان تولید محصولات  نساجی ترکمنستان بیطرف و مستقل میزان تولید الیاف  17 برابر و تولید پارچه های نخی نیز 8 برابر افزایش یافته ‏است.

در حال حاضر، قدرت مجتمع نساجی اجازه می دهد ظرف یک سال 177 هزار تن نخ پنبه و 186 میلیون متر مربع پارچه، 11000 تن کشبافی و 7.2 هزار تن پارچه تریکو، 80 میلیون قطعه محصولات آماده برآورد می‏شود. با راه‏اندازی کارخانه جات جدید طور قابل توجهی تولید و صادرات بالقوه صنعت نساجی ترکمنستان افزایش خواهد یافت.
محصولات نساجی ترکمنستان به خاطر اینکه  100٪ از مواد طبیعی.از مرغوبیت بالای برخوردار هستند. فن آوری کارآمد و سازگار با محیط زیست، با توجه به استانداردهای کیفیت بین‏المللی – یک مزیت واقعی برای اطمینان از تولیدات  صنعت نساجی ترکمنستان است که تقاضای زیادی در بازارهای بین المللی دارد و 70-80 درصد از محصولات نساجی تولید شده در ترکمنستان به  از 70 کشور دنیا از جمله  ایالات متحده آمریکا، کانادا، اروپا غربی، مجارستان، آلمان، انگلستان، روسیه، ایتالیا، ترکیه، چین، هند، کشورهای حوزه بالتیک، اوکراین و دیگر کشورها.صادر می شو. در میان خریداران عمده و مشتریان محصولات شرکت‏های بزرگ بین‏المللی مانند IKEA، پوما، Bershka، Nautika، سارا  لی، ، وال مارت، خانم اریکا، Vespolino، JC پنی و دیگران است . گردش مالی سالانه وزارت صنعت نساجی 380 میلیون دلار آمریکا.برآورد می‏شود. تولیدات از پنبه از جمله پرز،الیاف از طریق سازمان بورس کالا و مواد خام ترکمنستان به مشتریان خارجی عرضه می‌‏شود.

7 Copy - چشم‌‏انداز توسعه صنعت نساجی ترکمنستان

توسعه آتی صنعت که از  منابع قابل توجه و فرصت های اقتصادی و نیز فنآوری‏های نوین برخوردار است، چشم انداز روشنی را برای  همکاری قابل اعتماد و دراز مدت با همه کسانی که علاقه‏مند به همکاری متقابلا سودمند در زمینه منسوجات هستند، فراهم می‏‌کند.

امروز ترکمنستان جهت توسعه صنعت نساجی به عنوان یکی از مهمترین ارکان اقتصاد ملی خود اهمیت زیادی قائل است و با توجه به “برنامه توسعه صنعت نساجی ترکمنستان برای دوره تا سال 2020 ” در این زمینه دورنمای را تعیین کرده است که در قالب آن ایجاد شرکت های جدید و مدرن، و تولید صدها هزار تن الیاف پنبه پردازش آن در سال در نظر گرفته شده است.

قرار است از محل سرمایه گذاری در صنعت نساجی، ساخت تاسیسات جدید صنعت نساجید احداث خواهد شد. به طور کلی، اجرای موفقیت‏آمیز برنامه بالا به طور قابل توجهی تولیات منسوجات را در ترکمنستان افزایش خواهد داد به خصوص نخ، پارچه، الیاف،تریکو و غیره.

Turkmenistan nasaji 6 - چشم‌‏انداز توسعه صنعت نساجی ترکمنستان

 

همانطور که در بالا اشاره شد، با توجه به اینکه یکی از جنبه های کلیدی استراتژی سیاست خارجی ترکمنستان که براساس اصول منافع متقابل همکاری های بلند مدت و سودمند با کلیه شرکت‏‌های معتبر خارجی و موسسات مالی، درهای ترکمنستان برای ایجاد راه کارهای کارآمد و موثر و ثمره بخش بر روی کلیه شرکای علاقه‏ مند به ویژه در زمینه صنعت نساجی همواره باز است./اقتصادی ترکمنستان

6 Copy - چشم‌‏انداز توسعه صنعت نساجی ترکمنستان

4 Copy - چشم‌‏انداز توسعه صنعت نساجی ترکمنستان

5 Copy - چشم‌‏انداز توسعه صنعت نساجی ترکمنستان  8 Copy - چشم‌‏انداز توسعه صنعت نساجی ترکمنستان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا