گرگان

گرگان

گرگان

شهر گرگان یا همان استرآباد بر اساس متون مکتوب، آثار تاریخی چندین هزار ساله دارد. در گذشته فضا در قدیمی شهر همیشه هسته اولیه شکل‌گیری شهر بوده است و بر فضایی چون مرکز شهر، محلات، گذرگاه‌ها، میادین و … استوار بوده است.

img52d698bf7e5df - گرگان

شهرستان گرگان

شهرستان گرگان مركز استان گلستان شهري زيبا و نگيني در طبيعت چشم‌نواز شمال ايران باوسعت 81/1615 كيلومتر مربع و جمعيتي بالغ بر 418775 نفر با جاذبه‌هاي فراوان طبيعي و تاريخي يكي از شهرهاي سياحتي و ميعادگاه عاشقان طبيعت و دوستداران تاريخ است.

شهرستان گرگان داراي مردمي خونگرم و مهمان‌نواز و متشكل از اقوام گوناگون ميباشد. آثاري كه متعلق به دوران قبل از تاريخ از نقاط مختلف اين شهرستان از جمله تورنگ تپه و شاه‌تپه- و… بدست‌آمده نمايانگر حضور ديرينه انسانها در اين منطقه و نشان‌دهنده تمدن آن در هزاره ششم پيش از ميلاد است. نام قديم آن هيركانيا كه مركز ايالت هيركاني در زمان اشكانيان بوده است.آقامحمدخان قاجار در اين شهر بدنيا آمد و گرگان به عنوان پايتخت خانوادگي حكومت قاجار محسوب مي‌شد و بنام دارالمومنين معروف بوده كه در روي سكه‌هاي بعد از صفوي ضرب اين شهر مشاهده مي‌شود و اثار ساختماني زيادي از دوران صفوي نادرشاه و قاجار در اين شهر ساخته شد كه بعضا نيز باقي هستند. اين شهرستان داراي جاذبه‌هاي زيباي گردشگري مشتمل بر كوهسارها، دره‌ها، رودخانه‌ها، آبشارها، چشمه‌سارها و جنگل‌هاي سرسبز مي‌باشد. از جمله پاركهاي جنگلي (ناهارخوران- النگ‌دره- قرن‌اباد- شصت‌كلاته- قرق – گرمابدشت) پارك شهر، سدنومل، آب گرم و ابشار دوقلوي زيارت، هزارپيچ، بازارنعلبندان، چهارشنبه بازار و دهكده‌هاي توريستي زيارت شاهكوه. بلندترين ارتفاعات شهرستان با 3500متر و از نقاط ديدني و باستاني و مذهبي آن، كاخ آقامحمدخان، كاخ موزه سلطنتي، موزه گرگان، مسجد جامع، مدرسه عماديه، بافت قديم شهر و خانه تقوي، كبير و باقري و تكاياي محلات قديمي، كاروانسراهاي سنگي، قزلق، ديملو، رباط سفيد) و حمام قديمي( سفره‌خانه سنتي)، تورنگ تپه، شاه تپه، خرگوش‌تپه، قلعه‌خندان، نرگس تپه، امامزاده‌هاي: (اسحق‌(نور) ، عبدا…، نه تن، مرادبخش، محسن، بي‌بي‌هوربي‌بي‌نور، طيب قرن‌اباد)، سوغات و ره‌آورد سفر شهرستان گرگان عبارتند از: قالي، قاليچه، جاجيم و منسوجات صنايع روستايي و از شيريني‌هاي محلي حلوا اماج، نان خرمايي، زنجيبيلي، نانك( پادرازي) را مي‌توان نام برد.

بافت قدیمی به جا مانده در استرآباد غالبا متعلق به دوران صفویه، زندیه و علی الخصوص وابسته به سبک دوران قاجار است، در معماری بافت قدیم، عواملی مثل آب، زمین، تابش نور خورشید و همچنین عوامل اجتماعی فرهنگی نقش به سزایی داشته است.
گرگان توسط بارویی به طول 6 کیلومتر محصور بوده است و بر نقاط مختلف این بارو و به فاصله های معین برجهایی قرار داشت که در آنها قراولان از شهر محافظت می کردند، رفت و آمد از 4 دروازه انجام می گرفت.
در حاشیه بیرونی باروها خندقی عمیق حفر شده بود که از خاک آن باروها را بنا کرده بودند، از اواسط حکومت قاجار استرآباد به سوی تخریب و ویرانی کامل رفت و در اوایل حکومت پهلوی اول باقی مانده آنهم از بین رفت و با معماری و فرم امروزی دوباره شکل گرفت.
آقا محمدخان قاجار در این شهر به دنیا آمد و گرگان عنوان پایتخت خانوادگی حکومت قاجار محسوب می شود و بنام دارالمونین معروف بوده که در روی سکه های بعد از صفوی ضرب این شهر مشاهده می شود و آثار ساختمانی زیادی از دوران صفوی نادرشاه و قاجار در این شهر ساخته شده که بعضا نیز باقی هستند.
گرگان در سال 1304 به شهرستان تبدیل شد و امروز مركز استان گلستان، شهری در متن طبیعت با دیدنی های فراوان است. مساحت این شهرستان در حدود 4/3558 كیلومتر مربع و جمعیت آن در سال ۱۳۸۵، برابر با ۴۰۱۳۹۹ نفر، که جمعیت خود شهرستان گرگان 274438 نفر بوده است. این شهرستان داراى دو بخش مرکزى و بهاران است. بخش مرکزى سه دهستان استرآباد جنوبى، انجیرآباد و روشن‌آباد را در بر مى‌گیرد و بخش بهاران شامل دو دهستان استرآباد شمالى و قرق است. مهم‌ترین شهر و روستاهاى گرگان، جلین ‌آباد علیا، رنگیان، لمسک، سرخنکلاته و نوده ملک هستند.
با توجه به موقعیت جغرافیایی و ارتفاع زمین، آب و هوای این شهرستان متنوع است. در قلل مرتفع آب و هوای معتدل و سرد كوهستانی و در قسمت كوهپایه ها و قسمت های مركزی آب و هوای معتدل و مرطوب وجود دارد. آثار منقول و غیر منقول متعلق به دوران پیش از تاریخ كه از نقاط مختلف این شهرستان از جمله تورنگ تپه و شاه تپه و … به دست آمده نشانگر حضور دیرینه انسان ها و تمدن در این منطقه است كه تا هزاره ششم پیش از میلاد قدمت دارد.
از مهمترین اماكن مذهبی، تفریحی و آثار باستانی این شهرستان می توان به موارد زیر اشاره نمود:
1- موزه گرگان
2- مدرسه عمادیه
3- كاخ آقا محمد خان قاجار
4- مسجد جامع گرگان
5- پارك جنگلی النگدره
6- جنگل رنگو
7- جنگل شصت كلا
8- باران كوه
9- آبشار دوقلوی زیارت
10- آبگرم زیارت
11- تورنگ تپه
12- پارك جنگلی ناهار خوران
13- پارك جنگلی قرق
14- روستای زیارت
15- ارتفاعات هزار پیچ
16- كاروانسراهای سنگی قزلق، دیمه لو و رباط سفید
17- روستای چهار باغ
18- امامزاده های اسحق (نور )، عبدالله، نه تن، مرادبخش، محسن، بی بی هور بی بی نور، طیب قرن آباد.
سوغات و ره آورد سفر شهرستان گرگان عبارتند از: قالی، قالیچه، پشتی ترکمن، جاجیم و منسوجات صنایع روستایی و از شیرینی‌های محلی حلوا اماج، نان خرمایی، زنجبیلی، نانک (پادرازی) را می‌توان نام برد.

بازارچه قیصریه گلستان بازارچه ای دائمی بوده و در زمینه تولید و عرضه محصولات صنایع دستی مورخ 14/11/89 بعد از افتتاح رسما آغاز به کار نمود . این بازارچه در فضایی به مساحت 1800 متر مربع با پوشش 80 غرفه در شهرستان گرگان در کمربندی خیابان دانشگاه آزاد اسلامی واقع گردیده است . بازارچه قیصریه برای اولین بار با مشارکت اداره تعاون و اداره کل میراث فرهنگی در استان فعالیت می نماید .در این بازارچه هنرمندان با ارائه محصولاتی چون بافته های داری ، انواع رودوزیهای سنتی ، صنایع چرم سازی ،نگارگری ،انواع البسه محلی استان ،ملیله سازی ،کاشی سنتی ،قلمزنی ،منبت ،معرق ،مشبک ،سفال ،شیشه گری ،نساجی سنتی و … فعالیت می نمایند .در این مجموعه بنا به هماهنگی های به عمل آمده مقرر است نهادهایی چون کمیته امداد و اداره بهزیستی نیز غرفه هایی را پوشش دهند .لازم به ذکر می باشد این بازراچه آمادگی خود را برای پذیرش هنرمندان استانهای همجوار چون خراسان شمالی ، مازندران ، گیلان و سمنان نیز اعلام نموده است .
گردآوری و تنظیم: یاشار نیازی/ شرکت گردشگری مارقوش ترکمن صحرا

منبع: مارقوش ترکمن صحرا
شرکت بازرگاني و گردشگري
www.margush.ir

گنبد کاووس – پاساژ شهرداري، واحد 12
Tel: 0172 – 222 12 28
TelFax: 0172 – 229 14 49
Mobile: 0939 229 14 49

استفاده از مطالب سايت با قيد منبع مانعي ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا