گلستان شناسیگنبد کاووس

گنبد کاووس

img516abfa2094ed - گنبد کاووسمعرفی گنبد کاووس

 

نام این شهر از نام “قابوس بن وشمگیر” (366-403 هـ. ق.)، یكی از حاكمان آل زیار گرفته شده كه از سال 315 تا 470 هجری قمری در گرگان و طبرستان حكومت داشتند.

گُنبَدِ کاووس (گنبد قابوس) مرکز شهرستان گنبد کاووس در استان گلستان ایران است که جمعیت آن براساس سرشماری سال ۱۳۸۵، درحدود ۱۳۱٬۱۰۸ هزار نفر بوده‌است. این شهر به خاطر دارا بودن یکی از بلندترین برج‌های آجری دنیا با همین نام که در قرن یازدهم میلادی بنا شده‌است، معروف است. این شهر در سده اخیر مرکز ترکمن‌صحرا محسوب شده و دومین شهر بزرگ استان گلستان پس از گرگان مرکز استان است.

این شهرستان كه مهمترين و بزرگترین شهرستان استان از لحاظ وسعت محسوب مي‌شود دارای مساحتی حدود 32/5071 كيلومتر مربع و جمعيتی بالغ بر 302185 نفر است فاصله این شهرستان تا مرکز استان 98 کیلومتر می باشد كه قوميتهاي گوناگون در آن ساكن هستند و اينچه‌برون شهر ديگر اين شهرستان است. مهمترين مراكز گردشگري و باستاني اين شهرستان عبارتند از : تالابهاي بين‌المللي آلماگل، آلاگل و آجي گل بازارچه مرزي اينچه‌برون ، ياريم تپه ، گبري قلعه ، گنبد قابوس ، شهر باستاني جرجان ، امامزاده يحيي بن زيد و بقعه دانشمند شهرستان گنبد كاووس را مي‌توان كرسي مطالعات باستان‌شناسي استان دانست و پژوهش هاي شهر قديم جرجان و ديوار گرگان همه ساله در اين شهرستان صورت مي‌پذيرد. بازار هفتگي آن جمعه بازار است. از صنايع‌دستي اين شهرستان قالي‌بافي، گليم‌بافي، پلاس، دوتارسازي، زيورآلات، سوزن‌دوزي، رنگرزي و نمدمالي و از شيريني‌هاي محلي تاتارچرك، بیشمه را مي‌توان نام برد.

تاریخچه
شهر گنبد کاووس در دوران کهن به هیرکان و سپس گرگان و در زمان تسلط مسلمانان عرب بخاطر نبود حرف (گ)درعربی جرجان معروف بوده و به دلیل قرار داشتن در جاده ابریشم از اهمیت بسیاری در بازرگانی برخوردار بوده‌است. د

8290 - گنبد کاووس

 

 

ر طول دوران‌های متمادی، هنگام حکمرانی سلسله‌های آل زیار و آل بویه، این شهر پایتخت ایران بوده‌است.از جمله علما ودانشمندانی که دراین جا بودند می‌توان به شاعر بزرگ ترکمن مختومقلی فراغی و شیخ فخرالدین اسعد گرگانی (سراینده ویس ورامین) و ابوعلی سینا دانشمند و فیلسوف و پزشک حاذق ایرانی که مدتها در آنجا ماند و طبابت کرد حکیم جرجانی بود دولت مردان کارآمد چون امیر عنصرالمعالی کیکاووس بن اسکندربن وشمگیر با کتاب معروف قابوس‌نامه که برای فرزندش گیلان شاه نگاشت و ازبین علمای دینی عصر حاضر می‌توان به عالم بزرگ ترکمن اولین پر پا کننده‌ی نماز عیدین و نماز جمعه حضرت سید نظر اخوند یلمه از دانش اموختگان بخارای شریف وخیوه نام برد وفات این عالم بزرگوار درسال1331رخ داد و خیلی شخصیت‌های دیگر از آن دوران برج آجری قابوس که احتمالاً مدفن سلطان آل زیاری، قابوس بن وشمگیر است که قدیمی‌ترین برج مقبره سبک رازی بوده و ارتفاع آن به ۶۰ متر می‌رسد و بین سال‌های ۱۰۰۶ تا ۱۰۰۷ میلادی بنا شده‌است. بعد از دورانی بدلیل زلزله شهر گنبد قابوس که نمادی از تمدن اسلامی و جهانی بود با خاک یکسان شده و بعدها بقایای آن در قسمت شرقیِ شهر گنبد قابوس کشف شد.

img516291f068538 - گنبد کاووس

شهر کنونی به سال ۱۳۰۵ هجری شمسی، در دوران سلسله پهلوی به‌ دستور رضاشاه بنیان نهاده شد و به سپاس از قابوس بن وشمگیر نام آن‌ را گنبد قابوس (که اکنون به گنبد کاووس تغییر یافته‌است) نهادند. نقشه اصلی این شهر توسط کارشناسان آلمانی، مطابق با اصول شهرسازی طراحی شد و از اینرو خیابان‌های متقاطعی داشته و با الگوی شطرنجی فاقد معابر تنگ و قدیمی است. گنبد کاووس جزو اولین شهرهای ایران است که در آن شهرداری قدمت درازی دارد.

اقلیم و آب و هوا
آب و هوای آن معتدل و مرطوب است و میزان بارش سالانه حدود ۵۰۰ میلی متر است.

نقشه توریستی گنبد کاووس

img52d68af40d147 - گنبد کاووس

کشاورزی و دامپروری
گنبدکاووس دارای آب و هوای مساعد و خاکی حاصل‌خیز بخصوص خاکهای جلگه‌ای لس است. آب کشاورزی از رودها و چاه‌ها فراهم می‌شود و محصولات کشاورزی عبارتند از: گندم، جو، پنبه، برنج بنشن، و میوه جات. این شهرستان همچنین پنبه و غلات تولیدی را به کشورهای دیگر صادر می‌کند. این شهرستان دارای باغ های زیتون فراوان می‌باشد.

ورزش‌ها:
در گنبدکاووس یک مجموعه مجتمع سوارکاری وجود دارد. این مجموعه در زمان احداث، به عنوان زیباترین مجموعه سوارکاری خاورمیانه شناخته می‌شد. مسابقات اسبدوانی کورس بهاره و پاییزه ایران در آن انجام می‌گردد که شرکت کننده‌های زیادی از سراسر ایران و کشورهای دیگر به این شهر می‌آیند.
نئوپان گنبد از تیم‌های قدیمی والیبال ایران در این شهر قرار دارد و تعدادی از والیبالیست‌های این شهر به تیم ملی والیبال ایران راه یافته‌اند و بعد ها این تیم به نام جواهری گنبد و هاوش گنبد تغییر نام داد و در سال 1391 تیم جواهری گنبد نیز به آن اضافه گردید. بازیکنان این شهر به ویژه در والیبال ساحلی بسیار مطرح‌اند.

img516299753103b - گنبد کاووس

مناطق دیدنی
گنبد کاووس دارای مناطق گردشگری و تاریخی بسیاری از جمله برج گنبد قابوس، امامزاده یحیی بن زید، دریاچه مصنوعی گنبد کاووس، پارک توریستی الغدیر، بازار بزرگ روس‌ها، مجتمع سوارکاری گنبد کاووس، شهر تاریخی جرجان، سدگلستان 1 و2، و سه تالاب آلماگل، آجی گل و آلاگل در نزدیکی بازارچه و در جوار گمرک قرار دارد، مسافرین محترم می‌توانند ضمن صید ماهی از تالاب‌ها (در صورت ممنوعه نبودن فصلی) و خرید از بازارچه از هتل و رستوران مستقر در آن محل نیز برای بیتوته و اسکان موقت استفاده نمایند.

img51629a42b85f9 - گنبد کاووس

ثبت جهانی
برج گنبد قابوس این میراث ماندگار ایران، یکشنبه شب (19 شهریور 1391) در مراسمی با حضور محمود احمدی نژاد رئیس جمهور اسلامی ایران در فهرست آثار یونسکو قرار گرفت و ثبت جهانی شد.
گنبد با نمای شهری1 - گنبد کاووس

دانشگاه‌های گنبد کاووس
• دانشگاه گنبد کاووس
• دانشگاه پیام نور مرکز گنبدکاووس
• دانشگاه آزاد اسلامی واحد گنبدکاووس
• مرکز علمی کاربردی گنبدکاووس 1
• مرکز علمی کاربردی گنبدکاووس ۲
• دانشگاه غیر انتفاعی شمس گنبد کاووس
• موسسه آموزش عالی شرق گلستان
• آموزشکده فنی و حرفه‌ای دختران کوثر گنبد کاووس
• مرکز تربیت معلم آیت الله شهید بهشتی گنبد کاووس

img52d6891d2a6bb - گنبد کاووس

img52d6894788710 - گنبد کاووس

img52d68966a95e0 - گنبد کاووس

گردآوری و تنظیم: یاشار نیازی / مارقوش ترکمن صحرا

منبع: سایت مارقوش ترکمن صحرا
شرکت بازرگاني و گردشگري
www.margush.ir
گنبد کاووس – پاساژ شهرداري، واحد 12
Tel: 0172 – 222 12 28
TelFax: 0172 – 229 14 49
Mobile: 0939 229 14 49

استفاده از مطالب سايت با قيد منبع مانعي ندارد.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا