اخبار فرهنگیتورهای استان گلستان

گراميداشت پيوند استان گلستان به گردشگري جهان در اولين سالگرد ثبت برج قابوس در يونسکو

img52d65220f28ad - گراميداشت پيوند استان گلستان به گردشگري جهان در اولين سالگرد ثبت برج قابوس در يونسکو

مارقوش به نقل از هفته‌نامه پژواک: فاطمه روزخوش

به مناسبت اولين سالگرد ثبت جهاني برج قابوس در سازمان يونسکو به همت شوراي شهر و شهرداري، جشن باشکوهي در محل پارک قابوس گنبد کاووس برگزار گرديد.


در اين جشن که خانم دکتر مومني، معاون ميراث فرهنگي کشور، عزيزي مدير جهاني آثار باستاني کشور، عباسي رئيس ميراث فرهنگي استان، دکتر عباسي نماينده مردم گنبدکاووس در مجلس شوراي اسلامي، دکتر نوکنده مدير پايگاه ميراث فرهنگي گنبدکاووس، ربيعي مديرکل اسبق سازمان ميراث فرهنگي، مهندس عمراني، معاون ميراث فرهنگي استان، نوراللهي فرماندار، شاکري رئيس ميراث فرهنگي گنبدکاووس، باقري شهردار و اعضاي شوراي شهر فعلي و آينده و جمع ديگري از مسئولين شهرستان حضور داشتند، در ميان شور و شعف مردم فهيم گنبدکاووس، سالگرد ثبت جهاني برج قابوس جشن گرفته شد.
در اين مراسم مومني، معاون ميراث فرهنگي کشور ضمن تبريک اين روز ارزشمند، در گفتگو با نشريه پژواک سخن گفت: ثبت پانزدهمين اثر ميراث فرهنگي کشورمان در سازمان يونسکو از برجسته ترين امتيازات ارزشمندي محسوب مي شود که خوشبختانه عايدات و دستاوردهاي مثبتي را به همراه داشته است.
وي افزود: روز ثبت برج قابوس که به روز گنبدکاووس نام گرفته با برنامه ريزي مثبتي که ميراث فرهنگي، شوراي شهر و شهرداري گنبدکاووس طراحي نمودند هرساله در ميان جشن و شادي مردم ميهمان نواز اين شهرستان برگزار خواهد شد.
img52d65250540ce - گراميداشت پيوند استان گلستان به گردشگري جهان در اولين سالگرد ثبت برج قابوس در يونسکو
دکتر مومني در جمع مردم اين شهرستان ضمن ابراز خرسندي از برپايي و گراميداشت اين روز از پيگيريها و تلاشهاي مستمر همه مسئولين دست اندر کار ياد نمود و افزود: خوشبختانه کشور عزيز ايران رتبه 14 جهاني را در ثبت آثار ميراث فرهنگي و رتبه پنجم در آسيا و رتبه اول را در خاورميانه داراست که اين تلاشها در ثبت جهاني نشان از علاقمندي دست اندرکاران ميراث فرهنگي و مردم فرهنگ دوست ايران دارد.

دکتر مومني از راه اندازي موزه در آينده اي نزديک در شهرستان گنبدکاووس خبر داد و افزود: تمام تلاشها و حمايت هاي حوزه ميراث فرهنگي را در راه اندازي موزه که از ضروريات اين شهرستان مي باشد را خواهيم داشت.
دکتر عباسي نماينده مردم گنبدکاووس در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين مراسم با اشاره به قابليت هاي شهرستان در بخش هاي مختلف از جمله کشاورزي و گردشگري گفت: توجه به نقاط گردشگري و تاريخي اين شهرستان از جمله مجموعه سوارکاري، برج قابوس، شهر تاريخي جرجان، وجود حرم مطهر امامزاده يحيي بن زيد(ع) استقرار و توسعه فضاهاي گردشگري و زيارتي مي تواند اين شهرستان را به يکي از قطبهاي مهم جذب گردشگري تبديل کند.
دکتر عباسي در شب جشن گنبدکاووس، تجهيز بيمارستان گنبد در آينده اي نزديک و همچنين مرحله دوم پروژه راه آهن اينچه برون را به مردم اين شهرستان نويد داد.
شهرکي رئيس شوراي شهر گنبدکاووس نيز در جمع ميهمانان کشوري و استاني و همچنين شهروندان گنبدي خدمت رساني و تلاش جهت رفع مشکلات شهري را از عمده وظايف شوراي شهر برشمرد و افزود: بمناسبت اولين سال ثبت جهاني برج قابوس، اين جشن برگزار گرديد که ثبت اين اثر تاريخي ارزشمند به عنوان پانزدهمين اثر تاريخي ايران افتخار ملي را رقم زد.
شهرکي، راه اندازي موزه گنبد را از مهمترين خواسته ها در حوزه ميراث فرهنگي عنوان نمود و با توجه به ايجاد زمينه هاي اوليه اين طرح، خواستار ادامه همکاري و همراهي مسئولين کشوري و استاني در اين خصوص گرديد.
باقري شهردار گنبدکاووس نيز در گفتگو با خبرنگار نشريه پژواک سخن گفت: با حمد و سپاس خداوند سبحان که ما را مشمول لطف خودش قرار داد تا بتوانيم دين خود را جهت خدمت رساني به شهروندان عزيز و گرامي ادا نمائيم، خوشبختانه با همکاري صميمانه شوراي شهر و پرسنل زحمت کش و خدوم شهرداري و مشارکت و پشتيباني مردم عزيز و قدرشناس در حد بضاعت خود براي عمران و آباداني شهرمان سعي نموديم گامهاي مثبتي را برداريم.
ثبت برج جهاني قابوس در کنار همکاري همه مسئولين و دست اندرکاران شهرستان از افتخارات نه تنها شهرستان بلکه استان گلستان مي باشد که در راستاي توسعه گردشگري در اقتصاد ملي و شهري بموازات چشم انداز کلان از جمله برنامه هايي است که در دستور کار مد نظرمان است و در اجراي طرحها و برنامه هاي ديگر نيز يکپارچگي در تصميمات شورا و شهرداري مهمترين ويژگي بوده که در پرتو آن سعي نموديم فروغ انتظارات مردم را روشن و کارنامه اي در خور شايستگي مردم قدرشناس گنبد کاووس ارائه دهيم.
شاکري، رئيس ميراث فرهنگي و گردشگري گنبدکاووس: نيز در مصاحبه با نشريه پژواک سخن با اشاره به مزاياي مثبت جهاني برج قابوس افزود: از امسال اعتبارات از طريق يونسکو تخصيص مي يابد که بين يک تا دو ميليارد تومان خواهد بود و اين اعتبارات در اختيار شهرداري گذاشته مي شود تا جهت نگهداري و توسعه برج هزينه شود.
شاکري گفت: از جمله اقدامات مهم بعد از ثبت برج، استقرار پايگاه برج قابوس و شهر جرجان در گنبدکاووس است که مي تواند براي روشنايي، رطوبت زدايي، فنس کشي دور تپه و …. اعتبارات لازم تخصيص يابد.
وي برپايي 30 غرفه نمايشگاهي جهت شناسايي و معرفي صنايع دستي و گردشگري و بازديد رايگان همه افراد از اين نمايشگاه را در اولين سالگرد ثبت جهاني برج قابوس توفيق ديگري در حوزه ميراث فرهنگي معرفي کرد و افزود: خوشبختانه بازديد و استقبال از اين نمايشگاه چشمگير و پرشور بود که اميدواريم در سالهاي آينده نيز اين روند ادامه داشته باشد.
خانم رويا کاوه رئيس کميسيون عمران شوراي شهر و دبير همايش، جشن گنبد در گفتگوي اختصاصي با نشريه پژواک سخن ضمن تبريک اين روز به همه شهروندان و هم استاني هاي گلستاني گفت: در برگزاري اين جشن هدف اصلي زنده نگه داشتن خاطره يک رويداد بزرگ در تاريخ شهر گنبدکاووس بود که 10 تير ماه سال 1391 گنبد کاووس در سي و ششمين اجلاس کميته ميراث فرهنگي يونسکو در شهرستان سن پترزبورگ روسيه به ثبت رسيد و در واقع در چنين روزي گنبدکاووس نامي جهاني گرفت، پس به جا و شايسته بود تا اين روز تاريخي در کنار شور و شعف مردم فهيم و قدرشناس اين شهرستان با خاطره اي بيادماندني مبدا تجديد اين جشن در سالهاي آتيه باشد و اين شادي ها به گفته رئيس جمهور منتخب آقاي دکتر روحاني حق ملت ايران است.
کاوه در ادامه افزود: جهت توسعه شهري، زيباسازي آن نيازمند مديريت قوي مي باشيم. خوشبختانه هريک از مسئولان که در گذشته و حال مسئوليت هايي را عهده دار بودند تا حدودي توانستند در راه توسعه شهر گامهايي را بردارند، اما در اين ميان باز هم شوراها و شهرداري وظايف خطير و مهمي را در اين جايگاه دارند که اميدواريم در مجموع رضايتمندي خدا و خلق خدا را فراهم نمائيم.
گفتني است از حاشيه هاي به ياد ماندني جشن بزرگ روز گنبد، نورافشاني و پرواز بالن ها در آسمان برج قابوس، کيک تولد اولين سالگرد ثبت برج قابوس و شادي و شعف مردم که شيرين کامي اين جشن را دو چندان نمود به چشم مي خورد که نشان از علاقمندي مردم فرهنگ دوست اين شهرستان از پيوند استان گلستان به گردشگري جهان حکايت مي نمود.

مارقوش ترکمن صحرا
شرکت بازرگاني و گردشگري
www.margush.ir

گنبد کاووس – پاساژ شهرداري، واحد 12
Tel: 0172 – 222 12 28
TelFax: 0172 – 229 14 49
Mobile: 0939 229 14 49

استفاده از مطالب سايت با قيد منبع مانعي ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
احسان تولز