استان گلستان

کاهش برداشت چوب از جنگل/ریزگردهای گلستان ارمغان صحرای قره قوم

RizaGerd - کاهش برداشت چوب از جنگل/ریزگردهای گلستان ارمغان صحرای قره قوممارقوش ترکمن صحرا- گلستان: مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان با اظهار نگرانی از ریزگردهای شمالی که اراضی کشاورزی، مراتع و محیط زیست استان را تهدید می کند، گفت: وزش باد در جهت شمالی جنوبی، ریزگردهای صحرای قره قوم کشور همسایه را برای شمال گلستان به ارمغان می آورد.ابوطالب قزلسفلو افزود: خوشبختانه وزش باد در جهت شمالی جنوبی در استان کمتر اتفاق می افتد.
بیابان‌های قره‌قوم (شن سیاه) از بزرگترین کویرهای شنی جهان بوده که حدود 70 درصد از مساحت کشور ترکمنستان (350 هزار کیلومتر مربع) را شامل می شود.
بیشتر آثار زیانبار ریزگردهای برخاسته از بیابان های قره قوم متوجه استان های گلستان ، خراسان رضوی و خراسان شمالی است.
پیش از این بارها ورود گرد و غبار به این منطقه از سوی کارشناسان دستگاه های مرتبط گزارش شده است.
استان مرزی گلستان واقع در شمال ایران با کشور ترکمنستان، دریای خزر و استان‌های مازندران، سمنان و خراسان شمالی همسایه است.
گلستان جزو 19 استان در گیر با ریزگرد در کشور به شمار می رود.

* کاهش برداشت چوب از جنگل‌های گلستان
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان همچنین در خصوص برداشت از جنگل های استان گفت: طبق بررسی ها، تصاویر ماهواره ای و اقدامات انجام شده ،وسعت جنگل های گلستان در سال های اخیر نه تنها کم نشده ،بلکه گسترش نیز یافته است.
به گفته وی؛ تا سال های پس از جنگ تحمیلی شاهد کاهش وسعت جنگل ها در کشور و استان بودیم، اما بعد از جنگ با کاشت نهال های مختلف از جمله درختان سوزنی برگ تلاش ها برای گسترش عرصه های جنگلی و ترمیم آسیب های وارده به این بخش در مناطق مختلف کشور و به ویژه در استان گلستان آغاز شد.
طبق آمار اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان، در این استان 452 هزار هکتار عرصه جنگلی وجود دارد.
وی در خصوص وضعیت برداشت چوب از عرصه های جنگلی استان، گفت که از سال 1350 تا 1370 سالیانه 430 هزار متر مکعب در استان چوب برداشت می شد.
قزلسفلو اضافه کرد: این در حالی است که با اجرای طرح های جنگلداری و با تغییر شیوه نامه نشانه گذاری و برداشت چوب از عرصه های جنگلی استان طی سال های 1370 تا 1380 میزان برداشت به 167 هزار هکتار کاهش یافت و تداوم آن را در سال های 1380 تا 1392 بین 137 هزار تا 160 هزار هکتار شاهد بوده ایم.
به گفته وی، بعد از مصوبه هیات دولت در 16 دی 1392 (درخصوص برداشت درختان آسیب دیده و جایگزینی آن) و اجرای آن از سال 1393، برداشت چوب از عرصه های جنگلی استان به 116 هزار متر مکعب و سال 94 به 110 هزار متر مکعب کاهش یافته است.
قزلسفلو افزود: کار برداشت چوب از عرصه های جنگلی استان برای سال جاری 90 هزار متر مکعب پیش بینی شده است.
به گفته وی؛ برداشت چوب از عرصه های جنگلی استان در قالب طرح های جنگلداری و در سطح 200 هزار هکتار توسط پیمانکار صورت می گیرد.
استان گلستان افزون بر 452 هزار هکتار جنگل دارد که حدود 250 هزار هکتار جنگل تجارتی، 70 هزار هکتار جنگل حفاظتی و حمایتی، افزون بر 51هزارهکتار جنگل مخروبه، 75 هزار هکتار جنگل دست کاشت و حدود 6 هزار هکتار نیز بیشه زار است.

*اجرای 117 هزار هکتار طرح آبخیزداری در گلستان
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: این اداره کل در سه سال اخیر توانسته در حوزه های آبخیزداری، جنگل کاری، بیابان زدایی و اصلاح مراتع و حفاظت مشارکتی اقدامات مطلوبی انجام دهد.
وی افزود: در این مدت اجرای 117 هزار و 106 هکتار طرح آبخیزداری، جنگل کاری به وسعت پنج هزار و 751 هکتار، بیابان زدایی و اصلاح مراتع به وسعت 15هزار و 350 هکتار و حفاظت مشارکتی در سطح 46 هزار و 251 هکتار انجام شده است.
حوزه منابع طبیعی استان گلستان یک میلیون و 397 هزار هکتار اراضی ملی بوده که شامل 452 هزار هکتار جنگل، 862 هزار هکتار مرتع، 26 هزار هکتار اراضی ساحلی و 62 هزار هکتار موات و بخشی اراضی بیابانی و یا در معرض بیابان است.
در استان گلستان یک میلیون و 900هزار نفر زندگی می کنند که در 30 نقطه شهری و حدود یکهزار و 100 روستا سکونت دارند و بیشتر از طریق کشاورزی و دامپروری امرار معاش می کنند./ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا